Wyświetlanie 1–10 z 37 wyników

INDIE. ROK W BOMBAJU

Olga Mytnik
11 kwietnia 2024 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.

To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:

1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów


ROWEREM PRZEZ DZIKIE USA SZLAKIEM GDMBR.

Jakub Rybicki
14 marca 2024 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

The Great Divide Mountain Bike Route (Wielki Szlak Wododziałowy)
to jeden z najdłuższych, najpiękniejszych i najbardziej wymagających szlaków rowerowych na świecie,
przejechany jak dotąd zaledwie przez kilku Polaków.
Klasyczny szlak liczy 4.339 km i wiedzie z Banff w Kanadzie do Antelope Wells na granicy z Meksykiem. Szlak przekracza amerykański wododział około 30 razy, co daje ok. 60 000 metrów przewyższeń.
Tyle, a nawet więcej kilometrów pokonali Kasia Jadaluk i Kuba Rybicki
w ciągu dwumiesięcznej podróży rowerowej.
Na trasie walczyli z deszczami, suszami i niedźwiedziami, ale przede wszystkim z własnymi słabościami.
“Zobaczyliśmy miejsca znane z filmów i te omijane szerokim łukiem przez turystów.
Przemierzyliśmy najgłębszą amerykańską prowincję, poznając Stany z dala od świateł wielkich metropolii. Postaramy się opowiedzieć, czym jest ekstremalna podróż we dwoje, przybliżyć mozaikę etniczno – religijną USA, a także ich wspaniałą przyrodę, obalając po drodze parę mitów o kraju, który teoretycznie wszyscy dobrze znają”.

“National Geographic uznał GDMBR za jedną ze “100 największych przygód możliwych w Ameryce”.

Jakub Rybicki:
Z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz, ekspert od krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu.
Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year.
Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych, współautor podkastu o odpowiedzialnym podróżowaniu “Dobra Podróż”.
Ambasador marki Olympus. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek.
Alpinista, w 2016 roku podjął próbę zdobycia drugiego najwyższego niezdobytego szczytu świata. Rowerem przejechał w zimie jezioro Bajkał i Grenlandię.
W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Rowerem, pieszo, konno i samochodem odwiedził jak dotąd 70 krajów.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów


YVYPÓRA. TWARZE PARAGWAJU

Tomasz Owsiany
1 lutego 2024 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

W sercu Ameryki Południowej leży jej najstarsza republika.
Kraina, w której większość nierdzennej populacji mówi rdzennym językiem.
Ziemia obiecana imigrantów z czterech stron świata. Gwarantująca i łamiąca szereg praw tubylczej ludności.
Państwo, w którym 1% mieszkańców ma więcej ziemi, niż wszyscy pozostali.
Wytwarzające w 100% czystą energię elektryczną, lecz od dekad wyniszczające własne lasy.
Kraj, w którym termos jest częścią ciała, a zupę można wyjąć z talerza gołą ręką.
Miejsce, o którym się zapomina.
Paragwaj.

Tomasz Owsiany w trakcie swojej ostatniej podróży reporterskiej skupił się na rdzennej ludności Paragwaju. Jakimi drogami chcą, a jakimi muszą dziś podążać pierwsi mieszkańcy tamtych ziem? Odpowiedzi szukał w suchym Chaco i w resztkach Puszczy Atlantyckiej. Wśród wiejskich pól i na ulicach miast. Towarzyszył m.in. wspólnotom Aché’ów, którzy w ciągu dwóch pokoleń przeszli od kamiennych siekier do smartfonów oraz Mbya Guaraních, żyjących ze zbierania miejskich odpadów. Mieszkał we wspólnotach ludu Ava Guaraní, brutalnie wysiedlonych przez sojowych obszarników oraz ze społecznościami ludu Nivaclé, żyjącymi w sąsiedztwie kaktusów i coraz liczniejszych ogrodzeń z drutu.
Autor poświęcił też wiele uwagi Paragwajczykom-metysom, stanowiącym trzon paragwajskiego społeczeństwa. Poznał także bogatych farmerów, potomków imigrantów. Dokumentował jasne i mroczne strony zamkniętej społeczności ortodoksyjnych Mennonitów w Canindeyú oraz „westernowski” świat hodowców bydła nad rzeką Pilcomayo. Zbierał materiał w domach milionerów, na polach marihuany i na wysypisku śmieci.
YVYPÓRA. TWARZE PARAGWAJU to wciągający pokaz reporterski, ilustrowany profesjonalnej jakości fotografiami i licznymi filmami. Duża porcja wiedzy i pełen wachlarz emocji. Przedstawiane w nim portrety poszczególnych społeczności oraz inspirujących postaci ukazują różnorodne oblicza dzisiejszego Paragwaju. Rządzące nim mechanizmy i prawidła. Są też okazją do bardziej uniwersalnych pytań o swobody, prawo do ziemi i do własnej odrębności. Tomasz Owsiany jako lubiany i ceniony prelegent jest gwarancją barwnej i gładko płynącej opowieści, której słucha się z prawdziwą przyjemnością.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów


TRAWERS GRENLANDII

Łukasz Supergan
7 grudnia 2023 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia największej wyspy na świecie z zachodu na wschód. 35 dni i 622 kilometry później polscy podróżnicy zakończyli wyprawę sukcesem. Tym samym dołączyli do grona 14 Polek i Polaków, którzy dokonali tego wyczynu.

Wyprawa Polish Greenland Expedition trwała dokładnie pięć tygodni. Waligóra i Supergan zaczynali na zachodzie wyspy w Kangerluusuaq. Po drodze dotarli do opuszczonej stacji radarowej DYE-2, która została wybudowana w zimnej wojnie. Mieli ze sobą broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym, ale na szczęście nie musieli z niej skorzystać. Grenlandia zaskoczyła ich za to różnorodnością – także śniegu.

Okazała się też niezwykle wymagającym miejscem. W trakcie wyprawy temperatura sięgała -30°C, a prędkość wiatru – powyżej 80 km/u. Podróżnicy wędrowali w white-oucie – kompletnej bieli, gdy chmury, niebo i śnieg zlewają się w ogromną białą pustkę. Okazała się też miejsc niezwykle pięknym, którego kształt zmienia się na naszych oczach, wraz z ocieplającą się Arktyką.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


PODRÓŻ TOTALNA AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023

Wojciech Ganczarek
17 listopada 2023 / piątek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej.
Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszy nie jest jednak dystans, a, wręcz przeciwnie, zbliżenie.
Stopniową transformację podróży widać po działalnościach podejmowanych w drodze: między niewielkimi koncertami muzyki z Europy Środkowej zapoczątkowanymi w Nikaragui a filmami dokumentalnymi skupionymi na miejscowych problemach i mającymi wywołać dyskusję właśnie tam, na miejscu, prowadzi dość naturalna, ale długa ścieżka zmiany własnego postrzegania.

Powolne, niezaplanowane i nieintencjonalne zrastanie się z otoczeniem karmione —kto wie— pewnie prostą potrzebą przynależności. Jak chwast, jak drzewo. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży na pewno da się wrócić.

Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej;
w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej.
Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne)
a także książek:
“Upały, mango i ropa naftowa” (2017)
“Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020)
“Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022),(Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022).
Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


SRI LANKA oczami MAŁEJ BLONDYNECZKI

Marta Błaszczak
19 października 2023 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach.
Przez pięć miesięcy podróżowałam po Azji. Tyle o mnie.

Teraz o Sri Lance, od której swoją podróż rozpoczęłam, i o której pragnę Państwu opowiedzieć.
Będzie o:
Kraju z burzliwą przeszłością, chaotyczną teraźniejszością i niepewną przyszłością.
Wyspie pełnej bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niekończących się polach cejlońskiej herbaty. Pięknych widokach i miejscach wpisanych na listę UNESCO.
Regionie tak bardzo uzależnionym od zagranicznych turystów jak od wpływów innych państw.
Sri Lance pełnej skrajności, gdzie uśmiech i dobroć lokalnych mieszkańców przeplatają się z oszustwami czy korupcją rządzących, bieda z bogactwem, a kolorowa buddyjska filozofia z często smutną codziennością.
Zapraszam serdecznie,
Marta

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


AMERYKA POŁUDNIOWA NA MOTOCYKLACH I… SKITURACH

Izabela Handerek i Nicolas Castermans
14 września 2023 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Miała być tylko Kolumbia – bo jako pierwsza otworzyła swoje granice po pandemii – raczej na krótko i
wcale nie na motocyklach. Pomysł na taki środek transportu pojawił się dopiero w trakcie podróży.
Podobnie jak i ten, by na Kolumbii nie kończyć i jechać dalej. Izabela i Nicolas w trakcie całej wyprawy
przemierzyli ponad 23 tysiące kilometrów. „Tak nam się podobało, co robiliśmy, że po prostu
jechaliśmy na południe” – mówią. Jazdę na motocyklach przez Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię,
Chile aż do Argentyny urozmaicali sobie wspinaczką na niektóre andyjskie szczyty oraz… zjazdami na
skiturach. Udało im się to na Pequeño Alpamayo i Mururacie w Boliwii oraz na Cerro Madsen, Cerro
Vespigiani i Cerro Creston w Patagonii.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


TAJEMNICE STAROŻYTNEGO EGIPTU

Ola i Bartek Drożdżalowie
31 maja 2023 / środa / godz. 10:00 i 11:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Nasza prezentacja to przeplatanka grafik, obrazków i zdjęć wykonanych podczas naszej miesięcznej podróży po ojczyźnie faraonów.
Płynnie przechodząc od punktu do punktu zagłębimy się wraz z dziećmi w historię starożytnego Egiptu.
Pokażemy czym różni się współczesny Egipt od starożytnej cywilizacji, opowiemy o piramidach, największych odkryciach archeologicznych, procesie mumifikacji i hieroglifach.

