Wyświetlanie 311–320 z 1214 wyników

TAM GDZIE RODZĄ SIĘ SZTORMY – WYPRAWA JACHTEM WZDŁUŻ ŁAŃCUCHA ALEUTÓW

Aleksandra Rapp
19 listopada 2024 / wtorek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Prawie 9 tyś. Mm żeglugi (to tyle co 1/3 równika Ziemi!),
103 dni poza cywilizacją, dwie osoby i jeden jacht.

Latem 2022 r. Ola Rapp i Michał Palczyński swoim jachtodomem Crystal
postanowili zwiedzić odległy i trudno dostępny archipelag Aleuty.
To pas wysp, ciągnących się łukiem od Kamczatki aż po Alaskę przez ponad 1000 Mm
i oddzielających Morze Beringa od Oceanu Spokojnego.
Obecnie są one zamieszkane tylko w kilku miejscach,
a historia i przyroda tego miejsca są nietuzinkowe.
Dotarcie w tak surowe i magiczne miejsce ma jednak swoją cenę – pogoda jest zmienna
i nieprzewidywalna, co potwierdzają lokalne legendy, według których to właśnie na Aleutach rodzą się wiatry i sztormy.

Zaczynając od tego, jak mieszka się na jachcie, Ola opowie:

– jak wygląda przygotowanie jachtu oraz zaplanowanie pożywienia na tak odległą i długą wyprawę morską,

– jak to jest żeglować non-stop ponad miesiąc przez bezludny Pacyfik, nie widząc przez ten czas lądu

– o jedynej bitwie lądowej w Ameryce Północnej w trakcie II Wojny Światowej

– o ludziach, którzy mieszkają niemalże na końcu świata i są z tego bardzo dumni

– o ściganiu owiec z prawdziwym kowbojem

– o ucieczce przed huraganem

– o tym, jak każdy z nas ma wpływ na ocean.

BIO:

Ola Rapp – kilka lat temu zamieniła pracę na etacie w międzynarodowej firmie na życie na jachcie Crystal i podróżowanie po świecie ze swoim partnerem, Michałem Palczyńskim.
Choć pływać nauczyła się dopiero w późnym liceum i do wody ma wciąż ogromny respekt,
to w tej podróży (życiowej oraz morskiej) czuje się jak ryba w wodzie.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów


POŁĄCZENIE KONIA I OSŁA. DWIE DZIEWCZYNY NA ACONCAGUI

Klaudia Bogusz
18 listopada 2024 / poniedziałek / godz. 18:00
Biblioteka i Centrum Kultury / ul. Sportowa 1
wstęp wolny

Odległa Argentyna,
bariera 6000 m n.p.m.,
dużo zapału, odwagi i pyłu.
A w tle najpiękniejsze na świecie Andy.
Jak się zabrać za Ankę? Na co uważać? O czym pamiętać?

Zapraszam na pikantne opowieści z najwyższego szczytu poza Azją – Aconcagui!

Klaudia Bogusz:
Kocham być w drodze.
Kiedy czuję wiatr we włosach, wiem, że żyję.
Dlatego wspinam się, wędruję, jeżdżę, latam.
Mam 28 lat, odwiedziłam 19% świata.
Mieszkałam na Tajwanie, Teneryfie, w Turcji… coś nie na T też się znajdzie – ostatnio wyprowadziłam się z Gruzji.
Nie mam domu, ale mam dużo funu! he he
Oprócz najwyższych szczytów świata marzę o adopcji psa, którego nazwę Browar.
A potem drugiego — tego nazwę Burger.
Jeśli miałabym do końca życia jeść tylko jedną rzecz,
byłby to domowy chleb Oli Malinowskiej z masłem i solą.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka i Centrum Kultury, Rekreacji w Krobi


TAM GDZIE RODZĄ SIĘ SZTORMY – WYPRAWA JACHTEM WZDŁUŻ ŁAŃCUCHA ALEUTÓW

Aleksandra Rapp
18 listopada 2024 / poniedziałek / godz. 19:00
GOK / ul. Kurpińskiego 27a / sala widowiskowa
wstęp wolny

Prawie 9 tyś. Mm żeglugi (to tyle co 1/3 równika Ziemi!),
103 dni poza cywilizacją, dwie osoby i jeden jacht.

Latem 2022 r. Ola Rapp i Michał Palczyński swoim jachtodomem Crystal
postanowili zwiedzić odległy i trudno dostępny archipelag Aleuty.
To pas wysp, ciągnących się łukiem od Kamczatki aż po Alaskę przez ponad 1000 Mm
i oddzielających Morze Beringa od Oceanu Spokojnego.
Obecnie są one zamieszkane tylko w kilku miejscach,
a historia i przyroda tego miejsca są nietuzinkowe.
Dotarcie w tak surowe i magiczne miejsce ma jednak swoją cenę – pogoda jest zmienna
i nieprzewidywalna, co potwierdzają lokalne legendy, według których to właśnie na Aleutach rodzą się wiatry i sztormy.

Zaczynając od tego, jak mieszka się na jachcie, Ola opowie:

– jak wygląda przygotowanie jachtu oraz zaplanowanie pożywienia na tak odległą i długą wyprawę morską,

– jak to jest żeglować non-stop ponad miesiąc przez bezludny Pacyfik, nie widząc przez ten czas lądu

– o jedynej bitwie lądowej w Ameryce Północnej w trakcie II Wojny Światowej

– o ludziach, którzy mieszkają niemalże na końcu świata i są z tego bardzo dumni

– o ściganiu owiec z prawdziwym kowbojem

– o ucieczce przed huraganem

– o tym, jak każdy z nas ma wpływ na ocean.

BIO:

Ola Rapp – kilka lat temu zamieniła pracę na etacie w międzynarodowej firmie na życie na jachcie Crystal i podróżowanie po świecie ze swoim partnerem, Michałem Palczyńskim.
Choć pływać nauczyła się dopiero w późnym liceum i do wody ma wciąż ogromny respekt,
to w tej podróży (życiowej oraz morskiej) czuje się jak ryba w wodzie.

organizatorzy:

Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
12 listopada 2024 / wtorek / godz. 09:00
Gminy Ośrodek Kultury / Pl. Powstańców Wlkp. 7
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie


Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae
12 listopada 2024 / wtorek / godz. 10:15
Gminy Ośrodek Kultury / Pl. Powstańców Wlkp. 7
wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie


Przez dżunglę Kamerunu

Dominik Szmajda
8 listopada 2024 / piątek / godz. 18:00
CAS Tlenownia / ul. Nowa 1 / sala spotkań
wstęp wolny

Przez dżunglę Kamerunu – dwa oblicza tej samej rzeki

Wyprawa na tę samą rzekę, rok po roku w tym samym okresie może okazać się zupełnie różna. Przekonali się o tym uczestnicy prowadzonej przez Dominika ekspedycji do kameruńskiej dżungli. Rzeka Makombe płynie przez zupełnie niezamieszkany region lasów deszczowych w zachodniej części kraju, a jej górski charakter sprawia, że jest trudno dostępna nawet w porze suchej.
Pierwsza (w historii!) próba spłynięcia jej poszła całkiem sprawnie. Druga – dowiecie się już wkrótce…

Dominik Szmajda specjalizuje się w organizowaniu spływów na ultralekkich dmuchanych kajakach zwanych packraftami. Dzięki ich kompaktowym gabarytom łatwo je zabrać ze sobą nawet w najdalsze zakątki świata. Podróżnik od lat wyjeżdża samotnie, lub prowadzi grupy po rzekach Bałkanów, Turcji, Afryki Równikowej i Amazonii.

organizatorzy:

Centrum Kultury Czempiń
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


INDONEZJA. MENTAWAI – DRZEWO ŻYCIA

Marcin Gabruk
8 listopada 2024 / piątek / godz. 18:00
Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" / ul. Hutnika 4
wstęp wolny

Fotograficzna opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut. Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tyś lat temu, świata ludzi którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa.

Marcin Gabruk:
“Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.”

organizatorzy:
Gostyński Ośrodek Kultury “Hutnik”
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Solo na Andyjskim szlaku – opowieści o Ameryce Pd.

Teresa Tokarz
7 listopada 2024 / czwartek / godz. 18:00
Centrum Kultury Zamek / ul. Klasztorna 14
wstęp wolny

Andy – najdłuższy łańcuch górski na Ziemi wyznaczał mi trasę podróży po Ameryce Południowej.
Zapraszam na opowieść, w której wspólnie przeniesiemy się na bezkresne przestrzenie Patagonii i Ziemi Ognistej oraz tam, gdzie ziemia łączy się z niebem.
Będziemy obserwować pingwiny i lwy morskie.
Na górskich szlakach towarzyszyć nam będą lamy i alpaki.
Zobaczymy, jak toczy się życie w cieniu andyjskich sześciotysięczników,
na karaibskiej wyspie i roztańczonych ulicach najbardziej kolorowych miast świata.
Będzie zjazd na rowerze Drogą Śmieci, próba zdobycia sześciotysięcznika, wschód słońca na Machu Picchu i mnóstwo przepięknych krajobrazów z andyjskich szlaków.

Przedstawię również praktyczne informacje jak samodzielnie wyruszyć w podróż przez Argentynę, Boliwię, Peru i Kolumbię oraz pokażę, że górskie wędrówki solo mogą być wspaniałą przygodą.

Kilka słów o mnie: mam na imię Teresa
i od ponad 10 lat moje życie związane jest z podróżami.
Szczególnie ważne jest dla mnie przebywanie blisko natury.
Większość moich podróży jest mocno związana z górskimi wędrówkami w różnych regionach świata.
Zazwyczaj podróżuję solo: autostopem, rowerem, lokalnymi środkami transportu i na piechotę.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Centrum Kultury Zamek
Gmina Kożuchów


Kungsleden – kobieca wędrówka solo przez arktyczną tundrę

Katarzyna Augustyn
7 listopada 2024 / czwartek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15
wstęp wolny

Nie czekając na nadejście bardziej sprzyjających okoliczności Kasia Augustyn,
miłośniczka pieszych wędrówek, wyruszyła w podróż w pojedynkę,
aby przejść 460 kilometrów pieszo szlakiem Kungsleden w północnej Szwecji.
“Królewski szlak” leży w 2/3 za kotem podbiegunowym i jest kwintesencją dzikiej,
nieskażonej ingerencją człowieka przyrody.
Surowy, ale niezwykle malowniczy krajobraz zmienia się tu równie szybko jak warunki pogodowe: ośnieżone góry, puste doliny polodowcowe, rozległe lasy i mokradła.
Dodatkowego smaczku trasie dodaje logistyka związana z obowiązkowymi przeprawami rzek i jezior
oraz możliwość marzenia, która rozpoczęta się na długo przed postawieniem pierwszego kroku na szlaku.

Kasia Augustyn:
podróżniczka z zamiłowania w chwili wolnej od pracy na etacie, miłośniczka dalekiej północy i byłych republik radzieckich, autorka bloga o rodzinnym podróżowaniu – A Kind of Adventure.
We trójkę, z mężem i synem, lubi przemierzać świat po swojemu – aktywnie i z plecakiem.
Unika leżenia plackiem na plaży, luksusowych hoteli i utartych turystycznych szlaków,
a w podróży szuka piękna natury, autentyczności i ciekawych spotkań z drugim człowiekiem.
Pasjonatka gór oraz wędrówek długodystansowych.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu


Solo na Andyjskim szlaku – opowieści o Ameryce Pd.

Teresa Tokarz
6 listopada 2024 / środa / godz. 18:00
Biblioteka Centrum Kultury Pniewy / ul. Wolności 6
wstęp wolny

Andy – najdłuższy łańcuch górski na Ziemi wyznaczał mi trasę podróży po Ameryce Południowej.
Zapraszam na opowieść, w której wspólnie przeniesiemy się na bezkresne przestrzenie Patagonii i Ziemi Ognistej oraz tam, gdzie ziemia łączy się z niebem.
Będziemy obserwować pingwiny i lwy morskie.
Na górskich szlakach towarzyszyć nam będą lamy i alpaki.
Zobaczymy, jak toczy się życie w cieniu andyjskich sześciotysięczników,
na karaibskiej wyspie i roztańczonych ulicach najbardziej kolorowych miast świata.
Będzie zjazd na rowerze Drogą Śmieci, próba zdobycia sześciotysięcznika, wschód słońca na Machu Picchu i mnóstwo przepięknych krajobrazów z andyjskich szlaków.

Przedstawię również praktyczne informacje jak samodzielnie wyruszyć w podróż przez Argentynę, Boliwię, Peru i Kolumbię oraz pokażę, że górskie wędrówki solo mogą być wspaniałą przygodą.

Kilka słów o mnie: mam na imię Teresa
i od ponad 10 lat moje życie związane jest z podróżami.
Szczególnie ważne jest dla mnie przebywanie blisko natury.
Większość moich podróży jest mocno związana z górskimi wędrówkami w różnych regionach świata.
Zazwyczaj podróżuję solo: autostopem, rowerem, lokalnymi środkami transportu i na piechotę.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna MiG Centrum Kultury Pniewy