Eliza Kubarska – film „K2 Dotknąć nieba”


K2 Dotknąć Nieba
72’, 2015
reż. Eliza Kubarska

Jak to jest kochać kogoś , kto kocha Ciebie tak mocno jak kocha góry, a może nawet kocha je bardziej? Jak to jest kiedy ten ktoś jest Twoim rodzicem?
Ta historia zaczęła się w 1986 roku w Karakorum, pod K2 – drugim co do wysokości szczycie świata. W bazie pod górą pojawił się prawdziwy tłum alpinistów. Do tamtej pory K2 zdobyło zaledwie kilka osób. Chris i Lindsay, dzieci Julie Tullis, oczekiwali wiadomości od mamy, która mogła zdobyć szczyt jako pierwsza Brytyjka. 4-letni Łukasz, syn Dobrosławy Wolf, nie widział mamy od kilku miesięcy. A Hania, córa Tadeusza Piotrowskiego, nawet się jeszcze nie urodziła, kiedy jej ojciec wytyczał  nową drogę na szczyt K2 . Wkrótce góra zebrała krwawe żniwo. ’86 na K2 przeszedł do historii jako ‘czarne lato’. 13 alpinistów straciło życie. Niemal 30 lat później reżyserka i wspinaczka Eliza Kubarska wraz z Chrisem, Lindsay, Łukaszem i Hanią udali się w Karakorum. Bohaterowie starają się zrozumieć  przyciągającą siłę K2, motywację ich rodziców, za którą przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Eliza, sama zafascynowana górami, stawia pytanie czy alpiniści, ryzykujący swoim życiem na wyprawach, powinni mieć dzieci.
Festiwale i nagrody:
BEST FEATURE FILM – 41. Banff Mountain Film Festival (2015), Canada
ALPINE CAMERA IN GOLD – 29. International Mountainfilm Graz (2015), Austria
GRAND PRIX – 16. Kendal Mountain Festival (2015), UK
BEST DIRECTOR – Bilbao Mendi Film Festival (2015),  Spain
BEST MOUNTAIN CULTURE FILM – 32.Torello Mountain Film Festival (2015), Spain
GRAND PRIX – 19. Vancouver Mountain Film Festival (2016), Canada
GRAND PRIX- 13. Hory a Mesto Festival (2016), Slovakia
GOLD GENCIANA –  64.Trento Film Festival (2016), Italy
GRAND PRIX – Dutch Mountain Film Festival, Heerlen (2016),
Premi Gall Fer Cadí – 10a Mostra de Cinema de Muntanya dels Pirineus
The best audiovisual portrayal- The 30th. PARNU International Documentary and Anthropology Film Festival (2016), Estonia
PRIX MONTAGNE –  Diablerets Film Festival (2016), Switzerland
BEST ALPINE FILM – Tegernsee International Mountain Film Festival (2016), Germany
Wybrane pozostałe festiwale:
Festival de Film Locarno, Switzerland 2015
IDFA, Holland 2015
Krakowski Festiwal Filmowy, Poland 2015
DocPoint- Helsinki Documentary FF, Finland, 2016
Millennium Docs Against Gravity FF 2016, Poland
DOK. fest München, Germany 2016
6. Festiwal Podróżników 100droga, Wschowa, Poland, 2017
Bio reżysera: Eliza Kubarska.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Rzeźby i Pracownia Multimedialna prof. Grzegorz Kowalski) i Szkoły Filmowej A. Wajdy. Podróżniczka i alpinistka. Ma na swoim koncie filmy pełnometrażowe, które zdobyły nagrody na festiwalach na całym świecie:  “Co się wydarzyło na wsypie Pam” realizowany na Grenlandii, m.in Grand Prix na festiwalu w Teplicach n. Mentuji,  “Badjao Duchy z morza” o ludziach-rybach z okolic Borneo, zdobywca m.in. Nagrody Jury na prestiżowym Hot Docs w Toronto czy wyróżnienia na Los Angeles Film Festival. Jej ostatni obraz “K2 Dotknąć Nieba” to najczęściej nagradzany polskim film górski ostatnich kilkudziesięciu lat. W filmie Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2, drugiego co do wysokości szczytu świata w Karakorum, dzieci tragicznie zmarłych alpinistów.

Comments are closed.