ZANSKAR – SZLAKIEM HIMALAJSKICH KARAWAN

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz
16 marca 2013 / sobota / godz. 18:30
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1

Czwarty sezon z spotkań Podróżnikami uznajemy za otwarty. Tym samym zapraszamy wszystkich na spotkanie z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami, którzy przedstawią pokaz slajdów ,,ZANSKAR – SZLAKIEM HIMALAJSKICH KARAWAN”.

Niezmiernie miło nam zaprosić wszystkich na pierwsze spotkanie w tym roku. Radość naszą potęguje fakt, iż udało nam się namówić do wizyty we Wschowie prekursorów profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce, państwa Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów z Warszawy.

ZANSKAR – SZLAKIEM HIMALAJSKICH KARAWAN “Stare karawanowe szlaki prowadzą do leżącego w Himalajach dawnego królestwa Zanskar. Pustynne, kolorowe góry, malownicze wioski, świat kultury tybetańskiej a nade wszystko serdeczni ludzie sprawiają, że chętnie tam wracamy. W 2006 r. po raz pierwszy wybraliśmy się do Zanskaru zimą. Przełęcze na letnich szlakach są wtedy zasypane śniegiem. Jedyna możliwość dotarcia do wiosek w głębi gór to wędrówka po zamarzniętej rzece Zanskar. ‘Chadar’ – bo tak miejscowi nazywają ten lodowy szlak – dostarczył nam wielu wrażeń. Rzeka na niektórych odcinkach była zamarznięta na całej szerokości, czasem szliśmy po wąskim pasku lodu nad brzegiem rwącej rzeki, innym razem lód był zbyt słaby i trzeba było przechodzić po skalnych trawersach. Pięknie wyglądały krawędzie lodu gdy ściekająca po nim woda zamarzała tworząc lodowe frędzelki. Kilka dni spędziliśmy w odciętych od świata wioskach, odwiedzając klasztory buddyjskie i przyglądając się niełatwemu życiu mieszkańców. Mimo wszechobecnego mrozu bardzo ciepło wspominamy spotkania z ludźmi i parujące czarki z tybetańską herbatą.”

O naszych Gościach: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Gruzję a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita: pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.