Wyświetlanie 1–10 z 13 wyników

PODRÓŻ TOTALNA AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023

Wojciech Ganczarek
14 listopada 2023 / wtorek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie / ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej.
Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszy nie jest jednak dystans, a, wręcz przeciwnie, zbliżenie.
Stopniową transformację podróży widać po działalnościach podejmowanych w drodze: między niewielkimi koncertami muzyki z Europy Środkowej zapoczątkowanymi w Nikaragui a filmami dokumentalnymi skupionymi na miejscowych problemach i mającymi wywołać dyskusję właśnie tam, na miejscu, prowadzi dość naturalna, ale długa ścieżka zmiany własnego postrzegania.

Powolne, niezaplanowane i nieintencjonalne zrastanie się z otoczeniem karmione —kto wie— pewnie prostą potrzebą przynależności. Jak chwast, jak drzewo. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży na pewno da się wrócić.

Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej;
w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej.
Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne)
a także książek:
“Upały, mango i ropa naftowa” (2017)
“Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020)
“Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022),(Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022).
Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie

 


Sri lanka – egzotyczne marzenie małej blondynaczki

Marta Błaszczak
20 października 2023 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie / ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach.
Przez pięć miesięcy podróżowałam po Azji. Tyle o mnie.

Teraz o Sri Lance, od której swoją podróż rozpoczęłam, i o której pragnę Państwu opowiedzieć.
Będzie o:
Kraju z burzliwą przeszłością, chaotyczną teraźniejszością i niepewną przyszłością.
Wyspie pełnej bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niekończących się polach cejlońskiej herbaty. Pięknych widokach i miejscach wpisanych na listę UNESCO.
Regionie tak bardzo uzależnionym od zagranicznych turystów jak od wpływów innych państw.
Sri Lance pełnej skrajności, gdzie uśmiech i dobroć lokalnych mieszkańców przeplatają się z oszustwami czy korupcją rządzących, bieda z bogactwem, a kolorowa buddyjska filozofia z często smutną codziennością.
Zapraszam serdecznie,
Marta

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie
Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego


W CIENIU JEDWABNEGO SZLAKU – KONNO PO BEZDROŻACH KAUKAZU, IRANU I AZJI CENTRALNEJ

Jacek Jasiński
25 listopada 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie / ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Jedwabny Szlak…

Kiedy zetknąłem się z nim pierwszy raz?
Nie pamiętam, zapewne w podstawówce na lekcjach historii, a może geografii.
Nie ważne, dawno.
To słowo od zawsze, od kiedy sięgam pamięcią wywołuje we mnie niepohamowany niepokój, pragnienie rzucenia w diabły wygodnego życia i włóczenia się.
Droga wiodąca przez setki kilometrów pustyń, bezdroży, niebotycznych gór, prastarych miast, kwitnących oaz.
Wschód…Kaukaz, Persja, Azja Centralna… Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Iran, Uzbekistan, Kirgizja, Kazachstan. Nie pamiętam ile wypraw zorganizowałem tam od czasu kiedy pierwszy raz wyjechałem autostopem w podróż w kierunku Indii.
Prezentacja którą przedstawię będzie zaledwie ułamkiem wspomnień z moich wypraw – głównie konnych, ale także pieszych, autostopowych i 4×4 po krajach położonych w cieniu Jedwabnego Szlaku. Serdecznie zapraszam…

o autorze:
Jacek Jasiński – rocznik ’73, z wykształcenia architekt i archeolog, z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, włóczy się bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji, szczególnie po krajach leżących w zasięgu kultury Jedwabnego Szlaku. Hoduje konie rasy kabardyńskiej, którym poświęca każdą wolną chwilę między zagranicznymi podróżami, odkrywając na ich grzbietach uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych pięknych rejonów Polski.
Więcej znajdziecie na www.nomadiclife.eu i na profilu FB.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


KORONA ZIEMI CZYLI NAJWYŻSZE SZCZYTY WSZYSTKICH KONTYNENTÓW

Monika Witkowska
21 października 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie / ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Na czym polega zdobywanie Korony Ziemi? Dlaczego chociaż chodzi o najwyższe góry wszystkich kontynentów, niektórzy wspinacze zdobywają przy tym 7, a inni 9 szczytów? W trakcie spotkania Monika, ubiegłoroczna zdobywczyni Korony (dwudziesta z grona Polaków), opowie, który szczyt był dla niej najłatwiejszy, a który najtrudniejszy i gdzie omal nie straciła życia (wbrew pozorom wcale nie był to Everest), jak wyglądała jej Wigilia na Antarktydzie, na czym polega trudność w ciągnięciu załadowanych sprzętem sanek, a także która z gór wymaga nie tylko wspinania, ale też przejścia przez dżunglę.