OPIS:
Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Lipna na spotkanie podróżnicze pod hasłem
“Tajemnice Starożytnego Egiptu”.
Podczas 45-minutowej lekcji dowiecie się między innymi:

– jak powstały piramidy;
– kim są archeologowie;
– co znaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona;
– na czym polegał proces mumifikacji;
– jak wyglądało pismo starożytnych Egipcjan;
– z czego zrobiony jest papirus.

W trakcie spotkania zrealizujemy kilka zabaw plastycznych.

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


DHARAMSALA – W KRAINIE DALAJLAMY

Zuza Wójcińska
11 maja 2023 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

“Dharamsala” w języku hindi oznacza miejsce odpoczynku dla pielgrzymów. W tym właśnie miejscu ponad 60 lat temu znalazł schronienie Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków. W ślad za nim podążyło tysiące mieszkańców Tybetu, mając nadzieję, że w indyjskiej Dharamsali odnajdą spokój, możliwość edukacji, wolność wyznania…

W tym miejscu, leżącym u podnóży Himalajów, miałam okazję spędzić kilka miesięcy mojego życia na przestrzeni ostatnich lat, mieszkając przy małym klasztorze buddyjskim, ucząc angielskiego w okolicznej szkole, próbując bliżej poznać kulturę, obyczaje, mentalność tamtejszych mieszkańców.

Zuzanna Wójcińska – z wykształcenia jestem psycholożką, z pasji – podróżniczka. Inne kultury interesowały mnie od kiedy byłam nastolatka, dlatego kiedy tylko miałam możliwość, starałam się ruszać w podróż i poznawać ludzi mieszkających w odległych zakątkach globu, przyglądać się ich zwyczajom i tradycjom.
Podczas moich licznych podróży do Azji, wielokrotnie odwiedziłam Indie, które zachwyciły mnie swoją różnorodnością. To właśnie na północy Indii miałam możliwość spędzenia kilku miesięcy w społeczności tybetańskiej, skupionej wokół Dalajlamy.

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


4 lata w podróży

Iza i Piotr Miklaszewscy
20 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Podróże z Pazurem, czyli Iza i Piotr, małżeństwo, które wraz ze swoim adoptowanym psem, Snupkiem, realizowali wyprawę dookoła świata. Ostatnie 3,5 roku spędzili w nieprzerwanej podróży. Głównie autostopem, bo tak dostali się z Polski do Gwatemali. Przekroczyli Ocean Atlantycki jachtostopem z Maroka do Brazylii, dwukrotnie Kanał Panamski. Przepłynęli rzekę Amazonkę i jej dorzeczami, dostali się do Ekwadoru. Zwiedzili całą Amerykę Południową i Centralną. Snupek zawitał z nimi już w 38 krajach na 5 kontynentach (podróżuje od 2014 r.). Wspólnie przejechali ponad 50 tys. km., przepłynęli 3500 mil morskich, zdobyli wspólnie m.in. Jabal Toubkal w Maroku, wulkany powyżej 4 tys. w Ekwadorze, a rekord wysokości Snupka to 5822 m n.p.m. na wulkanie Misti w Peru. Uprawiają długie trekkingi, jak 10-dniowy na słynny płaskowyż (górę) Roraima w Wenezueli czy ścieżkę Alpine w górach Huayhuash w Peru (uznawany za jeden z najtrudniejszych trekkingów wysokogórskich na świecie i najpiękniejszych – biegnie cały czas na wysokości od 4000 do 5100 m n.p.m., dla nich był to 11 dniowy trek). Potem aktywne wulkany w Gwatemali: Fuego, Acatenango, Pacaya, Santa Maria obok Santiaquito. Wspinali się też w szwajcarskich Alpach i Kaukazie. Snupek robił też z nimi kilka via ferrat i zjeżdżał na tyrolce w kanionie. Pandemia zatrzymała ich w Gwatemali, gdzie wszelkie ograniczenia wykorzystali do stworzenia dwóch odcinków edukacyjnej powieści komiksowej dla dzieci i młodzieży, opartej na ich przygodach i doświadczeniach. Przeprowadzili też tam akcję kastracji 70 psów i kotów. Ostanie kilka miesięcy, przed powrotem do Polski spędzili przemieszczając się w małej furgonetce, zakupione w Gwatemali, którą zamierzają kontynuować trasę do Alaski. Przedłużające się zamknięcie granic lądowych uniemożliwiło im kontynuację planów, dlatego wrócili chwilowo do Polski.

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej