Wyświetlanie 571–580 z 1214 wyników

PODRÓŻE KLUCZEM DO NAUKI ŚWIATA

Iza i Piotr Miklaszewscy
20 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 10:35
Szlichtyngowa / Jędrzychowice
wstęp wolny

O co chodzi?? patrzcie:

W swoich “lekcjach” staramy się:

– popularyzować aktywność z psem, przełamywać stereotypy o trudnościach związanych z podróżowaniem z nim i uczyć odpowiedzialnego traktowania i “posiadania” tych zwierząt (także po to, by aktywizować dzieci do działań w realnym świecie, a nie wirtualnym)
– uczyć szacunku do wszystkich zwierząt i ukazywać ich różnorodną inteligencję (wykorzystujemy psy, jako przykład do odkrywania różnego postrzegania i różnicy zmysłów u zwierząt)

– opowieści przygodowe łączyć z treściami edukacyjnymi o problemach społecznych i ekologicznych, nawiązując do miejsce, które prezentujemy -np.:
Kanał Panamski o wpływie jego budowy na ekosystem,
Przy Amazonii – o wypalaniu lasu na grunty rolne do produkcji paszy i pastwiska, pod wydobywanie ropy i kopalnie, o kłusownikach polujących na chronione gatunki i życie ostatnich plemion rdzennych mieszkańców, którzy nie mieli kontaktu z “cywilizacją”
W nawiązaniu do żeglowania – o destrukcji raf koralowych, rosnącej temperatury wody i jak gazy cieplarniane szkodzą istotom żyjącym w wodzie poprzez jej “zakwaszanie”

– odkrywać powiązania naszych codziennych decyzji z tematami istotnymi dla życia wszystkich ludzi i całej planety, a przy tym – jak możemy je tym samym sposobem kształtować i zmieniać (np. fast-fashion),
– przekazać, że podróż należy traktować jako możliwość najlepszych lekcji we wszystkich dziedzinach oraz możliwość weryfikowania i uzupełniania wiedzy wcześniej zdobytej – a nie jako samą rozrywkę i zwiedzanie atrakcji.

– pokazujemy dzieciom proste narzędzia interaktywne, które umożliwią im lepszy kontakt z naturą i namacalność świata daleko od nich – aplikacje do rozpoznawania roślin i zwierząt, oglądanie zdjęć satelitarnych, strony www do śledzenia pozycji statków morskich.

– nasze lekcje są dynamiczne, opowiadamy o morzach i oceanach, jak i aktywnych wulkanach, zdjęciami przeplatamy filmikami, które są uzupełnieniem do opowiadanej historii, bądź dają chwilę oddechu,

– pozwalamy dzieciom na licznie pytania i angażujemy w prelekcję poprzez zadawanie pytań im,

– obecność psów: Snupka i jego adopcyjnej siostry Lawy niezwykle wzmacnia skupienie dzieci, gdy oglądają zdjęcia Snupka w Amazonii, a ten sam Snupek chodzi między nimi podczas naszych lekcji.

Organizatorzy:

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa

Partner Projektu:
Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. – Oddział PGNiG w Zielonej Górze


4 lata w podróży

Iza i Piotr Miklaszewscy
20 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Podróże z Pazurem, czyli Iza i Piotr, małżeństwo, które wraz ze swoim adoptowanym psem, Snupkiem, realizowali wyprawę dookoła świata. Ostatnie 3,5 roku spędzili w nieprzerwanej podróży. Głównie autostopem, bo tak dostali się z Polski do Gwatemali. Przekroczyli Ocean Atlantycki jachtostopem z Maroka do Brazylii, dwukrotnie Kanał Panamski. Przepłynęli rzekę Amazonkę i jej dorzeczami, dostali się do Ekwadoru. Zwiedzili całą Amerykę Południową i Centralną. Snupek zawitał z nimi już w 38 krajach na 5 kontynentach (podróżuje od 2014 r.). Wspólnie przejechali ponad 50 tys. km., przepłynęli 3500 mil morskich, zdobyli wspólnie m.in. Jabal Toubkal w Maroku, wulkany powyżej 4 tys. w Ekwadorze, a rekord wysokości Snupka to 5822 m n.p.m. na wulkanie Misti w Peru. Uprawiają długie trekkingi, jak 10-dniowy na słynny płaskowyż (górę) Roraima w Wenezueli czy ścieżkę Alpine w górach Huayhuash w Peru (uznawany za jeden z najtrudniejszych trekkingów wysokogórskich na świecie i najpiękniejszych – biegnie cały czas na wysokości od 4000 do 5100 m n.p.m., dla nich był to 11 dniowy trek). Potem aktywne wulkany w Gwatemali: Fuego, Acatenango, Pacaya, Santa Maria obok Santiaquito. Wspinali się też w szwajcarskich Alpach i Kaukazie. Snupek robił też z nimi kilka via ferrat i zjeżdżał na tyrolce w kanionie. Pandemia zatrzymała ich w Gwatemali, gdzie wszelkie ograniczenia wykorzystali do stworzenia dwóch odcinków edukacyjnej powieści komiksowej dla dzieci i młodzieży, opartej na ich przygodach i doświadczeniach. Przeprowadzili też tam akcję kastracji 70 psów i kotów. Ostanie kilka miesięcy, przed powrotem do Polski spędzili przemieszczając się w małej furgonetce, zakupione w Gwatemali, którą zamierzają kontynuować trasę do Alaski. Przedłużające się zamknięcie granic lądowych uniemożliwiło im kontynuację planów, dlatego wrócili chwilowo do Polski.

