Agnieszka Osiecka “Pamiętamy o Osieckiej?”

Paulina Potasińska
27 maja 2022 / piątek / godz. 19:00
Dom Kultury w Garzynie - ul. Jesionowa 2
wstęp wolny

Pamiętamy o Osieckiej?

Agnieszka Osiecka jest autorką ponad 2000 tekstów piosenek i wierszy, ale pisała także pamiętniki, sztuki teatralne, felietony, powieści, a nawet utwory dla dzieci i młodzieży czy hasła reklamowe.

Chociaż debiutowała w teatrze studenckim (STS), to szybko wypłynęła na szerokie wody, a jej piosenki zaczęła śpiewać cała Polska (i demoludy).
Twórczość Osieckiej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Podobnie jak jej barwne życie, które stało się kanwą serialu.

Podczas spotkania zastanowimy się, na czym polega fenomen kobiety, która stała się jedną z ikon PRL-u, genialnej tekściarski i „artystki od stóp do głów” – jak sama o sobie pisała. Obejrzymy fotografie z archiwum poetki, fragmenty teledysków i filmów dokumentalnych.

Sprawdzimy, czy faktycznie pamiętamy o Osieckiej (do czego zachęca Fundacja Okularnicy), chociaż 7 marca 2002 roku od jej śmierci minęło 25 lat.

Paulina Potasińska

Asystentka w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum na Uniwersytecie Warszawskim;
Doktorantka w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku Wydziału Polonistyki UW;
badaczka literatury związanej z Warszawą;
Napisała monografię zatytułowaną Kult, mit i kompleks. Figury autokreacji w twórczości Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski i Tadeusza Konwickiego (2015) oraz wiele artykułów naukowych.

Kończy rozprawę doktorską, w której przygląda się wizerunkom pisarzy uwzględniających w swoich autokreacjach pochodzenie z dobrych domów lub złych dzielnic Warszawy. Współpracowała m.in. z Fundacją Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, Fundacją Teatr Papahema oraz Oknem na Warszawę.

Wykłady i warsztaty prowadzi od 2011 roku.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie