Wyświetlanie 211–220 z 1214 wyników

INDONEZJA. MENTAWAI – DRZEWO ŻYCIA

Marcin Gabruk
5 czerwca 2025 / czwartek / godz. 18:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Opatówku / ul. Kościelna 15
wstęp wolny

Fotograficzna opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut. Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tyś lat temu, świata ludzi którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa.

Marcin Gabruk:
“Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.”

organizatorzy:

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


AMERYKA POŁUDNIOWA ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
30 maja 2025 / piątek / godz. 18:00
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:
Gostyński Ośrodek Kultury “Hutnik”
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Pakistan, czyli jak po zdobyciu campu 1 Nanga Parbat uciekałam przed policją

Lidia Radziszewska
28 maja 2025 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Dla niektórych Pakistan to kraj Himalajów, pięciu ośmiotysięczników i szosy karakorumskiej.
Dla innych to region naznaczony konfliktami, zawiłą historią i nieodkrytymi zakątkami.
Poznałam obydwa oblicza Pakistanu.
Drogi, które każą się zastanowić nad wartością życia oraz ludzi wnoszących do niego nowe wartości.
Nieustanna walka z pakistańską policją i widoki zapierające dech w piersiach
to pierwsze co przychodzi mi do głowy na myśl o tym kraju.

Opowiem zarówno o wejściu do campu pierwszego Nanga Parbat,
jak i o eskorcie wojskowej, która weszła ze mną do domu.
O autentycznych absurdach, jak to, że rozbiłam namiot na dachu pod głową jaka,
jak i to, że policjant pracujący w banku pytał mnie, z jakiego kraju pochodzi waluta Euro.

Ta opowieść to dowód na to, że kiedy wydaje nam się, że nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć,
to nagle okazuje się, że nie wiemy jeszcze nic.

O mnie:
Myślami zawsze kilka tysięcy kilometrów dalej,
ciałem na uczelni, ale tylko wtedy kiedy trzeba, a duchem – nieustannie w drodze.
Odwiedziła więcej krajów, niż ma lat, a lista miejsc do zobaczenia rośnie szybciej niż ona sama.
W przerwach od studiów nie ma czasu na odpoczynek;
zastępuje go żegluga morska, westernowa jazda konna, żonglowanie ogniem i najważniejsze: podróżowanie.

W podróżach najbardziej lubi zdawanie się na ludzi – to oni sprawiają,
że każda podróż nabiera wyjątkowego charakteru.
Dlatego choć namiot zawsze ma przy sobie, to noce częściej spędza pod dachem ludzi spotkanych w drodze. Przejechała i przepłynęła stopem tysiące kilometrów po trzech kontynentach.
Tak bardzo łączy pasję z codziennością, że swój licencjat z kognitywistyki pisała w Tanzanii,
badając tamtejsze plemiona.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna im. Edwarda Stachury w Nowej Soli

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Nowa Sól


Pakistan, czyli jak po zdobyciu campu 1 Nanga Parbat uciekałam przed policją

Lidia Radziszewska
24 maja 2025 / sobota / godz. 18:00
Kościański Ośrodek Kultury / ul. Mickiewicza 11
wstęp wolny

Dla niektórych Pakistan to kraj Himalajów, pięciu ośmiotysięczników i szosy karakorumskiej.
Dla innych to region naznaczony konfliktami, zawiłą historią i nieodkrytymi zakątkami.
Poznałam obydwa oblicza Pakistanu.
Drogi, które każą się zastanowić nad wartością życia oraz ludzi wnoszących do niego nowe wartości.
Nieustanna walka z pakistańską policją i widoki zapierające dech w piersiach
to pierwsze co przychodzi mi do głowy na myśl o tym kraju.

Opowiem zarówno o wejściu do campu pierwszego Nanga Parbat,
jak i o eskorcie wojskowej, która weszła ze mną do domu.
O autentycznych absurdach, jak to, że rozbiłam namiot na dachu pod głową jaka,
jak i to, że policjant pracujący w banku pytał mnie, z jakiego kraju pochodzi waluta Euro.

Ta opowieść to dowód na to, że kiedy wydaje nam się, że nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć,
to nagle okazuje się, że nie wiemy jeszcze nic.

O mnie:
Myślami zawsze kilka tysięcy kilometrów dalej,
ciałem na uczelni, ale tylko wtedy kiedy trzeba, a duchem – nieustannie w drodze.
Odwiedziła więcej krajów, niż ma lat, a lista miejsc do zobaczenia rośnie szybciej niż ona sama.
W przerwach od studiów nie ma czasu na odpoczynek;
zastępuje go żegluga morska, westernowa jazda konna, żonglowanie ogniem i najważniejsze: podróżowanie.

