“ANTARKTYKA DOM? PRACA? PINGWINY” – Sława

8 maja 2015 / piątek / godz. 18:00
Dom Kultury / ul. Głogowska 5

stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
przy współorganizacji ze Sławskim Centrum Kultury i Rekreacji w Sławie:

przygotowaliśmy dla Państwa kolejne “Spotkanie z podróżnikiem”, które (jak na majowy wieczór przystało) będzie pełne ciepła, humoru i bardzo dobrych zdjęć natury. Jedyne co w tym wszystkim nie pasuje do całości to temat opowieści, jaką Piotr Horzela pragnie zaprezentować :ANTARKTYKA   DOM ? PRACA ? PINGWINY” – ale nie sądźmy po pozorach.

Spotkanie wyjątkowo zostało przeniesione na piątkowy wieczór

opis:
Wszystko zaczęło się w Gdyni.


Rosyjski statek turystyczny czarterowany przez Zakład Biologii Antarktyki zabrał na pokład ekipę techniczną, zapas jedzenia na najbliższy rok, sprzęt naukowy i ruszył w rejs na południe. Po trzydziestu dniach dotarliśmy do Argentyny, gdzie dołączyła do nas grupa naukowa. Kolejnych dziesięć dni i na horyzoncie ukazała się Wyspa Króla Jerzego. Wiatr, śnieg i wyjątkowo duże tego roku zaspy nie ułatwiały nam rozładunku statku. Po pięciu dniach było po wszystkim, statek odpłynął. Można było usiąść w kuchni Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i w spokoju napić się herbaty.

Nigdy wcześniej nie widziałem nawet góry lodowej a tutaj wszystko było nowe. Na krach pływały krabojady, pingwiny śmigały po dachu zasypanej śniegiem stacji. Głuche pomruki dochodzące z oddali – które człowiek wychowany w naszych szerokościach geograficznych automatycznie brał za odgłosy burzy – były dźwiękami powstającymi podczas cielenia się lodowców (tak cielą się, cielą).

W antarktycznym klimacie spędziłem blisko półtora roku. Pracowałem na lodowcach, pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, zajmowałem się obserwacjami zwierząt – z trzema gatunkami pingwinów na czele. Poza tym, gotowałem, pomagałem w remontach i utrzymaniu stacji. Nie da się tego wszystkiego dokładnie opisać, ale będzie można trochę  posłuchać i popatrzeć.

 

 Inicjatywa jest realizowana dzięki dotacji Powiatu Wschowskiego

Mecenat : Bank Spółdzielczy we Wschowie

Wsparcie:

Piekarnia Gierczak

Kaja Komputer

Grand Aspen