Górami przez Azję, autostopem do Chin

Anna Borecka-Pasek
4 marca 2011 / piątek / godz. 18:05

Anna Borecka-Pasek, alpinistka i podróżnik, autorka książki pt. „Alpinizm – życie na haju” oraz prezentacji o tematyce górskiej, prelegent w trakcie XII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników „Kolosy”, gość specjalny VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dzieci i Młodzieży po przeszczepie serca;
wspinała się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Andach, Pamirze i w Słowackim Raju, weszła m. in. na Mont Blanc, Elbrus, Aconcaguę, Pisco. Od kilku lat realizuje jednoosobowe wyprawy do Europy i Azji, łącząc podróżowanie autostopem ze zdobywaniem górskich szczytów.

W 2008 roku odbyła podróż lądem przez Bałkany do tureckiego Kurdystanu i weszła na Ararat. W 2009 roku pojechała autostopem do Chin, po drodze wspinała się w Turcji, Iranie, Tadżykistanie i Kirgistanie. W 2010 roku udała się „stopem” na Nordkapp oraz Galdhopiggen. W Laponii zbierała grzyby dla reniferów i odwiedziła Św. Mikołaja.
 
Krótki opis wyprawy  „Górami przez Azję, autostopem do Chin”.
W 2009 roku Anna Borecka-Pasek odbyła 3-miesięczną, samodzielną podróż do Azji. Weszła m. in. na Damawand w Iranie (5671 m n.p.m.) i Pik Rozdzielenia w Kirgizji (6100 m n.p.m.). Z Polski dotarła autostopem aż pod granicę pakistańską. Była świadkiem demonstracji w Teheranie i pacyfikacji Ujgurów w Zachodnich Chinach. Za wejście na teren wojskowy w Pamirze groziło jej pół roku więzienia. Na Karakorum Highway zatrzymała ją policja urzędująca w jurcie, a w Kazachstanie modliła się z polskimi misjonarzami. W sumie odwiedziła 7 muzułmańskich krajów i przemierzyła „stopem” 9 500 km, poznając wielu życzliwych ludzi.