Islandia – kraina inspiracji

Bartek Piziak
26 października 2014 / niedziela / godz. 17:00
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1

Bartek Piziak, znany nam jako uczestnik pierwszej edycji Festiwalu Podróżników 100 Droga,
będzie gościem “Spotkania z podróżnikiem” jakie zaplanowaliśmy na 26.10 – niedziela.
Zaczniemy o godzinie 17:00 w sali widowiskowej CKiR we Wschowie.

“Islandia – kraina inspiracji”

Wizyta na położonej w pobliżu koła podbiegunowego wyspie nie pozostawia złudzeń… Człowiek nie wraca z niej już taki sam! Surowe piękno Islandii zaskakuje przybyszów na niemal każdym kroku, pomimo, że z pozoru wydaje się być taka „podobna”, a widok dudniących wodospadówprzestaje dziwić już po 3 dniach wędrówek.

Islandia jest jednocześnie i gorąca i lodowata, a połączenie tych dwóch skrajności tworzy jej niepowtarzalną scenerię. Wysokie, nagie góry lodowców, które pokrywają ponad 11 % powierzchni kraju, pod którymi gotuje się i wrze magma, sąsiadują z szaroczarnym pustkowiem zastygłej lawy i potężnymi wodospadami, tworząc niesamowite krajobrazy. Nie brakuje tu także ciągle niebezpiecznych wulkanów. Nieprzypadkowo więc zyskała sobie przydomek „wyspy ognia i lodu”.

Co ciekawe – największą mniejszością narodową Islandii są Polacy, przysmakiem jej mieszkańców – popsute mięso rekina, zaś ulubioną muzyką – metalowa! Zakup alkoholu na wyspie może okazać się nie lada wyczynem (i do tego bardzo drogim), a jakby tego było mało wyspa tektonicznie jest odrębna od Europy! Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie tam powstał ponad tysiąc lat temu – funkcjonujący do dziś – najstarszy parlament świata.

 

Bartosz Piziak

Geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie związany z Krakowem. Podróżujący i równie chętnie fotografujący odwiedzane miejsca. Członek Polskiego Klubu Przygody. Od zawsze ciekawy świata, który uwielbia odkrywać wszelkimi dostępnymi sposobami. W podróżowaniu ceni najbardziej poznawanie nowych ludzi, kultur oraz alternatywne formy przemieszczania się – uwielbia jeździć autostopem (choć niestety coraz rzadziej).

Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki. Zawodowo wykładowca, marketingowiec oraz pilot wycieczek. Szczególną sympatią darzy Bliski Wschód, Portugalię, Słowenię i Beskid Niski.

 

 

 Inicjatywa jest realizowana dzięki dotacji Gminy Wschowa

Mecenat : Bank Spółdzielczy we Wschowie

Wsparcie:

Piekarnia Gierczak

Spółka Komunalna we Wschowie

KAJA Komputer

Energo-Expert

Elektrobud

NZOZ Certus Gostyń – Przemysław Woźny

Jarom s.c.

Marco

Kmito – stacje paliw płynnych

Protekst Komputer

Bricomarche.

Kompas Travel

Dziękujemy za udostepnienie sali CKiR