„Góry lodu i ognia” – Iran

Łukasz Supergan
4 listopada 2016 / piątek / godz. 18:00
aula I LO Leszno, ul. Kurpińskiego 1
5 zł

Portrety Ziemi 2016 w piątkowej odsłonie ukażą nam podróżowanie samotne, pieszo, niemal za free. Te trzy cechy określają styl, w jaki podróżuje Łukasz Supergan. Tym razem zaprezentuje swoją historię z podróży do Iranu pt:
„Góry lodu i ognia” – Iran


opis:
Iran, kraj leżący na Jedwabnym Szlaku, przez lata fascynował podróżników.

Teraz, gdy pojawia się w nagłówkach gazet, dzieje się to zawsze w złowrogim kontekście. Jaki jest naprawdę?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Łukasz Supergan – i odpowiedzieć w sposób niezwykły. Wychodząc z założenia, że aby poznać dobrze jakiś kraj, należy przewędrować go pieszo, postanowił wyruszyć w niepowtarzalną drogę:
ponad 2300 kilometrów pieszo przez pustynne góry Zagros, ciągnące się przez całe terytorium Iranu. Zaczynając swoją wędrówkę na północny kraju kierował się w stronę Oceanu Indyjskiego. Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów, szedł przez pustynie, wysokie góry i przełęcze, walczył ze śniegiem i mrozem, upałem, psami pasterskimi, a przede wszystkim – szukał mieszkańców tych gór i wysłuchiwał ich opowieści o życiu we współczesnym Iranie. Opowieści te złożyły się na obraz kraju kompletnie odmienny od tego, który znamy my, Europejczycy.

Podczas niezwykłej drogi przez łańcuch Zagros doświadczył gościnności mieszkańców tych gór, spotkał ostatnich irańskich koczowników, oglądał pamiątki perskiej cywilizacji, był aresztowany przez policję. A także potajemnie kosztował wina i opium, i obserował podwójne życie, jakie prowadzą współcześni Irańczycy, chowając swoje poglądy przed radykalną władzą. Po 76 dniach wędrówki stanął na wybrzeżu oceanu, przechodząc łańcuch Zagros prawdopodobnie jako pierwszy człowiek w historii.


wsparcie: Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży – Przemysław Woźny
Konstruktor
Bank Spółdzielczy we Wschowie
Toyota Mikołajczak
Piekarnia Gierczak
OLYMPUS
Peamco
An Tur
Restauracja Olimp
Transport Kępka
Biuro Rachunkowe DEFI
Jamalex
BOTT
Color4you
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie

dofinansowano ze środków Miasta Leszna Miastu Leszno