Wyświetlanie 651–660 z 1214 wyników

HIMALAJE CZYLI ROWEREM PRZEZ NAJWYŻSZE PRZEŁĘCZE ŚWIATA

Marcin Korzonek
4 listopada 2022 / piątek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu / ul. 17 Stycznia 59 a
wstęp wolny

Marcin Korzonek to maniak rowerowych wypraw. Jego dzienny rekord jazdy na rowerze to 300 km. Będzie to opowieść o samotnej rowerowej wyprawie jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Wjechał na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku.

Marcin jakub Korzonek – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf,
twórca portalu wRower.pl Rowery od A do Z

Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach unikając utartych szlaków z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 25 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i 9 pustyń na czterech kontynentach.
Na rowerze w 1998 roku dojechał w trzy miesiące z Wrocławia pod piramidy w Egipcie, przejechał słynną drogę Karakoram Highway z Chin do Pakistanu, w Himalajach przemierzył jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie Srinagar-Leh-Manali. W 2002 roku z Jackiem Hugo-Baderem jako pierwsi rowerzyści przejechali pustynię Gobi w Mongolii. Rowerem zjechał do najniżej położonego miejsca na ziemi w Izraelu i wjechał na rekordowe 5900 m n.p.m. w Chile. W Etiopii przejechał przez najgorętsze miejsce na ziemi: pustynię Danakilską. Polskę przejechał rowerem fatbike w linii prostej z południa na północ.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
4 listopada 2022 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR / ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
3 listopada 2022 / czwartek / godz. 18:00
II Liceum Ogólnokształcące / ul . Prusa 33
10 zł

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi

partner:
Bank Spółdzielczy we Wschowie

wsparcie:
Specjalistyczna Praktyka Lekarska Przemysław Woźny
Konstruktor
Piekarnia Gierczak
Restauracja Olimp
Kwiaciarnia Milaszewscy
Biuro Rachunkowe DEFI
Jamalex
Ossoweks
ICC RE – Michał Biegajski


ROWEREM PRZEZ OBIE AMERYKI

Maria Garus
27 października 2022 / czwartek / godz. 19:00
Kino Rialto / ul. Dąbrowskiego 39
30 zł

Maria Garus:
Pierwsza Polka, która przejechała solo na rowerze kontynent amerykański: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy.
W 33 miesiące pokonała 24 000 km, z rekordem wspinaczki na rowerze 5124m.
Jej podróż została nominowana do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Podróż Roku i wyróżniona statuetką najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej – Kolosy, za samotną, łamiącą stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki.
Poza działalnością podróżniczą, zawodowo zajmuje się transferem wiedzy i innowacji, badaniami naukowymi, działalnością edukacyjną, publikacyjną oraz budowaniem platform współpracy regionów, uczelni i otoczenia społeczno-gospodarczego.
Obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej na Politechnice Śląskiej. Jej prywatne zainteresowania dotyczą obszarów związanych z rozwojem osobistym.

organizatorzy:

Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Maria Garus. Rowerem przez obie Ameryki.

Maria Garus
26 października 2022 / środa / godz. 12:00
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu / ul. 17 Stycznia 59 a
wstęp wolny

Maria Garus:
Pierwsza Polka, która przejechała solo na rowerze kontynent amerykański: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy.
W 33 miesiące pokonała 24 000 km, z rekordem wspinaczki na rowerze 5124m.
Jej podróż została nominowana do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Podróż Roku i wyróżniona statuetką najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej – Kolosy, za samotną, łamiącą stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki.
Poza działalnością podróżniczą, zawodowo zajmuje się transferem wiedzy i innowacji, badaniami naukowymi, działalnością edukacyjną, publikacyjną oraz budowaniem platform współpracy regionów, uczelni i otoczenia społeczno-gospodarczego.
Obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej na Politechnice Śląskiej. Jej prywatne zainteresowania dotyczą obszarów związanych z rozwojem osobistym.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu


Rowerem przez Obie Ameryki

Maria Garus
26 października 2022 / środa / godz. 18:00
Biblioteka w Nowej Soli - ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Maria Garus:
Pierwsza Polka, która przejechała solo na rowerze kontynent amerykański: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy.
W 33 miesiące pokonała 24 000 km, z rekordem wspinaczki na rowerze 5124m.
Jej podróż została nominowana do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Podróż Roku i wyróżniona statuetką najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej – Kolosy, za samotną, łamiącą stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki.
Poza działalnością podróżniczą, zawodowo zajmuje się transferem wiedzy i innowacji, badaniami naukowymi, działalnością edukacyjną, publikacyjną oraz budowaniem platform współpracy regionów, uczelni i otoczenia społeczno-gospodarczego.
Obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej na Politechnice Śląskiej. Jej prywatne zainteresowania dotyczą obszarów związanych z rozwojem osobistym.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


KORONA ZIEMI CZYLI NAJWYŻSZE SZCZYTY WSZYSTKICH KONTYNENTÓW

Monika Witkowska
21 października 2022 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury w Garzynie / ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Na czym polega zdobywanie Korony Ziemi? Dlaczego chociaż chodzi o najwyższe góry wszystkich kontynentów, niektórzy wspinacze zdobywają przy tym 7, a inni 9 szczytów? W trakcie spotkania Monika, ubiegłoroczna zdobywczyni Korony (dwudziesta z grona Polaków), opowie, który szczyt był dla niej najłatwiejszy, a który najtrudniejszy i gdzie omal nie straciła życia (wbrew pozorom wcale nie był to Everest), jak wyglądała jej Wigilia na Antarktydzie, na czym polega trudność w ciągnięciu załadowanych sprzętem sanek, a także która z gór wymaga nie tylko wspinania, ale też przejścia przez dżunglę.

Nie bez powodu mówi się o K2, że to najtrudniejszy z ośmiotysięczników, Góra-Zabójca.
22 lipca br. na szczycie K2 stanęła Monika Witkowska, w historii tej góry dopiero druga Polka,
której się to udało.

Pierwszą była Wanda Rutkiewicz (36 lat wcześniej), a znamienne że rok 2022 to właśnie Rok Wandy Rutkiewicz.
Zapraszamy na prelekcję w trakcie której Monika opowie o swojej wspinaczce i wyjaśni dlaczego przez długie lata mówiło się, że K2 nie lubi kobiet.
Po prelekcji można będzie kupić książki autorstwa Moniki (górskie, podróżnicze i żeglarskie).

Monika Witkowska:
himalaistka, podróżniczka, żeglarka, dziennikarka i pisarka. Ma na koncie 4 ośmiotysięczniki oraz Koronę Ziemi, z rejsów – m.in. dwukrotne opłynięcie Przylądka Horn (żeglarski “Everest”) oraz przepłynięcie między Grenlandią i Alaska (słynne Przejście Północno-Zachodnie), zaś jeśli chodzi o podróże – była w 180 krajach świata. Swoje przeżycia przelewa na papier – jest autorką setek artykułów oraz kilkunastu książek.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie


NIETURYSTYCZNY EGIPT – PRZYGODA POZA UTARTYM SZLAKIEM

Ola i Bartek Drożdżal
21 października 2022 / piątek / godz. 11:30
GOK w Kobylinie / ul. Krotoszyńska 12
wstęp wolny

NIEturystyczny EGIPT – przygoda poza utartym szlakiem.

Zabierzemy Was w podróż, podczas której wspólnie odkryjemy zupełnie inne oblicze Egiptu i miejsca, których nie znajdziecie w programach wycieczek z biurem podróży. Co nas czeka?
– Będziemy przemycani w środku nocy przez posterunki policyjne na Pustyni Arabskiej;
– Popłyniemy w tygodniowy rejs tradycyjną żaglową łódką po Nilu (z prądem i pod prąd)!;
– Zajrzymy do wnętrza piramid z dala od utartego szlaku, które można eksplorować bez tłum turystów wokół;
– Wybierzemy się do Miasta Umarłych w Kairze, gdzie ludzie mieszkają w sąsiedztwie grobowców;
– Wykąpiemy się w niezwykłych basenach solnych w oazie przy granicy egipsko – libijskiej;
– Zabierzemy Was na jedyną w swoim rodzaju Białą Pustynię!
I wiele, wiele innych atrakcji…
Zapraszamy na spotkanie z nieoczywistym, zaskakującym Egiptem!

OPIS PRELEGENTÓW:
Ola i Bartek: – poznaliśmy się w podróży przez Azję.
Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki.
Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!),
ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad,
składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym.
W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki,
ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów.
Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury w Kobylinie


K2 – DRUGA POLKA NA DRUGIEJ GÓRZE ŚWIATA

Monika Witkowska
20 października 2022 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

K2 – DRUGA POLKA NA DRUGIEJ GÓRZE ŚWIATA
Nie bez powodu mówi się o K2, że to najtrudniejszy z ośmiotysięczników, Góra-Zabójca.
22 lipca br. na szczycie K2 stanęła Monika Witkowska, w historii tej góry dopiero druga Polka,
której się to udało.Pierwszą była Wanda Rutkiewicz (36 lat wcześniej), a znamienne że rok 2022 to właśnie Rok Wandy Rutkiewicz.
Zapraszamy na prelekcję w trakcie której Monika opowie o swojej wspinaczce i wyjaśni dlaczego przez długie lata mówiło się, że K2 nie lubi kobiet.
Po prelekcji można będzie kupić książki autorstwa Moniki (górskie, podróżnicze i żeglarskie).

Monika Witkowska:
himalaistka, podróżniczka, żeglarka, dziennikarka i pisarka. Ma na koncie 4 ośmiotysięczniki oraz Koronę Ziemi, z rejsów – m.in. dwukrotne opłynięcie Przylądka Horn (żeglarski “Everest”) oraz przepłynięcie między Grenlandią i Alaska (słynne Przejście Północno-Zachodnie), zaś jeśli chodzi o podróże – była w 180 krajach świata. Swoje przeżycia przelewa na papier – jest autorką setek artykułów oraz kilkunastu książek.

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej


Tajemnice Starożytnego Egiptu

Ola i Bartek Drożdżalowie
20 października 2022 / czwartek / godz. 08:30
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Bojanowa na spotkanie podróżnicze pod hasłem
“Tajemnice Starożytnego Egiptu”.
Podczas 45-minutowej lekcji dowiecie się między innymi:

– jak powstały piramidy;
– kim są archeologowie;
– co znaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona;
– na czym polegał proces mumifikacji;
– jak wyglądało pismo starożytnych Egipcjan;
– z czego zrobiony jest papirus.

Ola i Bartek

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie