Wyświetlanie 401–410 z 1214 wyników

Amazonia – moja droga do serca selwy

Zuza Wójcińska
22 kwietnia 2024 / poniedziałek / godz. 19:00
Kino Rialto / ul. Dąbrowskiego 39
30 zł

Amazonia nazywana jest zielonymi płucami Ziemi.
Jednym kojarzy się z przygodami i eksploracją, innym z ekologami walczącymi z wycinką drzew.
Mnie urzekła od pierwszego momentu, kiedy trafiłam tam w marcu 2022 roku – bliskością natury i prostotą życia.
Dlatego postanowiłam odłożyć na półkę moje dotychczasowe życie w Polsce i pomieszkać przez kilka miesięcy w peruwiańskiej selwie.

Podczas prezentacji opowiem o tym, jak się żyje w społeczności złożonej z ludzi wielu narodowości w samym środku lasu deszczowego. O wyzwaniach i radościach codzienności, o nowych umiejętnościach, jakie można zdobyć, a które pomagają przetrwać w dżungli, a czasem po prostu uprzyjemniają życie w niej, a także o moich kontaktach z jedną z lokalnych grup etnicznych – Shipibo – strażnikami medycyny roślinnej Amazonii.

Zuzanna Wójcińska – z wykształcenia jestem psycholożką, z pasji – podróżniczka.
Inne kultury interesowały mnie od kiedy byłam nastolatka, dlatego kiedy tylko miałam możliwość, starałam się ruszać w podróż i poznawać ludzi mieszkających w odległych zakątkach globu, przyglądać się ich zwyczajom i tradycjom.
Doświadczenie zawodowe zdobywała, współpracując z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją „Ocalenie”, Polską Akcją Humanitarną czy Fundacją Refugee.pl. Od 2019 roku związana jest z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, realizując projekty pomocy rozwojowej na Bliskim Wschodzie i w Kenii.

organizatorzy:

Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


W POSZUKIWANIU WODY PRZEZ PIĘĆ KONTYNENTÓW

Szymon Opryszek
13 kwietnia 2024 / sobota / godz. 18:00
Kościański Ośrodek Kultury / ul. Mickiewicza 11
wstęp wolny

Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli.
Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę.
Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody.
Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado?
Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami,
takimi jak Google czy Meta?
I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej?

O tym wszystkim w trakcie prezentacji o przeciekaniu świata, podczas której autor zabierze nas do m.in. Meksyku, Chile, Kolumbii, RPA, Izraela, USA, Hiszpanii czy Iraku.

BIO:
Szymon Opryszek – reporter, laureat nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski (OKO.press).
Za ten sam cykl nominowany do m.in. nagrody Grand Press.
Współautor książek „Tańczymy już tylko w Zaduszki” i „Wyhoduj sobie wolność”,
ostatnio wydał reporterską opowieść o kryzysie wodnym: „Woda. Historia pewnego porwania”.

organizatorzy:
Miasto Kościan
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Kościański Ośrodek Kultury


AMERYKA POŁUDNIOWA ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
12 kwietnia 2024 / piątek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu / ul. 17 Stycznia 59 a
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu


W poszukiwaniu wody przez pięć kontynentów

Szymon Opryszek
12 kwietnia 2024 / piątek / godz. 18:00
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna / ul. Szkolna 16
wstęp wolny

Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli.
Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę.
Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody.
Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado?
Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami,
takimi jak Google czy Meta?
I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej?

O tym wszystkim w trakcie prezentacji o przeciekaniu świata, podczas której autor zabierze nas do m.in. Meksyku, Chile, Kolumbii, RPA, Izraela, USA, Hiszpanii czy Iraku.

BIO

Szymon Opryszek – reporter, laureat nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski (OKO.press).
Za ten sam cykl nominowany do m.in. nagrody Grand Press.
Współautor książek „Tańczymy już tylko w Zaduszki” i „Wyhoduj sobie wolność”,
ostatnio wydał reporterską opowieść o kryzysie wodnym: „Woda. Historia pewnego porwania”.

Prowadzenie: Krzysztof Mączkowski, redaktor naczelny “Wyspy Żółwia

organizatorzy:
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


INDIE. ROK W BOMBAJU

Olga Mytnik
12 kwietnia 2024 / piątek / godz. 18:00
Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" / ul. Hutnika 4
wstęp wolny

Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.

To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:

1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gostyński Ośrodek Kultury “Hutnik”


AMERYKA POŁUDNIOWA KONNO ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
11 kwietnia 2024 / czwartek / godz. 18:00
CAS Tlenownia / ul. Nowa 1 / sala widowiskowa
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Czempiń


W POSZUKIWANIU WODY PRZEZ PIĘĆ KONTYNENTÓW

Szymon Opryszek
11 kwietnia 2024 / czwartek / godz. 18:00
WBPiCAK w Poznaniu / ul. Prusa 3
wstęp wolny

Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli.
Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę.
Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody.
Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado?
Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami,
takimi jak Google czy Meta?
I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej?

O tym wszystkim w trakcie prezentacji o przeciekaniu świata, podczas której autor zabierze nas do m.in. Meksyku, Chile, Kolumbii, RPA, Izraela, USA, Hiszpanii czy Iraku.

BIO

Szymon Opryszek – reporter, laureat nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski (OKO.press).
Za ten sam cykl nominowany do m.in. nagrody Grand Press.
Współautor książek „Tańczymy już tylko w Zaduszki” i „Wyhoduj sobie wolność”,
ostatnio wydał reporterską opowieść o kryzysie wodnym: „Woda. Historia pewnego porwania”.

Prowadzenie: Krzysztof Mączkowski, redaktor naczelny “Wyspy Żółwia

organizatorzy:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


INDIE. ROK W BOMBAJU

Olga Mytnik
11 kwietnia 2024 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.

To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:

1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów


AMERYKA POŁUDNIOWA KONNO ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
10 kwietnia 2024 / środa / godz. 18:00
Biblioteka Centrum Kultury Pniewy / ul. Wolności 6
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna MiG Centrum Kultury Pniewy


o wędrówce Łukiem Karpat

Marysia Chtostowska
10 kwietnia 2024 / środa / godz. 19:00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek / aleja Sczanieckiej 56
wstęp wolny

„Kto dużo chodzi, ten ma piękne nogi”

O wędrówce Łukiem Karpat
Łuk Karpat to jedno z najdłuższych i najdzikszych pasm górskich Europy,
przecinające cztery kraje: Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację.
Przejście tego dystansu to idea, która kiełkowała we mnie od wielu lat.
Moje ostatnie studenckie wakacje okazały się doskonałym momentem,
by podjąć to wyzwanie i ruszyć w karpacką podróż.
Marzenie się spełniło – spędziłam 85 cudownych dni idąc przez lasy, łąki, połoniny, szerokie drogi i wąskie, prawie niewidoczne ścieżki, które przyroda pokryła zielenią.

Kto dużo chodzi, ten ma piękne nogi – to wolne tłumaczenie, rumuńskiego przysłowia,
zasłyszane na szlaku w Górach Rodniańskich.
Góry dają siłę, urodę i poczucie sprawczości.
Chciałabym podzielić się z uczestnikami wydarzenia opowieścią o podróży,
która potrafi odmienić życie.
O przyrodzie, która zachwyca nocnym wyciem wilków i napawa lękiem przed niedźwiedzim sąsiedztwem. O cieple ludzkich gestów, które, podobnie jak dobry wiatr, pchają do celu.
O spotkaniach, które smakują szczecińską kawą parzoną nad brzegiem polodowcowego jeziora.

Z przyjemnością podzielę się także doświadczeniem i wiedzą, jak zaplanować oraz przygotować się do tak dużej wyprawy.

Marysia Chrostowska:
Jestem przewodniczką beskidzką i studentką fizjoterapii na AWF w Warszawie. W górach najbardziej kocham po prostu być. W spacerach miejskich i tych bardziej górskich towarzyszy mi pies Freki, który w te wakacje przeszedł ze mną góry Słowacji. Mam na swoim koncie liczne trasy krótko i długodystansowe w Europie, w tym wyprawę transgranicznym szlakiem Gór Przeklętych, przejście szlakami Pirenejów czy też szlaku Kom-Emine w Bułgarii.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek