[KOŚCIAN] Spotkania z podróżnikami – “Droga. 4000 km pieszo do Santiago de Compostela szlakiem św. Jakuba”

Łukasz Supergan
14 maja 2016 / sobota / godz. 18:00
Kościański Ośrodek Kultury / ul. Mickiewicza 11

Cykl “Spotkań z podróżnikami” w kolejnej odsłonie otrzyma dodatkowy element.
Oprócz tradycyjnego spotkania z opowieścią z podróży, i o podróży, nasz kolejny prelegent po spotkaniu przeprowadzi mini warsztat dotyczący przygotowania się do wyprawy….ale po kolei.
Otóż gościem majowego “Spotkania z podróżnikiem”
będzie Łukasz Supergan, którego znakiem rozpoznawczym jest samotne i piesze wędrowanie.

“Droga. 4000 km pieszo do Santiago de Compostela szlakiem św. Jakuba”

Po 70 minutowej prezentacji ( czyli zgodnie z koncepcją poprzednich spotkań)
nastąpi 10 minutowa przerwa a po niej, dla wszystkich zainteresowanych,
zaprosimy Państwa na warsztat:

“Jak wędrować samemu? Gdzie i w czym spać? Jakie buty i ubrania wybrać? W co zapakować swój sprzęt? Jakie drobiazgi mogą być przydatne w drodze przez setki lub tysiące kilometrów szlaku? Po prelekcji zapraszamy na krótki, 20-minutowy warsztat praktyczny, na którym Łukasz opowie jak przygotowuje się do samotnych wędrówek – górskich i nizinnych – oraz jak pakuje plecak i co zabiera na swoje wyprawy. ”

opis prezentacji:
Od ponad tysiąca lat pielgrzymi ze wszystkich zakątków Europy wyruszają w drogę do północno-zachodniej Hiszpanii. Wielu z nich wierzy, że to tam, w mieście Santiago de Compostela, złożone są doczesne szczątki Świętego Jakuba, apostoła Chrystusa. Wędrują kilkaset kilometrów przez Hiszpanię, by zanieść do grobu świętego podziękowania, prośby i modlitwy. Wielu innych podąża tam z ciekawości, by poznać kraj i jego kulturę, niekoniecznie z powodów religijnych. W szlakach wiodących do Santiago tkwi magia, która sprawia, że co roku dziesiątki tysięcy ludzi ruszają, by odbyć trudny marsz do tego miejsca.

W kwietniu 2013 roku Łukasz rozpoczął najdłuższą drogę swojego życia. Na podobieństwo średniowiecznych pątników, wyruszył pieszo do Hiszpanii wprost spod drzwi swojego domu, z Warszawy. Wędrując przez 5 krajów Europy, po 111 dniach dotarł do Santiago, przechodząc około 4000 kilometrów.

Jak wygląda Stary Kontynent z perspektywy pieszego? Kim są ludzie, którzy decydują się na długą wędrówkę do Santiago? Jak zmienia się człowiek u kresu takiej wędrówki? I czy niewierzący może iść na pielgrzymkę? „Droga” to opowieść o najdłuższej wędrówce życia, emocjach jakie jej towarzyszyły i ludziach spotkanych na szlaku.

inicjatywa jest dofinansowana ze środków Miasta Kościan
organizatorami są Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
oraz Kościański Ośrodek Kultury.

Inicjatywę wspiera firma OLYMPUS.