Kasia Biernacka „Ósmy (jaskiniowy) cud świata”


O czym będzie prezentacja:
Lechuguilla to jaskinia – legenda. Z ponad 200 kilometrami korytarzy jest w tej chwili siódmą pod względem długości jaskinią na świecie. Schowana pod półpustynią Chihuahuan w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, Lechuguilla jest na liście jaskiniowych cudów świata bardzo wysoko, dla niektórych nawet na pierwszym miejscu.
Jaskinia ta jest zamknięta dla świata, poza garstką prowadzących w niej badania naukowców oraz grupką eksplorujących ją grotołazów. Przyczyną są unikalne, a jednocześnie niezwykle delikatne nacieki wapienne i gipsowe, które ją bardzo obficie
zdobią. Wszystkich wchodzących do Lechuguilli obowiązują bardzo restrykcyjne reguły poruszania się i zachowania, które mają na celu ochronę tej niezwykle cennej jaskini. Kasia jest jedną z dwóch osób z Polski, którym udało się Lechuguillę odwiedzić.
O mnie:
Jaskiniami zajmuję się od 2000 r. Jestem członkiem Speleoklubu Warszawskiego i co roku jeżdżę na duże międzynarodowe wyprawy eksploracyjne. Przede wszystkim do Meksyku, gdzie wraz z amerykańskimi grotołazami działamy w Cheve i Huautla ‐ dwóch najgłębszych systemach półkuli zachodniej. Oraz w góry Picos de Europa w północnej Hiszpanii, gdzie kilka jaskiń przekroczyło głębokość 1000 metrów.
W życiu zawodowym jestem m.in. dyrektorem Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Współpracuję też z działem edukacyjnym Centrum Nauki Kopernik, Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Fundacją Sto Pociech w Warszawie.
kasiabiernacka.com
facebook.pl/jaskinie
https://instagram.com/kasia_biernacka

Comments are closed.