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


Podróże kluczem do nauki świata

Iza i Piotr Miklaszewscy
20 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 07:45
Szlichtyngowa / Stare Drzewce
wstęp wolny

O co chodzi?? patrzcie:

W swoich “lekcjach” staramy się:

– popularyzować aktywność z psem, przełamywać stereotypy o trudnościach związanych z podróżowaniem z nim i uczyć odpowiedzialnego traktowania i “posiadania” tych zwierząt (także po to, by aktywizować dzieci do działań w realnym świecie, a nie wirtualnym)
– uczyć szacunku do wszystkich zwierząt i ukazywać ich różnorodną inteligencję (wykorzystujemy psy, jako przykład do odkrywania różnego postrzegania i różnicy zmysłów u zwierząt)

– opowieści przygodowe łączyć z treściami edukacyjnymi o problemach społecznych i ekologicznych, nawiązując do miejsce, które prezentujemy -np:
Kanał Panamski o wpływie jego budowy na ekosystem,
Przy Amazonii – o wypalaniu lasu na grunty rolne do produkcji paszy i pastwiska, pod wydobywanie ropy i kopalnie, o kłusownikach polujących na chronione gatunki i życie ostatnich plemion rdzennych mieszkańców, którzy nie mieli kontaktu z “cywilizacją”
W nawiązaniu do żeglowania – o destrukcji raf koralowych, rosnącej temperatury wody i jak gazy cieplarniane szkodzą istotom żyjącym w wodzie poprzez jej “zakwaszanie”

– odkrywać powiązania naszych codziennych decyzji z tematami istotnymi dla życia wszystkich ludzi i całej planety, a przy tym – jak możemy je tym samym sposobem kształtować i zmieniać (np. fast-fashion),
– przekazać, że podróż należy traktować jako możliwość najlepszych lekcji we wszystkich dziedzinach oraz możliwość weryfikowania i uzupełniania wiedzy wcześniej zdobytej – a nie jako samą rozrywkę i zwiedzanie atrakcji.

– pokazujemy dzieciom proste narzędzia interaktywne, które umożliwią im lepszy kontakt z naturą i namacalność świata daleko od nich – aplikacje do rozpoznawania roślin i zwierząt, oglądanie zdjęć satelitarnych, strony www do śledzenia pozycji statków morskich.

– nasze lekcje są dynamiczne, opowiadamy o morzach i oceanach, jak i aktywnych wulkanach, zdjęciami przeplatamy filmikami, które są uzupełnieniem do opowiadanej historii, bądź dają chwilę oddechu,

– pozwalamy dzieciom na licznie pytania i angażujemy w prelekcję poprzez zadawanie pytań im,

– obecność psów: Snupka i jego adopcyjnej siostry Lawy niezwykle wzmacnia skupienie dzieci, gdy oglądają zdjęcia Snupka w Amazonii, a ten sam Snupek chodzi między nimi podczas naszych lekcji.

Organizatorzy:

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa

Partner Projektu:
Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. – Oddział PGNiG w Zielonej Górze


PODRÓŻE KLUCZEM DO NAUKI ŚWIATA

Iza i Piotr Miklaszewscy
19 kwietnia 2023 / środa / godz. 10:00 i 11:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

W swoich “lekcjach” staramy się:

– popularyzować aktywność z psem, przełamywać stereotypy o trudnościach związanych z podróżowaniem z nim i uczyć odpowiedzialnego traktowania i “posiadania” tych zwierząt (także po to, by aktywizować dzieci do działań w realnym świecie, a nie wirtualnym)
– uczyć szacunku do wszystkich zwierząt i ukazywać ich różnorodną inteligencję (wykorzystujemy psy, jako przykład do odkrywania różnego postrzegania i różnicy zmysłów u zwierząt)

– opowieści przygodowe łączyć z treściami edukacyjnymi o problemach społecznych i ekologicznych, nawiązując do miejsce, które prezentujemy -np:
Kanał Panamski o wpływie jego budowy na ekosystem,
Przy Amazonii – o wypalaniu lasu na grunty rolne do produkcji paszy i pastwiska, pod wydobywanie ropy i kopalnie, o kłusownikach polujących na chronione gatunki i życie ostatnich plemion rdzennych mieszkańców, którzy nie mieli kontaktu z “cywilizacją”
W nawiązaniu do żeglowania – o destrukcji raf koralowych, rosnącej temperatury wody i jak gazy cieplarniane szkodzą istotom żyjącym w wodzie poprzez jej “zakwaszanie”

– odkrywać powiązania naszych codziennych decyzji z tematami istotnymi dla życia wszystkich ludzi i całej planety, a przy tym – jak możemy je tym samym sposobem kształtować i zmieniać (np. fast-fashion),
– przekazać, że podróż należy traktować jako możliwość najlepszych lekcji we wszystkich dziedzinach oraz możliwość weryfikowania i uzupełniania wiedzy wcześniej zdobytej – a nie jako samą rozrywkę i zwiedzanie atrakcji.

– pokazujemy dzieciom proste narzędzia interaktywne, które umożliwią im lepszy kontakt z naturą i namacalność świata daleko od nich – aplikacje do rozpoznawania roślin i zwierząt, oglądanie zdjęć satelitarnych, strony www do śledzenia pozycji statków morskich.

– nasze lekcje są dynamiczne, opowiadamy o morzach i oceanach, jak i aktywnych wulkanach, zdjęciami przeplatamy filmikami, które są uzupełnieniem do opowiadanej historii, bądź dają chwilę oddechu,

– pozwalamy dzieciom na licznie pytania i angażujemy w prelekcję poprzez zadawanie pytań im,

– obecność psów: Snupka i jego adopcyjnej siostry Lawy niezwykle wzmacnia skupienie dzieci, gdy oglądają zdjęcia Snupka w Amazonii, a ten sam Snupek chodzi między nimi podczas naszych lekcji.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


4 lata w podróży

Iza i Piotr Miklaszewscy
19 kwietnia 2023 / środa / godz. 19:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Podróże z Pazurem, czyli Iza i Piotr, małżeństwo, które wraz ze swoim adoptowanym psem, Snupkiem, realizowali wyprawę dookoła świata. Ostatnie 3,5 roku spędzili w nieprzerwanej podróży. Głównie autostopem, bo tak dostali się z Polski do Gwatemali. Przekroczyli Ocean Atlantycki jachtostopem z Maroka do Brazylii, dwukrotnie Kanał Panamski. Przepłynęli rzekę Amazonkę i jej dorzeczami, dostali się do Ekwadoru. Zwiedzili całą Amerykę Południową i Centralną. Snupek zawitał z nimi już w 38 krajach na 5 kontynentach (podróżuje od 2014 r.). Wspólnie przejechali ponad 50 tys. km., przepłynęli 3500 mil morskich, zdobyli wspólnie m.in. Jabal Toubkal w Maroku, wulkany powyżej 4 tys. w Ekwadorze, a rekord wysokości Snupka to 5822 m n.p.m. na wulkanie Misti w Peru. Uprawiają długie trekkingi, jak 10-dniowy na słynny płaskowyż (górę) Roraima w Wenezueli czy ścieżkę Alpine w górach Huayhuash w Peru (uznawany za jeden z najtrudniejszych trekkingów wysokogórskich na świecie i najpiękniejszych – biegnie cały czas na wysokości od 4000 do 5100 m n.p.m., dla nich był to 11 dniowy trek). Potem aktywne wulkany w Gwatemali: Fuego, Acatenango, Pacaya, Santa Maria obok Santiaquito. Wspinali się też w szwajcarskich Alpach i Kaukazie. Snupek robił też z nimi kilka via ferrat i zjeżdżał na tyrolce w kanionie. Pandemia zatrzymała ich w Gwatemali, gdzie wszelkie ograniczenia wykorzystali do stworzenia dwóch odcinków edukacyjnej powieści komiksowej dla dzieci i młodzieży, opartej na ich przygodach i doświadczeniach. Przeprowadzili też tam akcję kastracji 70 psów i kotów. Ostanie kilka miesięcy, przed powrotem do Polski spędzili przemieszczając się w małej furgonetce, zakupione w Gwatemali, którą zamierzają kontynuować trasę do Alaski. Przedłużające się zamknięcie granic lądowych uniemożliwiło im kontynuację planów, dlatego wrócili chwilowo do Polski.

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
14 kwietnia 2023 / piątek / godz. 18:00
Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" / ul. Hutnika 4
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gostyński Ośrodek Kultury “Hutnik”


ŻYCIE I PODRÓŻE W ARGENTYŃSKIM STYLU

Paulina Lewandowska
14 kwietnia 2023 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR / ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Miłość do futbolu, tango i bezkresne przestrzenie Patagonii.
Większości osób Argentyna nie kojarzy się z niczym więcej.
Tymczasem moja Argentyna woli folklor niż tango i mieni się tysiącem kolorów magicznej i mało poznanej przez turystów północy kraju.

W ostatnich latach Argentyna stała się moim drugim domem.
Podobnie jak i Argentyńczycy rozpoczynałam dzień od yerba mate, niedzieli nie wyobrażałam sobie bez niedzielnego spotkania na mięsne uczty, czyli asado, emocjonowałam się oglądając mecze piłki nożnej i tańczyłam chacarerę na folklorystycznych imprezach.

Opowiem o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o trochę gorszych aspektach mieszkania w Argentynie – kryzysach, olbrzymiej inflacji, sytuacji związanej z bezpieczeństwem i najdłuższej kwarantannie świata.
Nie może zabraknąć też podróży. Argentyna to kosmopolityczne Buenos Aires, największe wodospady w zamieszkałym przez potomków polskich imigrantów tropikalnym regionie Misiones, lodowce Patagonii czy zielone wzgórza i winnice centrum kraju. A do tego moja ulubiona, klimatyczna północ. Podczas pokazu przeniosę Was do mniej znanej, pełnej mistycyzmu Argentyny. Poza utartym szlakiem trafimy na urocze miasteczka, kolorowe góry, lokalną kulturę i tradycyjny karnawał. A do tych niezwykłych miejsc dojedziemy tak popularnym w tym kraju autostopem. Przedstawię również praktyczne informacje nt. kosztów życia i podróżowania po Argentynie, a także bezpieczeństwa oraz spróbuję Was przekonać do odwiedzenia tego kraju.

Paulina Lewandowska – latynoamerykanistka, pilot wycieczek, autorka bloga zpamietnikapodrozoholika.com Zakochana w Ameryce Łacińskiej: w ludziach, w kulturze, w języku i w muzyce. Mieszkała m.in. w Brazylii i w Peru, a w ostatnich lat jej drugim domem stała się Argentyna.
Samotnie przejechała też prawie wszystkie kraje latynoskie, zgłębiając temat różnic kulturowych między poszczególnymi krajami i regionami.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


Bywały szczęśliwe powroty

Janusz Onyszkiewicz
13 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 19:00
Kino Rialto / ul. Dąbrowskiego 39
40 zł

Janusz Onyszkiewicz
W 1972 roku zdobył Noszak, w 1975 Gaszerbrum II
zaś 1978 wraz z Leszkiem Cichym, Wandą Rutkiewicz i Alison Chadwick-Onyszkiewicz stanął na dziewiczym szczycie Gaszerbrum III.
Opowie o złotych latach Polskiego himalaizmu oraz wędrówce z najgłębszych jaskiń przez najwyższe góry świata do najważniejszych stanowisk państwowych.
Jego historia będzie wspierana niezwykłymi, nigdzie nie publikowanymi fotografiami z czasów młodości zaś rodzinną atmosferę zapewni prowadzenie rozmowy przez jego córkę – Danutę Onyszkiewicz.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę “Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty”.

prowadząca spotkanie:

Danuta Onyszkiewicz
Antropolożka, fotografka, podróżniczka i założycielka Stowarzyszenia im. Bronisława Piłsudskiego. Prywatnie córka Janusza Onyszkiewicza.

organizatorzy:

Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
13 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys. km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
13 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 15:30
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy / ul. Wroniecka 14
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg