Wyświetlanie wszystkich 3 wyników

Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela

Łukasz Supergan
28 października 2020 / środa / godz. 18:00
CKiB ul. Krzywińska 4
wstęp wolny

Łukasz Supergan to podróżnik znany z bardzo długich pieszych i samotnych wędrówek.
Zapraszamy na jego opowieść otwierającą cykl “Spotkań z podróżnikami” w Osiecznej.

“Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela”.

Jak wygląda Stary Kontynent z perspektywy pieszego? Kim są ludzie, którzy decydują się na długą wędrówkę do Santiago? Jak zmienia się człowiek u kresu takiej wędrówki? I czy niewierzący może iść na pielgrzymkę? „Droga” to opowieść Łukasza Supergana o najdłuższej wędrówce życia, emocjach jakie jej towarzyszyły i ludziach spotkanych na szlaku.

Od ponad tysiąca lat pielgrzymi ze wszystkich zakątków Europy wyruszają w drogę do północno-zachodniej Hiszpanii. Wielu z nich wierzy, że to tam, w mieście Santiago de Compostela, złożone są doczesne szczątki Świętego Jakuba, apostoła Chrystusa. Wędrują kilkaset kilometrów przez Hiszpanię, by zanieść do grobu świętego podziękowania, prośby i modlitwy. Wielu innych podąża tam z ciekawości, by poznać kraj i jego kulturę, niekoniecznie z powodów religijnych. W szlakach wiodących do Santiago tkwi magia, która sprawia, że co roku dziesiątki tysięcy ludzi ruszają, by odbyć trudny marsz do tego miejsca.

Łukasz rozpoczął najdłuższą drogę swojego życia na podobieństwo średniowiecznych pątników, wyruszył pieszo do Hiszpanii wprost spod drzwi swojego domu, z Warszawy. Wędrując przez 5 krajów Europy, po 111 dniach dotarł do Santiago, przechodząc około 4000 kilometrów.

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego.

organizator:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej

COVID-19 – Uczestniku, zapoznaj się:

TH – Regulamin-uczestnictwa – COVID-19

TH – Ankieta-o-stanie-zdrowia – COVID-19

TH – Klauzula-informacyjna – COVID-19


Co znaczy być podróżnikiem

Łukasz Supergan
26 października 2020 / poniedziałek / godz. 10:00
ONLINE - profil facebook "TH ONLINE"
wstęp wolny

Co ma naprawdę znaczenie? Refleksje podróżnika.

Moja ścieżka kariery była daleka od typowego rozwoju zawodowego. Po ukończeniu studiów i krótkiej przygodzie we własnej firmie, odrzuciłem pracę w biznesie. Chcąc, by moja praca naprawdę miała znaczenie, podjąłem pracę w dużej fundacji działającej na rzecz przyrody. A po kilku latach wykonałem krok, który zdawał się zupełnie nieracjonalny: rzuciwszy wszystko opuściłem Europę, by przez 2 lata podróżować po Azji. Poszukując swojego miejsca odrzuciłem stabilne życie, pewność i bezpieczeństwo. Zmiana i ryzyko stały się częścią mojego życia. Przemierzam świat, opisując ludzi i miejsca które oglądam, a poznawanie nowych miejsc i krajów stało się moim sposobem na życie. Podróżom zawdzięczam nowe spojrzenie na świat, zrozumienie i szacunek dla innych kultur, a także wspomnienia, których nie zdobyłbym w etatowej pracy.

W jaki sposób to osiągnąłem? Jak z podróżowania uczyniłem moją pracę? Podczas prezentacji poprowadzę słuchaczy ścieżką, jaką obrałem, podkreślając decydujące momenty i rzeczy, które mnie kształtowały.

Dlaczego warto szukać własnej drogi i wychodzić poza utarte ścieżki?
Jakie doświadczenia okazały się ważne?
Jak w dorosłym życiu szukać drogi, która faktycznie będzie miała znaczenie?

O tym wszystkim opowiem w trakcie godzinnej prezentacji on-line.

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego.

organizator:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Islandia zimowa

Łukasz Supergan
26 października 2020 / poniedziałek / godz. 11:00
ONLINE - profil facebook "TH ONLINE"
wstęp wolny

Dostępny będzie na profilu facebook “TH ONLINE”

Prelegentem będzie Łukasz Supergan, który we wstępnej części pokaz przybliży młodzieży specyfikę bycia podróżnikiem, przygotowań do wypraw oraz o wiedzy i taletnach jakie są przydatne w tym zawodzie. W głównej części pokaz będzie opowiadał o swojej ostatniej wyprawie – samotnym przejściu Islandii zimą.

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po Ponad 3 latach stało się to faktem.

Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego.

organizator:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty