Wyświetlanie 1–10 z 11 wyników

KIRGISTAN. ŚWIATOWE IGRZYSKA KOCZOWNIKÓW

Anna Grebieniow
21 maja 2021 / piątek / godz. 18:00
ONLINE - profil facebook "TH ONLINE"
wstęp wolny

Relacja z wyprawy do Kirgistanu ze szczególnym uwzględnieniem III World Nomad Games 2018 (Światowe Igrzyska Koczowników). Ania Grebieniow uczestniczyła w tej niezwykłej olimpiadzie reprezentując Polskę w tureckiej odmianie gry logiczno-matematycznej – Mangala, należącej do najstarszego typu gier na świecie.

Podczas Igrzysk rozgrywano zawody w 37 różnych konkurencjach sportowych, w których brało udział około 3000 sportowców z całego Świata. Tradycyjne sztuki walki odbywały się głównie w nowoczesnej hali sportowej ale te najbardziej spektakularne dyscypliny takie jak na przykład łucznictwo konne, wyścigi chartów, polowanie z ptakami drapieżnymi (orły i sokoły), zapasy na koniach czy wzbudzająca największe emocje konkurencja Kok-Boru (drużynowa gra polegająca na rzucaniu martwego kozła do betonowych „bramek”) odbywały się w przestrzeni otwartej, w stepie. Wioskę olimpijską tworzyło w malowniczej Dolinie Kyrchyn blisko 1000 jurt przywiezionych przez przedstawicieli wszystkich regionów Kirgistanu. To tam można było być świadkiem zawodów w stawiania jurt na czas. A wszystko to ubarwione codziennymi występami artystów kraju gospodarzy oraz gości z różnych stron świata prezentujących swoją kulturę i tradycję. Całość zorganizowana z wielkim rozmachem.

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Kraina wina i chleba. Gruzja

Marta Skutnik i Piotr Bolko
7 kwietnia 2021 / środa / godz. 18:00
online na prolilu facebook Biblioteki
wstęp wolny

O Gruzji to już nie jeden pokaz mięliście Państwo możliwość oglądać.
Jeśli jednak autorami kolejnego pokazu będą podróżnicy, którzy od 10 lat mieszkają w tym kraju prowadząc hostel i winnicę, to nie trudno się domyślić, że będzie to pokaz zupełnie inny od poprzednich traktujących o Gruzji.

Autorami pokazu będą:
Marta Skutnik – miłośniczka zwierząt i ludzi, opiekunka grup turystycznych w Gruzji i w Polsce.
Piotr Bolko – winiarz, podróżnik, fotograf. Większość część roku spędza w Gruzji na robieniu i doglądaniu wina oraz pokazywaniu ludziom jak piękna jest Gruzja.

Opis:

Kraina wina i chleba to podarowany Gruzinom najpiękniejszy zakątek ziemi.
Wysokie góry Kaukazu, niziny bogate w winnice, piękne morze Czarne, wszystko jest tutaj w zasięgu ręki. Kraj, którego powołaniem jest uszczęśliwianie ludzkości najlepszymi winami na świecie.
To o tym kraju i o tym jak się robi wino będzie nasz pokaz.

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Iran. Wschód warty zachodu

Michalina Kupper
10 marca 2021 / środa / godz. 18:00
online na prolilu facebook Biblioteki
wstęp wolny

Bliski Wschód. Iran. O czym będzie? – –
Przemierzymy góry, jeziora, granice uznawane i nieuznawane. Zorganizujemy wycieczki długo planowane jak i tradycyjnie zasmakujemy szwendania bez celu, ale z niesamowitymi rezultatami ?

Ze Wschodu pochodzi wiele, co kształtuje naszą kulturę, zwyczaje a nawet poczucie humoru. Przybyła medycyna, cyfry, nauka a nawet Bóg pod wieloma imionami.
W Iraku poznamy pierwsze cywilizacje, których pozostałości starożytnego pisma odkryjemy przypadkowo na kamieniach wędrując po jaskiniach. Usłyszymy starożytny język Asyryjczyków, którym mówił m.in Jezus. W Kurdystanie irackim powrócimy do Jazydów (odwiedzanych co roku), tworząc wspólnie zagrody dla zwierząt a w górach na granicy Iraku i Iranu odnajdziemy sady granatów w trakcie zbiorów, gdzie przyłączymy się do gospodarzy, mniejszości religijnej Kakai, próbując świeżo wygotowanego syropu.

Oprócz tego spontanicznie wybierzemy się na narty w irańskich górach, będziemy odmalowywać mozaiki na meczecie w Shiraz oraz przesiedzimy godziny w lokalnych warsztatach przyglądając się sztuce i rzemiosłu niezmiennemu od wieków, zwiedzimy Persepolis, poznamy zoroastrian i w ich świątyni odnajdziemy ogień, palący się już ponad 1500 lat. Niezmiennie też, wylądujemy na jakimś weselu, tym razem kurdyjsko-irański.

 

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Rowerem po andyjskich wulkanach w Chile

Marcin Korzonek
19 lutego 2021 / piątek / godz. 18:00
online na profilu facebook Biblioteki
wstęp wolny

Cykl opowieści o swoich podróżniczych przygodach w tym roku otworzy Marcin Korzonek – zapalony rowerzysta, dziennikarz, fotograf.

Jego dzienny rekord jazdy na rowerze to 300 km. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach unikając utartych szlaków z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 24 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i 9 pustyń na czterech kontynentach.

Będzie to opowieść o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta. W czasie 50 dni wyprawy prelegent zmagał się z przeciwnościami losu i przyrody: wiatrem, udarem słonecznym, kontuzją kolana co ostatecznie doprowadziło go do wizyty w szpitalu. W czasie prezentacji dowiemy się gdzie znajdują się największe kopalnie odkrywkowe oraz najwyżej położone teleskopy i gejzery na świecie.

Pojawił się artykuł z tej wyprawy:

https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/polak-wjechal-rowerem-na-5900-m-n-p-m-to-jedna-z-najwyzszych-wysokosci-jaka-kiedykolwiek-osiagnal-rowerzysta

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


SZERPOWIE. OPOWIEŚĆ O BOHATERACH HIMALAJÓW

Magda Jończyk
10 grudnia 2020 / czwartek / godz. 18:00
online na prolilu facebook Biblioteki
wstęp wolny

Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża Mt. Everestu.
Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie.
Ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, z regionu Kham, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu.

Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich, często wysokobudżetowych ekspedycji? Jak wygląda legendarne miejsce położone u stóp Mt. Everestu, które Szerpowie wybrali sobie na swój dom?

Magda Jończyk od 10 lat wędruje w Himalajach. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. A potem, co nie co opowiada.

Zapraszamy na niezwykłą opowieść ilustrowaną fotografiami z pobytu w rejonie Solukhumbu w Nepalu, który stał się domem Szerpów.

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Islandia. Przez wyspę lodu i wiatru

Łukasz Supergan
20 października 2020 / wtorek / godz. 18:00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Witosa 8
wstęp wolny

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po Ponad 3 latach stało się to faktem.

Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

 

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Zał. 2 Regulamin dla uczestników imprez kulturalnych i edukacyjnych


Mentawai – drzewo życia

Marcin Gabruk
24 września 2020 / czwartek / godz. 18:00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Witosa 8
wstęp wolny

Fotograficzna opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut. Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tyś lat temu, świata ludzi którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa.

Marcin Gabruk:
“Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.”

 

organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Zał. 2 Regulamin dla uczestników imprez kulturalnych i edukacyjnych


Fasada. Reportaże z Gruzji

Stasia Budzisz
21 listopada 2019 / czwartek / godz. 18:00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Witosa 8
wstęp wolny

O Gruzji powiedziano już prawie wszystko. O gościnności, o tradycjach, o toastach i niezwykłej bezinteresowności. Mówiono o ośmiu tysiącach lat produkowania wina, suprach do białego rana i zapierających dech w piersiach krajobrazach. Wiemy o Gruzji wiele, ale głównie to, co Gruzja chce nam pokazać.
Ale ona ma jeszcze drugie oblicze, schowane przed okiem turysty.
To świat patriarchatu. Kraj, w którym nie ma paragrafu na molestowanie seksualne ani sprawiedliwych zasad dziedziczenia majątku. Państwo, którego obywatele w 63% żyją na kredyt, choć ostatnim groszem potrafią się podzielić. To w końcu miejsce, w którym religia i normy społeczne stanowią prawo ważniejsze niż sąd.
O tym, co naprawdę czeka na nas za zdobioną fasadą.

 

Organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


ODERWAĆ SIĘ OD ZIEMI, CZYLI ROWEREM Z PATAGONII NA ALASKĘ

Piotr Strzeżysz
7 listopada 2019 / czwartek / godz. 18:00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Witosa 8
wstęp wolny

„Znów w drodze. Z braku skrzydeł ciągle przemieszczam się rowerem” napisał w jednej ze swoich książek Piotr Strzeżysz.

Zapraszamy na spotkanie, na którym usłyszymy, że daleki, obcy nieznany świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że w ludzie w nim są dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Że można cieszyć się z zimna, deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym „odkrywaniu” pomaga.

Obejrzymy zdjęcia i posłuchamy opowieści o drodze z Patagonii na Alaskę, a rozpoczniemy od filmu – kilku przepięknych migawek i monologów z życia współczesnego nomady, który włóczy się po świecie, szukając w nim swojego miejsca. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, rude koty, bezdomne psy i przemożne pragnienie niedojechania do celu – to wszystko składa się na portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, autora m.in. „Snu powrotu” i „Powidoków” (wyróżnionych nagrodą Magellana i Bursztynowym Motylem za najlepszą książkę podróżniczą roku), który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.

Organizatorzy:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


PACIFIC CREST TRIAL – 4700 KM PIESZO PRZEZ AMERYKĘ PŁN. ROK LODU I OGNIA

Kamila Kielar
29 listopada 2018 / czwartek / godz. 18:00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. Witosa 8
wstęp wolny

Kamila Kielar – entuzjastka entuzjazmu – znana  z opowieści o podróżach po północnych terytoriach. Zawsze samotnych, trudnych fizycznie do pokonania i wymagających wielkiej siły wewnętrznej. Przed nami spotkanie z opowieścią co prawda nie o podróży rowerowej  jak zwykle, ale tym razem pieszej.  Opowieści w “kielarowym” stylu. Będzie gorąco.

Pomiędzy Meksykiem i Kanadą, przez góry biegnące wzdłuż oceanu, wyznaczono Szlak. Na dystansie  4300 km biegnie od pustyń, przez wysokie góry, wulkany po lasy deszczowe; 18 razy wspina się na Mt. Everest, biegnie przez 3 amerykańskie stany, omija miejscowości  i ma przepiękne, choć zazwyczaj dość łagodne oblicze.

Kamila Kielar, z premedytacją wybierając najtrudniejszy rok w historii szlaku, na meksykańskiej granicy stanęła samotnie, planując nie tylko wędrówkę całością szlaku, ale przede wszystkim zbierać materiały do reportaży. I tak powstała zarówno historia osobistej, samotnej pięciomiesięcznej wędrówki górskiej, ale też historia roku 2017, roku lodu i ognia.

A było co zbierać. Rekordowe opady śniegu od 30 lat oraz jeden z najpotężniejszych sezonów pożarowych dały rzadko spotykaną mieszankę warunków. Mieszankę trudną, wymagającą umiejętności technicznych  oraz bardzo silnej woli, a czasami śmiertelną – w tym roku szlak odebrał życie kilkunastu osobom. Walka w szalejących górskich rzekach, szczyty pokonywane z użyciem górskiego sprzętu zimowego, masowe topnienie śniegu, burze śnieżne na pustyni, pożary w północnych stanach, które trzeba było omijać oraz skomplikowana przez to wszystko logistyka otwierają początek listy wyzwań.

Wyjątkowo trudne warunki obnażyły wśród wielu wędrowców braki wiedzy, najgorsze ludzkie cechy, brak etyki oraz zmusiły ogromną ilość osób do porzucenia szlaku. Jednocześnie przecież te same warunki przyciągnęły duże nazwiska górskie i sprawiły, że czasem nieznanym i przypadkowym osobom trzeba było zaufać całkowicie w kwestii własnego życia. Rok 2017 udowodnił również, że wymagające okoliczności przede wszystkim pokazują najpiękniejsze ludzkie zachowania.

Na kanadyjskiej granicy Kamila również stanęła samotnie. Silniejsza niż kiedykolwiek, z setkami przygód wciąż stającymi przed oczami, z wieloma zdobytymi szczytami górskimi poza oficjalnym szlakiem i z przyjaźniami scementowanymi mocnymi przeżyciami, z kompletnie zdartymi butami oraz tysiącem opowieści i zdjęć.

Organizator:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty