Urugwaj. Drogi do wolności.

Maja Hawranek
13 października 2021 / środa / godz. 16:00
Filia Biblioteczna w Czerninie ul. Rynek 8
wstęp wolny

“Kochają długie weekendy tak samo jak wolność “– tak o Urugwajczykach mówi Pepe Mujica,
były prezydent i najskromniejszy celebryta świata, który do pracy jeździł garbusem, a większość swojej pensji oddawał na cele charytatywne i mieszkania socjalne.
W jego kraju, na pierwszy rzut oka płaskim, zielonym i nudnym, poruszaliśmy się właśnie tropem wolności. Zawiódł nas nie tylko na słynną farmę Mujiki, ale też m.in. do pierwszej w Ameryce Łacińskiej homoseksualnej rodziny z 20-letnim stażem, do zawodowej prostytutki w trzecim pokoleniu, do jednej z siedzib masonerii, która dość otwarcie funkcjonuje w tym liberalnym kraju (obywatele wiedzą, że właśnie teraz rządzi nimi mason).

Fascynuje nas jak ten niewielki kraj wciśnięty między potężne Argentynę i Brazylię różni się od swoich sąsiadów i całego kontynentu, a pod pewnymi wzlęgami – reszty świata. Od zawsze w awangardzie (już w II połowie XIX wieku krzyże przestały wisieć w szkołach), odważnie wyznacza linię polityczną – przyjmuje syryjskich uchodźców, chociaż kompletnie nie wie, co z nimi począć, walczy o zdrowie obywateli z koncernem Phillip Morris mimo zakulisowych szantaży, ustawowo reguluje spożycie i uprawę marihuany (choć od trzech lat nie umie jej wprowadzić do apteki).

Podróż do Urugwaju to podróż na drugą stronę lustra, gdzie wstyd publicznie się przyznać do wiary w Boga i prawicowych poglądów.

Maria Hawranek – niezależna reporterka, przez część roku pisze z Polski, przez część – z Ameryki Łacińskiej. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu.
Publikuje na łamach m.in. „Wysokich Obcasów”, „Dużego Formatu”, „Przekroju” i “Tygodnika Powszechnego”. Finalistka Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji „Herodot” (2018).

Wspólnie z Szymonem Opryszkiem wydała książkę Tańczymy już tylko w Zaduszki (2016).
Razem byli też nominowani do stypendium dziennikarskiego przyznawanego przez jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej (2015) oraz zdobyli wyróżnienie w kategorii „książka reportażowa” w konkursie “Najlepsze publikacje turystyczne 2019” za książkę “Wyhoduj sobie wolność”.
Wspólnie prowadzą reporterski projekt Intoamericas.com.

organizatorzy:

Biblioteka Miejska w Górze
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty