[WOLSZTYN] Spotkania z podróżnikami – “Islandia – kraj wielu niespodzianek”

Bożena Jarzyńska
16 kwietnia 2016 / sobota / godz. 18:00
Wolsztyński Dom Kultury

Tym razem tematem spotkania będzie opowieść Bożeny Jarzyńskiej o Islandii i można zapewnić wszystkich fanów podróży, a w szczególności fotografii podróżniczej, że ze spotkania wyjdą pod olbrzymim wrażeniem.

Wstęp na Spotkanie jest bezpłatny
organizatorem są: Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty, Gminne Centrum Informacji w Wolsztynieoraz oczywiście Wolsztyński Dom Kultury.
Wsparcie firma OLYMPUS.

Kilka zdań ze strony autorki pokazu:
“Czy niewielki europejski kraj, położony na Oceanie Atlantyckim, może podbić nasze serce i stać się jednym z ulubionych miejsc na świecie?

Islandia niewątpliwie ma taką moc!

Tutaj wszystko jest “naj”. Jak lodowiec to największy w Europie, jak wyspa wulkaniczna to największa na świecie, jak gęstość zaludnienia to najniższa, a jak spożycie Coca-Coli to największe.

Choć z okien samolotu wygląda na przeraźliwie szarą a ciągnące się w nieskończoność pola zastygłej lawy nie zwiastują nic ciekawego. Wystarczy kilka dni, by zmienić zdanie.

Pejzaże islandzkie dalekie są od szarości i monotonni. Ta niewielka wyspa jak żadna inna oferuje prawdziwe bogactwo krajobrazów: lodowce, wulkany, gejzery, wodospady, gorące źródła, kolorowe obszary geotermalne, góry i dużo więcej!

Jednak nie tylko obfitość krajobrazów okaże się dla nas zaskoczeniem.

Zdumiewający jest fakt, że Islandia jest największym producentem bananów w Europie, czy to, że pierwsze skojarzenie z Polską to nie jak w innych miejscach świata Lech Wałęsa lub Jan Paweł II, lecz Prince Polo. Polski wafelek od niemal 60 lat jest ulubionym smakołykiem Islandczyków, stając się wręcz elementem ich tożsamości narodowej. Zaskoczyć nas tu może zapach zgniłych jaj po odkręceniu wody w kranie, narodowa przekąska – hakarl, czyli zgniły rekin, czy to, że mieszkańcy wyspy nie noszą nazwisk a w książce telefonicznej znajdują się ułożone alfabetycznie imiona.

To fascynujące miejsce, do którego warto wybrać się, choćby poprzez pokaz slajdów.”

zapraszamy.
TH
GCI
WDK