W podróżach najbardziej lubi zdawanie się na ludzi – to oni sprawiają,
że każda podróż nabiera wyjątkowego charakteru.
Dlatego choć namiot zawsze ma przy sobie, to noce częściej spędza pod dachem ludzi spotkanych w drodze. Przejechała i przepłynęła stopem tysiące kilometrów po trzech kontynentach.
Tak bardzo łączy pasję z codziennością, że swój licencjat z kognitywistyki pisała w Tanzanii,
badając tamtejsze plemiona.

organizatorzy:
Kościański Ośrodek Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


AMERYKA POŁUDNIOWA ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
23 maja 2025 / piątek / godz. 18:00
Rawicka Biblioteka Publiczna / ul. Szarych Szeregów 3
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Rawicka Biblioteka Publiczna


ISLANDIA. PRZEZ WYSPĘ LODU I WIATRU

Łukasz Supergan
16 maja 2025 / piątek / godz. 18:00
CAS Tlenownia / ul. Nowa 2 / sala spotkań
wstęp wolny

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po Ponad 3 latach stało się to faktem.

Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Ma na koncie trawers Grenlandii, zimowy trawers Islandii, przejście Łańcucha Karpat, Alp i irańskiego Zagrosu. Wspinał się na Baruntse (7152 m), Pik Lenina (7134 m), Chan Tengri (7010 m), Chimborazo (6263 m) i wiele szczytów Alp, Kaukazu, Himalajów, Pamiru i Tien Szanu. Autor pięciu książek.

 

organizatorzy:

Centrum Kultury Czempiń
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Greenland Ice Trip

Jakub Rybicki
16 maja 2025 / piątek / godz. 17:00
Klub Seniora w Piaskach / ul. Dworcowa 3
wstęp wolny

Greenland Ice Trip to mrożąca krew w żyłach wyprawa rowerowa przez Grenlandię. Jakub Rybicki i Paweł Wicher jako pierwsi Polacy pedałowali zimą przez góry, jeziora i fiordy największej wyspy świata, walcząc ze śniegiem, wiatrem, mrozem i globalnym ociepleniem. Przez trzy tygodnie podróżnicy przejechali około pół tysiąca kilometrów, większość w kompletnie dzikim terenie. Jak jeździ się przez lodowe jaskinie, czy zorza polarna powoduje bezsenność, czy renifer przebiegający przez drogę przynosi nieszczęście i czy wielkość (kół) ma znaczenie? Pokaz sponsorują kolory: czarny (jak “czarno to widzę”), biały (jak “nic nie widzę”) i inny niż wszystko (jak “czegoś takiego jeszcze nie wiedziałem”).

Jakub Rybicki podróżnik i zawodowy fotograf – opowie o mrożących krew w żyłach wyprawach rowerowych w najzimniejsze zakątki planety. Czy jazda rowerem po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata to na pewno dobry pomysł? Czy może lepiej jeździ się po zamarzniętym oceanie? Czy wielkość (kół) ma znaczenie? Pasjonat wypraw opowie o swojej ostatniej wycieczce rowerowej, podczas której jako pierwsi Polacy ( wraz z Pawłem Wichrem) porwali się na zimowy przejazd rowerami przez góry, jeziora i fiordy Grenlandii. W programie również tradycyjne ból, pot i łzy, przepiękne widoki i dobrzy ludzie. Wszystko okraszone porządną dawką znakomitej fotografii i filmu.
Targaliśmy za sobą drona.

organizatorzy:
Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Kobiece podróże są inne: od wypraw ekstremalnych do świadectwa wojny

Aleksandra Wierzbowska
16 maja 2025 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR / ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Jak wygląda praca fotografa na kilkusetmetrowej ścianie skalnej, w selwie Amazońskiej,
w obliczu klęski humanitarnej czy konfliktu?
Jaką rolę odgrywa reportaż?
Czy dokumentowanie świata jest przywilejem?
Dlaczego podróże kobiet są inne i jak wraca się do siebie po doświadczeniu przemocy?
Zapraszam w podróż przez ekstremalne oblicza fotografii dokumentalnej, która kwestionuje i wymaga wyjścia poza strefę komfortu.

ALEKSANDRA WIERZBOWSKA

Dokumentalistka i podróżniczka, skupiona na fotografowaniu wypraw ekstremalnych oraz reportażu społecznym. Założycielka studia kreatywnego Untold Stories oraz inicjatorka akcji Droga Kobiet,
której celem jest przeciwdziałanie przemocy seksualnej w środowiskach podróżniczych i outdoorowych.

Jej zdjęcie znalazło się na okładce National Geographic Polska.
Dokumentowała powódź w Pakistanie, wojnę w Ukrainie, wyprawy Mateusza Waligóry i Łukasza Supergana,
a także międzynarodową wyprawę wspinaczkową Project Armenia,
docenioną przez Royal Geographical Society, w ramach której powstał nowy rejon wspinaczkowy na dziewiczych ścianach Dilijan.
Współpracowała z Sennheiser, SIGG, Aztorin, Merrell, PAJAK i innymi.
Jej tekst “Dodatkowe Zagrożenie. Gwałt i #metoo w podróży” opublikowany w Wysokich Obcasach,
został wybrany jako jeden z 35. tekstów wszech czasów na 35-lecie Gazety Wyborczej.

Zrealizowała także kilka własnych projektów podróżniczych i sportowych, takich jak m.in. zimowy rowerowy trawers Półwyspu Bałkańskiego, spływ rzekami Amazonii Kolumbijskiej oraz długodystansowe marsze przez Islandię i Himalaje Nepalu.
Posiada wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe zdobywane w Tatrach, Alpach, na Kaukazie i w innych rejonach wspinaczkowych świata.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


Wśród lodowych olbrzymów. pik lenina i chan tengri

Łukasz Supergan
15 maja 2025 / czwartek / godz. 18:15
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Pik Lenina i Chan Tengri to dwa szczyty z trofeum Śnieżnej Pantery, najwyższych gór dawnego ZSRR. Obie leżą w Kirgistanie. Pik Lenina (7134 m) to najpopularniejszy, choć nie najniższy siedmiotysięcznik, obiekt aspiracji wielu alpinistów i pierwsze miejsce, na którym próbują oni przekroczyć tę wysokość. Leżący na drugim końcu kraju Chan Tengri (7010 m), choć niższy, przedstawia znacznie wyższe trudności. W lipcu i sierpniu 2021 roku Łukasz Supergan postanowił stanąć na obu. Jak potoczyła się ta wyprawa? Ta relacja będzie też praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy myślą o przekroczeniu bariery 7 tysięcy metrów. W jej trakcie dowiecie się nie tylko jak wygląda kilka tygodni życia bazach wysokogórskich pod szczytami, ale także co potrzebne jest do realizacji takiego wejścia, jakie przygotowanie i wiedza są konieczne. Po próbie w 2021 roku, kolejnego lata Łukasz wrócił w Tien-Szan i 8 sierpnia 2022 stanął na szczycie Chan Tengri.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Ma na koncie trawers Grenlandii, zimowy trawers Islandii, przejście Łańcucha Karpat, Alp i irańskiego Zagrosu. Wspinał się na Baruntse (7152 m), Pik Lenina (7134 m), Chan Tengri (7010 m), Chimborazo (6263 m) i wiele szczytów Alp, Kaukazu, Himalajów, Pamiru i Tien Szanu. Autor pięciu książek.

organizatorzy:
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Kobiece podróże są inne: od wypraw ekstremalnych do świadectwa wojny

Aleksandra Wierzbowska
15 maja 2025 / czwartek / godz. 18:00
Dwór w Koźminku / ul. Mielęckiego 4a
wstęp wolny

Jak wygląda praca fotografa na kilkusetmetrowej ścianie skalnej, w selwie Amazońskiej,
w obliczu klęski humanitarnej czy konfliktu?
Jaką rolę odgrywa reportaż?
Czy dokumentowanie świata jest przywilejem?
Dlaczego podróże kobiet są inne i jak wraca się do siebie po doświadczeniu przemocy?
Zapraszam w podróż przez ekstremalne oblicza fotografii dokumentalnej, która kwestionuje i wymaga wyjścia poza strefę komfortu.

ALEKSANDRA WIERZBOWSKA

Dokumentalistka i podróżniczka, skupiona na fotografowaniu wypraw ekstremalnych oraz reportażu społecznym. Założycielka studia kreatywnego Untold Stories oraz inicjatorka akcji Droga Kobiet,
której celem jest przeciwdziałanie przemocy seksualnej w środowiskach podróżniczych i outdoorowych.

Jej zdjęcie znalazło się na okładce National Geographic Polska.
Dokumentowała powódź w Pakistanie, wojnę w Ukrainie, wyprawy Mateusza Waligóry i Łukasza Supergana,
a także międzynarodową wyprawę wspinaczkową Project Armenia,
docenioną przez Royal Geographical Society, w ramach której powstał nowy rejon wspinaczkowy na dziewiczych ścianach Dilijan.
Współpracowała z Sennheiser, SIGG, Aztorin, Merrell, PAJAK i innymi.
Jej tekst “Dodatkowe Zagrożenie. Gwałt i #metoo w podróży” opublikowany w Wysokich Obcasach,
został wybrany jako jeden z 35. tekstów wszech czasów na 35-lecie Gazety Wyborczej.

Zrealizowała także kilka własnych projektów podróżniczych i sportowych, takich jak m.in. zimowy rowerowy trawers Półwyspu Bałkańskiego, spływ rzekami Amazonii Kolumbijskiej oraz długodystansowe marsze przez Islandię i Himalaje Nepalu.
Posiada wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe zdobywane w Tatrach, Alpach, na Kaukazie i w innych rejonach wspinaczkowych świata.

organizatorzy:
Gminna Biblioteka i Centrum Kultury w Koźminku
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty