Górski Karabach

Konrad Tulej
8 maja 2021 / sobota / godz. 18:00
online - profil facebook KOK
wstęp wolny

Dżanapar, znaczy droga.
Dżanapar to opowieść o Republice Arcach znanej również jako Górski Karabach.
Arcach Konrad odwiedził sześciokrotnie w latach 2012-2019.
Podróżnik z Krakowa przeszedł prawie 300-kilometrowy górski szlak Janapar Trail z Hadrutu w Arcachu/Górskim Karabachu do Vardenis w Armenii, jako pierwszy Polak oraz członek pierwszej rodziny na świecie, która tego dokonała.
Opowieść drogi jest syntezą spotkań z nieuznawaną Republiką i jedynie tłem dla historii ludzkich losów o miejscu naznaczonym ormiańsko-azerską waśnią zakończoną tragicznie w roku 2020.
Podróżnik przybliża labirynt niejednokrotnie trudnych spraw, takich jak: życie codzienne w państwie nieuznawany przez żaden kraj na świecie przededniu wojny; czy struktura rodziny; samobójstwa wśród poborowych oraz stosunek Ormian z Armenii do ich „braci” z Arcachu/Górskiego Karabachu i vice versa. W opowieściach o świecie natury i kultury prelegent odważnie wplata własne spostrzeżenia na temat wojennych ran ludzkich dusz. Prezentacja zawiera unikalne zdjęcia z miejsc, które już nie istnieją.

Konrad Tulej jest głową podróżniczej rodziny, która pieszo i autostopem od 2011 roku eksploruje „górsko” i kulturowo Kaukaz oraz Bliski Wschód. Autostopowicz, tramp, sympatyk poszarpanego horyzontu, amatorskiej wspinaczki i całoroczny rowerzysta. Dziennikarz niezależny.

organizatorzy:
Miasto Kościan
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Kościański Ośrodek Kultury