Wyświetlanie 641–650 z 1214 wyników

INDONEZJA. MENTAWAJOWIE – NIEZNANE PLEMIĘ.

Marcin Gabruk
16 listopada 2022 / środa / godz. 19:00
Kino Rialto / ul. Dąbrowskiego 39
30 zł

Podróznicza opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut (Indonezja).
Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew.

Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tyś lat temu, świata ludzi którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa.

Marcin Gabruk:
“Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.”

organizatorzy:

Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


JACHTOSTOPEM NA KARAIBY I DALEJ, PRZEZ PACYFIK

Marek Kramarczyk
16 listopada 2022 / środa / godz. 17:00
Biblioteka Centrum Kultury Pniewy / ul. Wolności 6
wstęp wolny

Marek Kramarczyk, podróżnik i żeglarz. Nie lubi zimy i gdy tylko może, spędza ją w tropikach. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach.
Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.

Na prezentacji usłyszycie między innymi o tym jak bez żadnego doświadczenia żeglarskiego złapałem pierwszy jacht na stopa w 5 minut. Opowiem o żeglowaniu na Karaibach łódką, którą opiekował się inny polski jachtostopowicz. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy gdzie ludzie wyglądają jak z bajki „Moana” i kilka innych rzeczy. Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna MiG Centrum Kultury Pniewy


TROPEM WIELORYBÓW PACYFIKU

Marek Kramarczyk
16 listopada 2022 / środa / godz. 19:00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek / aleja Sczanieckiej 56
wstęp wolny

“Tropem wielorybów Pacyfiku”

“Każdego roku Humbaki opuszczają zimną Antarktykę i udają się na tropikalne wody Południowego Pacyfiku. Tam w osłoniętych zatokach i lagunach wydają na świat potomstwo.
Na jachcie Ocean View wyruszam w rejs z Tahiti w kierunku Australii, żeby znaleźć i sfotografować te wielkie ssaki podczas ich długiej wędrówki.
Największa szansa na spotkanie wielorybów jest w położonym na środku oceanu Królestwie Tonga. Po drodze do tego tajemniczego miejsca odkrywam bogactwo życia morskiego Polinezji. Nurkuję z rekinami, pływam z mantami i podziwiam żywe rafy koralowe.
Odwiedzam Niue – jeden z najmniejszych krajów na świecie i oglądam tony śmieci wyrzuconych na plaże najbardziej odległych wysp Oceanu Spokojnego. Po wszystkim spoglądam wielorybowi prosto w oko.”

Marek jest podróżnikiem, fotografem i żeglarzem.
Przepłynął Pacyfik oraz kilkukrotnie Atlantyk.
Mieszkał 1,5 roku na Karaibach i przez kilka miesięcy na Polinezji.
Nurkował z setką polujących rekinów na atolach Tuamotu,
pływał z wielorybami w Królestwie Tonga, a także fotografował dzikie zwierzęta z Galapagos.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek


SAAMOWIE – RDZENNI MIESZKAŃCY PÓŁNOCY

Krzysztof Lewicki
15 listopada 2022 / wtorek / godz. 10:00 i 11:00
Zespole Szkół w Starym Bojanowie
wstęp wolny

Laponia, to miejsce, o którym marzy każde dziecko na świecie!
Jest to kraina kolorowych elfów, dostojnych reniferów i oczywiście Świętego Mikołaja!
Nie zniechęcają nawet duże zaspy śniegu oraz mróz szczypiący czerwony nos,
ponieważ postawienie stopy za linią koła podbiegunowego to wejście w magiczny świat!

Dlaczego powstaje zorza polarna i jak ją upolować?
Jak nie zmarznąć w zimowej Laponii?
Czym jest noc i dzień POLARNY?
Kim są mieszkańcy europejskiej Arktyki, czy wciąż prowadzą koczowniczy tryb życia?
Skąd ich barwne stroje, jakimi językami władają i jak wygląda codzienne życie w surowym klimacie?

Ta opowieść rozbudza ciekawość świata i buduje szacunek do innych kultur,
zwraca uwagę na wyjątkowość ludów pierwotnych, jako grup, które tysiące lat temu zamieszkiwały dane rejony i potrafiły poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach.
Pogłębia szacunku do natury i postaw ekologicznych na przykładzie życia Saamów,
którzy żyją w pełnej zgodzie z otaczającą ich przyrody.

 

Krzysztof Lewicki:

podróżnik zimowy, instruktor survivalu, grafik komputerowy, autor artykułów do największych magazynów podróżniczych w Polsce.
Za pionierską ekspedycję zimową na rowerze tandemie z narzeczoną i psem alaskanem malamutem z Polski na Przylądek Północny i z powrotem oraz kilkumiesięczne życie z Saamami zostali nominowani do „Podróży roku” National Geographic.
Jego wyprawy cechuje niezaprzeczalna autentyczność i nietypowy styl wypraw – bardzo często pionierskich, w stylu traperskim, pełne silnych emocji. Prowadzi badania zmian psychologicznych zachodzących w wędrowcach poddanych długotrwałym ekstremalnym warunkom w oparciu o obecność w charakterystycznej przestrzeni jaką jest Arktyka.
Na co dzień zabiera grupy dzieci do lasu, by pokazać im Dziką Drogę życia, ucząc jak wykorzystać bezcenne dary natury.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Zespół Szkół w Starym Bojanowie


TAJEMNICE STAROŻYTNEGO EGIPTU

Ola i Bartek Drożdżalowie
15 listopada 2022 / wtorek / godz. 10:00
Szkoła Podstawowa nr 2 / ul. Wyszyńskiego 24

 

Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Obornik Śląskich na spotkanie podróżnicze pod hasłem
“Tajemnice Starożytnego Egiptu”.
Podczas 45-minutowej lekcji dowiecie się między innymi:

– jak powstały piramidy;
– kim są archeologowie;
– co znaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona;
– na czym polegał proces mumifikacji;
– jak wyglądało pismo starożytnych Egipcjan;
– z czego zrobiony jest papirus.

Ola i Bartek

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich


DUCH ARKTYCZNEGO NOMADY

Krzysztof Lewicki
15 listopada 2022 / wtorek / godz. 17:00
Miejska Biblioteka Publiczna / ul. Rynek 8
wstęp wolny

Przemierzając dotychczas już tysiące kilometrów Arktyki, Krzysztof Lewicki postanowił ruszyć w okresie, gdy nawet Saamowie unikają jak mogą tych właśnie dróg, w tym momencie roku. Pierwszy etap zimy to zawsze mierzenie się z prędko zapadającą ciemnością, puszystą i zmrożoną strukturą śniegu, niepewną pogodą i gwałtownie zmieniającymi się warunkami.

Skuta mrozem Laponia i samotny podróżnik, zapadający się w puch, zakładający obozowiska przy trzydziestostopniowym mrozie, pozbawiony nowoczesnego sprzętu i profesjonalnych ubrań.

Zdany na siebie, walczący z zimą, ciężkim terenem i upiorami wyobraźni, rodzącymi się w mroku i samotności. Nadchodziła noc polarna, światło dostępne było tylko kilka godzin w ciągu dnia, reszta spowita była ciemnością i przerażającą ciszą.

Krzysztof wrócił do fińskiej tajgi, by sprawdzić, czy człowiek jest w stanie przetrwać trzy tygodnie w lesie bez profesjonalnego sprzętu w najtrudniejszym okresie wczesnej zimy.

Wędrował w stylu traperskim, skromnym odzieniu z ciężkim plecakiem pełnym prowiantu i ograniczonym sprzętem. Towarzyszami mu były renifery i wilki, które nie odstępowały na krok. Zasypiał otulony bezdenną ciszą, w mroku rozświetlonym co jakiś czas migoczącą nad głową zorzą polarną. Spał w chatach traperskich, pod tarpem lub wykopanej samodzielnie jamie śnieżnej. Wędrował w przestrzeni, ale i w głąb siebie, tam, gdzie nieustannie toczą walkę dwa wilki – dobry i zły. Łagodny i wściekły. Bezlitosny i wrażliwy. Bohaterski i tchórzliwy. Wiedział, którego ma karmić. Choć wyzwanie okazało się większe niż mógł przewidzieć.

Zjednoczył się z naturą, której stał się nieodłącznym elementem.

Przetrwał.

To największe osiągnięcie w obliczu podjętych wyzwań.

Krzysztof Lewicki – podróżnik zimowy, instruktor survivalu, grafik komputerowy, autor artykułów do największych magazynów podróżniczych w Polsce. Za pionierską ekspedycję zimową na rowerze tandemie z narzeczoną i psem alaskanem malamutem z Polski na Przylądek Północny i z powrotem oraz kilkumiesięczne życie z Saamami zostali nominowani do „Podróży roku” National Geographic. Jego wyprawy cechuje niezaprzeczalna autentyczność i nietypowy styl wypraw – bardzo często pionierskich, w stylu traperskim, pełne silnych emocji. Prowadzi badania zmian psychologicznych zachodzących w wędrowcach poddanych długotrwałym ekstremalnym warunkom w oparciu o obecność w charakterystycznej przestrzeni jaką jest Arktyka. Na co dzień zabiera grupy dzieci do lasu, by pokazać im Dziką Drogę życia, ucząc jak wykorzystać bezcenne dary natury.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie


TAJEMNICE STAROŻYTNEGO EGIPTU

Ola i Bartek Drożdżalowie
15 listopada 2022 / wtorek / godz. 08:00
Szkoła Podstawowa nr 2 / ul. Wyszyńskiego 24

 

Nasza prezentacja to przeplatanka grafik, obrazków i zdjęć wykonanych podczas naszej miesięcznej podróży po ojczyźnie faraonów.
Płynnie przechodząc od punktu do punktu zagłębimy się wraz z dziećmi w historię starożytnego Egiptu.
Pokażemy czym różni się współczesny Egipt od starożytnej cywilizacji, opowiemy o piramidach, największych odkryciach archeologicznych, procesie mumifikacji i hieroglifach.

OPIS:
Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Satrych Drzewiec na spotkanie podróżnicze pod hasłem “Tajemnice Starożytnego Egiptu”.
Podczas 45-minutowej lekcji dowiecie się między innymi:

– jak powstały piramidy;
– kim są archeologowie;
– co znaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona;
– na czym polegał proces mumifikacji;
– jak wyglądało pismo starożytnych Egipcjan;
– z czego zrobiony jest papirus.

W trakcie spotkania zrealizujemy kilka zabaw plastycznych.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich


TAJEMNICE STAROŻYTNEGO EGIPTU

Ola i Bartek Drożdżalowie
15 listopada 2022 / wtorek / godz. 12:00
Szkoła Podstawowa nr 2 / ul. Wyszyńskiego 24

Nasza prezentacja to przeplatanka grafik, obrazków i zdjęć wykonanych podczas naszej miesięcznej podróży po ojczyźnie faraonów.
Płynnie przechodząc od punktu do punktu zagłębimy się wraz z dziećmi w historię starożytnego Egiptu.
Pokażemy czym różni się współczesny Egipt od starożytnej cywilizacji, opowiemy o piramidach, największych odkryciach archeologicznych, procesie mumifikacji i hieroglifach.

OPIS:
Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Satrych Drzewiec na spotkanie podróżnicze pod hasłem “Tajemnice Starożytnego Egiptu”.
Podczas 45-minutowej lekcji dowiecie się między innymi:

– jak powstały piramidy;
– kim są archeologowie;
– co znaleziono w grobowcu faraona Tutanchamona;
– na czym polegał proces mumifikacji;
– jak wyglądało pismo starożytnych Egipcjan;
– z czego zrobiony jest papirus.

W trakcie spotkania zrealizujemy kilka zabaw plastycznych.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich


ISLANDIA. PRZEZ WYSPĘ LODU I WIATRU

Łukasz Supergan
10 listopada 2022 / czwartek / godz. 18:00
Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" / ul. Hutnika 4
wstęp wolny

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po Ponad 3 latach stało się to faktem.

Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gostyński Ośrodek Kultury “Hutnik”


TRAWERS GRENLANDII

Łukasz Supergan
9 listopada 2022 / środa / godz. 18:00
I Liceum Ogólnokształcące we Wschowie - ul. Matejki 1 - (aula)
wstęp wolny

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia największej wyspy na świecie z zachodu na wschód. 35 dni i 622 kilometry później polscy podróżnicy zakończyli wyprawę sukcesem. Tym samym dołączyli do grona 14 Polek i Polaków, którzy dokonali tego wyczynu.

Wyprawa Polish Greenland Expedition trwała dokładnie pięć tygodni. Waligóra i Supergan zaczynali na zachodzie wyspy w Kangerluusuaq. Po drodze dotarli do opuszczonej stacji radarowej DYE-2, która została wybudowana w zimnej wojnie. Mieli ze sobą broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym, ale na szczęście nie musieli z niej skorzystać. Grenlandia zaskoczyła ich za to różnorodnością – także śniegu.

Okazała się też niezwykle wymagającym miejscem. W trakcie wyprawy temperatura sięgała -30°C, a prędkość wiatru – powyżej 80 km/u. Podróżnicy wędrowali w white-oucie – kompletnej bieli, gdy chmury, niebo i śnieg zlewają się w ogromną białą pustkę. Okazała się też miejsc niezwykle pięknym, którego kształt zmienia się na naszych oczach, wraz z ocieplającą się Arktyką.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

Organizator:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Inicjatywa dofinansowana ze środków Gminy Wschowa

Mecenat:
Bank Spółdzielczy we Wschowie

Wsparcie:

Piekarnia Gierczak
Kaja Komputer

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im, T. Zana we Wschowie