Na szlakach duchowości Majów

Weronika Mliczewska
4 listopada 2017 / sobota / godz. 18:00
I LO w Kościanie / Al. Mickiewicza 11
Wstęp wolny

Podczas spotkania Weronika zabierze nas na bezdroża Ameryki Centralnej, do głębokiej dżungli podczas szamańskich rytuałów oraz wysokie góry, gdzie nie ma ścieżek, hosteli, a czas wytyczają cykle Natury i duchowego kalendarza Majów.Będziemy podróżować za pomocą fotografii, filmów i dźwięków, by przenieść się w serce kultury współczesnych Majów.

Weronika Mliczewska – antropolożka, reżyserka, fotografka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserię oraz antropologię na Goldsmiths, University of London, fotografię w Akademii Fotografii oraz film na UCLA Extensions w Los Angeles. Prowadziła badania terenowe wśród Saamów za Kołem Polarnym oraz w siedzibie ONZ w Genewie, kwestionując funkcjonowanie ochrony praw kultur rdzennych. Badania antropologiczne zabrały ją też do Ameryki Centralnej, gdzie wśród dzisiejszych Majów zgłębiała jak alternatywne pojmowanie czasu wpływa na struktury społeczne. Stąd powstał reportaż ,,Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów” (Wyd. Muza).
Od dziesięciu lat specjalizuje się w tematach związanych z duchowością, jej poszukiwania zabrały ją do serca najbardziej hermetycznych ceremonii wśród Inków w niedostępnych bezdrożach And, Indian Shipivo w dżungi amazońskiej, Huicholi ukrywających się przed cywilizacją w Meksyku, majańskich strażników czasu Ameryki Centralnej, pusteliników buddyjskich w Himalajach, mnicha buddyjskiego w Japonii, Rastafarian żyjących w odosobnieniu na Jamajce, Masaja żyjącego wśród wodospadów i dzikich zwierząt, szamanów Sangoma w RPA, czy przedstawicieli kasty DOM podtrzymujących święty ogień w Varanassi podczas kremacji zwłok.
Podróż jest dla niej drogą osobistego wzrostu, zadawania pytań, które przybliżają do rozumienia natury człowieka. Swoje doświadczenia Weronika tłumaczy na język filmu oraz fotografii, sztukę traktuje jako formę ekspresji oraz interpretację antycznej wiedzy. Buduje mosty pomiędzy prastarymi tradycjami i wiedzą, nie pozwala im odejść w zapomnienie, a poprzez swoje działania oraz interpretacje pokazuje, jak bardzo aktualne mogą być one w naszym życiu i jak bardzo mogą je wzbogacać.

organizatorzy:
Miasto Kościan
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Kościański Ośrodek Kultury

wsparcie:
OLYMPUS
Biuro Podróży WAYS