Nie bez powodu mówi się o K2, że to najtrudniejszy z ośmiotysięczników, Góra-Zabójca.
22 lipca br. na szczycie K2 stanęła Monika Witkowska, w historii tej góry dopiero druga Polka,
której się to udało.

Pierwszą była Wanda Rutkiewicz (36 lat wcześniej), a znamienne że rok 2022 to właśnie Rok Wandy Rutkiewicz.
Zapraszamy na prelekcję w trakcie której Monika opowie o swojej wspinaczce i wyjaśni dlaczego przez długie lata mówiło się, że K2 nie lubi kobiet.
Po prelekcji można będzie kupić książki autorstwa Moniki (górskie, podróżnicze i żeglarskie).

Monika Witkowska:
himalaistka, podróżniczka, żeglarka, dziennikarka i pisarka. Ma na koncie 4 ośmiotysięczniki oraz Koronę Ziemi, z rejsów – m.in. dwukrotne opłynięcie Przylądka Horn (żeglarski “Everest”) oraz przepłynięcie między Grenlandią i Alaska (słynne Przejście Północno-Zachodnie), zaś jeśli chodzi o podróże – była w 180 krajach świata. Swoje przeżycia przelewa na papier – jest autorką setek artykułów oraz kilkunastu książek.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


Agnieszka Osiecka “Pamiętamy o Osieckiej?”

Paulina Potasińska
27 maja 2022 / piątek / godz. 19:00
Dom Kultury w Garzynie - ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Pamiętamy o Osieckiej?

Agnieszka Osiecka jest autorką ponad 2000 tekstów piosenek i wierszy, ale pisała także pamiętniki, sztuki teatralne, felietony, powieści, a nawet utwory dla dzieci i młodzieży czy hasła reklamowe.

Chociaż debiutowała w teatrze studenckim (STS), to szybko wypłynęła na szerokie wody, a jej piosenki zaczęła śpiewać cała Polska (i demoludy).
Twórczość Osieckiej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Podobnie jak jej barwne życie, które stało się kanwą serialu.

Podczas spotkania zastanowimy się, na czym polega fenomen kobiety, która stała się jedną z ikon PRL-u, genialnej tekściarski i „artystki od stóp do głów” – jak sama o sobie pisała. Obejrzymy fotografie z archiwum poetki, fragmenty teledysków i filmów dokumentalnych.

Sprawdzimy, czy faktycznie pamiętamy o Osieckiej (do czego zachęca Fundacja Okularnicy), chociaż 7 marca 2002 roku od jej śmierci minęło 25 lat.

Paulina Potasińska

Asystentka w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum na Uniwersytecie Warszawskim;
Doktorantka w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku Wydziału Polonistyki UW;
badaczka literatury związanej z Warszawą;
Napisała monografię zatytułowaną Kult, mit i kompleks. Figury autokreacji w twórczości Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski i Tadeusza Konwickiego (2015) oraz wiele artykułów naukowych.

Kończy rozprawę doktorską, w której przygląda się wizerunkom pisarzy uwzględniających w swoich autokreacjach pochodzenie z dobrych domów lub złych dzielnic Warszawy. Współpracowała m.in. z Fundacją Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, Fundacją Teatr Papahema oraz Oknem na Warszawę.

Wykłady i warsztaty prowadzi od 2011 roku.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


z PANAMY DO KANADY na piechotę

Ola Synowiec i Arek Winiatorski
6 maja 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie / ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Prawie 12 000 km przemierzonych pieszo, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go… PIESZO! Przeszedł Amerykę Centralną zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą dotarł pieszo aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

Ola i Arek słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z rolnikami na polach, protestującymi blokującymi drogi i migrantami przemierzającymi tę samą trasę co oni. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. To, co na poboczu Ameryk. Podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 5km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie.

Arkadiusz Winiatorski – edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, autor artykułów podróżniczych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

Ola Synowiec – latynoamerykanistka, dziennikarka pisząca dla polskiej prasy o Meksyku. Autorka przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog i książki “Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne, 2018)

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


ZIMOWA EKSPEDYCJA ROWEROWA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE Z PSEM

Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki
1 kwietnia 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie - ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Klaudia i Krzysztof będą gośćmi w Gminie Krzemieniewo po raz pierwszy i mamy olbrzymie wrażenie, że swoją historią z łatwością zapadną Wam w pamięć.

Zapraszamy na opowieść historii niemożliwej, gdy wszyscy pukali się w głowę, oni na szczęście nie słuchali i
jeszcze silniej naciskali na pedały roweru walcząc z lodowym wiatrem smagającym ich twarze. Jedyna na świecie tego typu ekspedycja, jedyni podróżnicy, którzy 6 miesięcy trwającej zimy spędzili żyjąc w namiocie, jedyni, którzy pokonali zimą trasę z Polski na Nordkapp i z powrotem rowerem tandemem z przyczepką i 50-cio kilogramowym psem.

Historia tak niemożliwa, że nie tylko włosy stają dęba, ale i serce kołacze ze wzruszenia, a czasem mięśnie brzucha bolą od zabawnych historii, pogoni za reniferami i atrakcjami, które zapewniał największy bohater tej historii – Kadlook, pies Alaskan Malamut, który postanowił pojechać na emeryturę do swojej zimowej ojczyzny, zabierając ze sobą swoich właścicieli – Klaudię Jadwiszczyk i Krzysztofa Lewickiego.”

Krzysztof Lewicki – podróżnik zimowy, instruktor survivalu, grafik komputerowy, autor artykułów do największych magazynów podróżniczych w Polsce. Jego wyprawy cechuje niezaprzeczalna autentyczność i nietypowy styl wypraw – bardzo często pionierskich, w stylu traperskim, pełne silnych emocji. Prowadzi badania zmian psychologicznych zachodzących w wędrowcach poddanych długotrwałym ekstremalnym warunkom w oparciu o obecność w charakterystycznej przestrzeni jaką jest Arktyka. Na co dzień zabiera grupy dzieci do lasu, by pokazać im Dziką Drogę życia, ucząc jak wykorzystać bezcenne dary natury.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Leszczyńskiego


48 tys. km VW Ogórkiem przez Amerykę Północną

Aga i Bartek Wrzosek
4 marca 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie - ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Calluna Trip – Odwaga, Droga Ludzie
Rok życia w busie, 48 tysięcy kilometrów dróg i bezdroży. Aga, Wrzos oraz Venera – ich dzielny, 48-letni Volkswagen Transporter – przemierzyli Kanadę, Stany Zjednoczone i Meksyk, zajrzeli też do Gwatemali i Belize. Kąpali się w Wielkich Jeziorach, płoszyli niedźwiedzie na Alasce, szukali złota w Jukonie. W Kalifornii zadzierali głowy, by dostrzec czubki sekwoi, w Utah kładli się na rudej ziemi, by gapić się w niebo usiane milionem gwiazd. W Meksyku zasłuchali się w trzepocie milionów motylich skrzydeł i szepcie prastarych kamieni w ruinach miast Majów. A przez cały czas starali się stłamsić w sobie wewnętrznego turystę i nauczyć się po prostu żyć drogą. Drogą, której – jak się przekonali – nie mierzy się w kilometrach, tylko w napotkanych na niej przyjaznych domach oraz otwartych sercach przypadkowo poznanych ludzi.

****

KIM JESTEŚMY?

Autorzy bloga callunatrip.pl i książki „Podróżyj”.
Połączyła ich szkolna miłość oraz pasja do klasycznych volkswagenów i przemierzania świata.

Aga to marketingowiec, ale jej prawdziwą pasją jest gotowanie. Dlatego tak wiele uwagi poświęca poznawaniu nowych smaków w podróży.

Bartek od wielu lat tworzy muzykę dlatego jego podróżnicze szlaki często kierują ich w ciekawe, muzyczne miejsca.

W drodze stawiają na minimalizm, dzięki któremu odkrywają świat „bardziej”, a esencją podróżowania są dla nich zapachy, emocje, chwile, a przede wszystkim ludzie.

Od ponad dziesięciu lat ich partnerem podróży jest Volkswagen Transporter „Ogórek” z 1972 od którego rozpoczynają planowanie kolejnych wypraw

 

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


PIĄTA PŁEĆ I INNE TAJEMNICE INDONEZJI

Anna Jaklewicz
11 lutego 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie - ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz ‘Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji’ pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy bissu – tzw. piątą płeć czyli transpłciowych szamanów z grupy etnicznej Bugis.

Weźmiemy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedzimy targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów żeby dowiedzieć się dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu. Pokaz slajdów uzupełnią unikatowe materiały filmowe. Zobaczymy relację wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz i dowiemy, jak indonezyjskie duchy pomagają swatać!

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog.
Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”.  Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych.

Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej.
W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły.

Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała ta książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


AMERYKA POŁUDNIOWA ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
19 listopada 2021 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie - ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.” – Wiktoria K.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie