[WSCHOWA] THe KINO – “EL CLAN”

22 kwietnia 2016 / piątek / godz. 19:00
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1
6 zł/młodzież free

EL CLAN

reż. Pablo Trapero

FILM OPARTY NA PRAWDZIWEJ HISTORII RODZINY PUCCIO

opis:

Argentyna, początek lat 80.
Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw.
Na czele klanu stoi ojciec Arquímedes, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł o zimnym spojrzeniu, Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, są zaangażowani w porwania, i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.
Trapero obdarza okrutną opowieść pewną dozą groteski, którą potęguje stylizacja: fryzury, stroje, pozornie niedopasowana ścieżka dźwiękowa. Oparty na prawdziwej historii rodziny Puccio film obfituje w wartką akcję, intrygi, humor oraz świetnie ukazuje czasy dyktatury oraz powrotu demokracji w Argentynie.
Tadeusz Sobolewski: Zdumiewająca historia Archimedesa Puccio układa się w drapieżną – i strasznie aktualną także u nas – przypowieść, która sprawia wrażenie surrealistycznej, choć przecież jest całkiem prawdziwa.
LINK

Diana Dąbrowska: Terror działań porywaczy zostaje zestawiony kontrapunktowo z popowymi przebojami lat sześćdziesiątych. Zabieg ten przywołuje na myśl filmy Spike’a Lee, Olivera Stone’a czy Quentina Tarantino – przemoc nabiera zmysłowego charakteru, który wręcz zawstydza widzów swoją atrakcyjnością.
LINK

Aleksandra Nowak: Zdecydowaną zaletą filmu jest fakt, że Trapero, mimo trudnego tematu, nie bierze wszystkiego na poważnie. Kontrastowa ścieżka dźwiękowa sprawia, że do El Clan wkrada się odrobina zamierzonej groteski. Chyba nie ma się czemu dziwić, bo producentami filmu są Pedro i Agustin Almodóvar
LINK

zapraszamy

Inicjatywa dofinansowana ze środków Gminy Wschowa
Mecenas: Bank Spółdzielczy we Wschowie
Wsparcie: Grand Aspen