Wyświetlanie 1–10 z 14 wyników

TRAWERS GRENLANDII

Łukasz Supergan
28 maja 2024 / wtorek / godz. 19:00
GOK / ul. Kurpińskiego 27a
wstęp wolny

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia największej wyspy na świecie z zachodu na wschód. 35 dni i 622 kilometry później polscy podróżnicy zakończyli wyprawę sukcesem. Tym samym dołączyli do grona 14 Polek i Polaków, którzy dokonali tego wyczynu.

Wyprawa Polish Greenland Expedition trwała dokładnie pięć tygodni. Waligóra i Supergan zaczynali na zachodzie wyspy w Kangerluusuaq. Po drodze dotarli do opuszczonej stacji radarowej DYE-2, która została wybudowana w zimnej wojnie. Mieli ze sobą broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym, ale na szczęście nie musieli z niej skorzystać. Grenlandia zaskoczyła ich za to różnorodnością – także śniegu.

Okazała się też niezwykle wymagającym miejscem. W trakcie wyprawy temperatura sięgała -30°C, a prędkość wiatru – powyżej 80 km/u. Podróżnicy wędrowali w white-oucie – kompletnej bieli, gdy chmury, niebo i śnieg zlewają się w ogromną białą pustkę. Okazała się też miejsc niezwykle pięknym, którego kształt zmienia się na naszych oczach, wraz z ocieplającą się Arktyką.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:

Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


INDIE. ROK W BOMBAJU

Olga Mytnik
23 kwietnia 2024 / wtorek / godz. 19:00
GOK sala widowiskowa / ul. Kurpińskiego 27a
wstęp wolny

Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.

To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:

1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

organizatorzy:

Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


AMERYKA POŁUDNIOWA Konno ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
26 marca 2024 / wtorek / godz. 18:00
Włoszakowice...
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury


INDONEZJA. MENTAWAI – DRZEWO ŻYCIA

Marcin Gabruk
12 grudnia 2023 / wtorek / godz. 18:00
Gminne Centrum Folkloru w Bukówcu G. / ul. Powstańców Wlkp. 114
wstęp wolny

Fotograficzna opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut. Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tyś lat temu, świata ludzi którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa.

Marcin Gabruk:
“Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.”

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego


AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023

Wojciech Ganczarek
3 października 2023 / wtorek / godz. 18:00
Gminne Centrum Folkloru w Bukówcu G. / ul. Powstańców Wlkp. 114
wstęp wolny

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej.
Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszy nie jest jednak dystans, a, wręcz przeciwnie, zbliżenie.
Stopniową transformację podróży widać po działalnościach podejmowanych w drodze: między niewielkimi koncertami muzyki z Europy Środkowej zapoczątkowanymi w Nikaragui a filmami dokumentalnymi skupionymi na miejscowych problemach i mającymi wywołać dyskusję właśnie tam, na miejscu, prowadzi dość naturalna, ale długa ścieżka zmiany własnego postrzegania.

Powolne, niezaplanowane i nieintencjonalne zrastanie się z otoczeniem karmione —kto wie— pewnie prostą potrzebą przynależności. Jak chwast, jak drzewo. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży na pewno da się wrócić.

Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej;
w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej.
Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne)
a także książek:
“Upały, mango i ropa naftowa” (2017)
“Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020)
“Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022),(Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022).
Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego


TAJEMNICE STAROŻYTNEGO EGIPTU

Ola i Bartek Drożdżalowie
30 maja 2023 / wtorek / godz. 9:00 i 10:00
Bukówiec Górny
wstęp wolny

Nasza prezentacja to przeplatanka grafik, obrazków i zdjęć wykonanych podczas naszej miesięcznej podróży po ojczyźnie faraonów.
Płynnie przechodząc od punktu do punktu zagłębimy się wraz z dziećmi w historię starożytnego Egiptu.
Pokażemy czym różni się współczesny Egipt od starożytnej cywilizacji, opowiemy o piramidach, największych odkryciach archeologicznych, procesie mumifikacji i hieroglifach.

OPIS:
Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Bukówca Górnego na spotkanie podróżnicze pod hasłem “Tajemnice Starożytnego Egiptu”.
Podczas 45-minutowej lekcji dowiecie się między innymi:

– jak powstały piramidy;
– kim są archeologowie;
– co znaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona;
– na czym polegał proces mumifikacji;
– jak wyglądało pismo starożytnych Egipcjan;
– z czego zrobiony jest papirus.

W trakcie spotkania zrealizujemy kilka zabaw plastycznych.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
8 maja 2023 / poniedziałek / godz. 18:00
Gminne Centrum Folkloru w Bukówcu G. / ul. Powstańców Wlkp. 114
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys. km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna


W CIENIU JEDWABNEGO SZLAKU – KONNO PO BEZDROŻACH KAUKAZU, IRANU I AZJI CENTRALNEJ

Jacek Jasiński
30 marca 2023 / czwartek / godz. 18:00
Gminne Centrum Folkloru w Bukówcu G. / ul. Powstańców Wlkp. 114
wstęp wolny

Jedwabny Szlak…

Kiedy zetknąłem się z nim pierwszy raz?
Nie pamiętam, zapewne w podstawówce na lekcjach historii, a może geografii.
Nie ważne, dawno.
To słowo od zawsze, od kiedy sięgam pamięcią wywołuje we mnie niepohamowany niepokój, pragnienie rzucenia w diabły wygodnego życia i włóczenia się.
Droga wiodąca przez setki kilometrów pustyń, bezdroży, niebotycznych gór, prastarych miast, kwitnących oaz.
Wschód…Kaukaz, Persja, Azja Centralna… Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Iran, Uzbekistan, Kirgizja, Kazachstan. Nie pamiętam ile wypraw zorganizowałem tam od czasu kiedy pierwszy raz wyjechałem autostopem w podróż w kierunku Indii.
Prezentacja którą przedstawię będzie zaledwie ułamkiem wspomnień z moich wypraw – głównie konnych, ale także pieszych, autostopowych i 4×4 po krajach położonych w cieniu Jedwabnego Szlaku. Serdecznie zapraszam…

o autorze:
Jacek Jasiński – rocznik ’73, z wykształcenia architekt i archeolog, z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, włóczy się bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji, szczególnie po krajach leżących w zasięgu kultury Jedwabnego Szlaku. Hoduje konie rasy kabardyńskiej, którym poświęca każdą wolną chwilę między zagranicznymi podróżami, odkrywając na ich grzbietach uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych pięknych rejonów Polski.
Więcej znajdziecie na www.nomadiclife.eu i na profilu FB.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna


K2 – DRUGA POLKA NA DRUGIEJ GÓRZE ŚWIATA

Monika Witkowska
17 października 2022 / poniedziałek / godz. 18:00
Włoszakowice / Hotel Toscania / ul. Spokojna 4a
wstęp wolny

K2 – DRUGA POLKA NA DRUGIEJ GÓRZE ŚWIATA
Nie bez powodu mówi się o K2, że to najtrudniejszy z ośmiotysięczników, Góra-Zabójca.
22 lipca br. na szczycie K2 stanęła Monika Witkowska, w historii tej góry dopiero druga Polka,
której się to udało.Pierwszą była Wanda Rutkiewicz (36 lat wcześniej), a znamienne że rok 2022 to właśnie Rok Wandy Rutkiewicz.
Zapraszamy na prelekcję w trakcie której Monika opowie o swojej wspinaczce i wyjaśni dlaczego przez długie lata mówiło się, że K2 nie lubi kobiet.
Po prelekcji można będzie kupić książki autorstwa Moniki (górskie, podróżnicze i żeglarskie).

Monika Witkowska:
himalaistka, podróżniczka, żeglarka, dziennikarka i pisarka. Ma na koncie 4 ośmiotysięczniki oraz Koronę Ziemi, z rejsów – m.in. dwukrotne opłynięcie Przylądka Horn (żeglarski “Everest”) oraz przepłynięcie między Grenlandią i Alaska (słynne Przejście Północno-Zachodnie), zaś jeśli chodzi o podróże – była w 180 krajach świata. Swoje przeżycia przelewa na papier – jest autorką setek artykułów oraz kilkunastu książek.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna


EGIPT I SUDAN – TEGO NIE ZOBACZYCIE W BIURACH PODRÓŻY

Ola i Bartek Drożdżalowie
13 września 2022 / wtorek / godz. 18:00
Gminne Centrum Folkloru w Bukówcu G. / ul. Powstańców Wlkp. 114
wstęp wolny

W kwietniu ubiegłego roku zmęczeni natłokiem informacji i przytłoczeni pracą postanowiliśmy na chwilę urwać się od codziennych obowiązków i ruszyliśmy do Afryki.
Spędziliśmy tam równe dwa miesiące pełne przygód i szalonych zwrotów akcji:
– doświadczaliśmy niezwykłej serdeczności mieszkańców Sudanu i odkrywaliśmy nieoczywiste miejsca w Egipcie;
– łapaliśmy autostopa na Saharze w 40-stopniowym upale;
– jedździliśmy tuk-tukiem na polskich blachach po opuszczonym mieście portowym;
– byliśmy przemycani przez posterunki policyjne na Pustyni Arabskiej;
– kąpaliśmy się w basenach solnych w odizolowanej oazie oddalonej o 50 km od Libii;
– spędziliśmy ponad tydzień pływając legendarną feluką po Nilu z prądem… i pod prąd!
Teraz, po powrocie, chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami z szerszą publicznością!
Nasza prezentacja to przeplatanka niesamowitych historii, zdjęć z podróży, ciekawostek na temat odwiedzonych krajów i informacji praktycznych jak samodzielnie zorganizować wyprawę. Podczas organizowanych przez nas spotkań nie tylko dzielimy się naszą wiedzą podróżniczą, ale przede wszystkim pokazujemy, że przy odrobinie chęci spełnianie marzeń przestaje być niemożliwe.
Do zobaczenia!

OPIS PRELEGENTÓW:
Ola i Bartek: – poznaliśmy się w podróży przez Azję.
Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki.
Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!),
ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad,
składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym.
W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki,
ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów.
Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna