Toroła Jamał, czyli o koczowaniu w tundrze


Przez dwa miesiące, lipiec i sierpień, koczowałam razem z Nieńcami, rdzennymi mieszkańcami północnej Syberii w tundrze środkowego Jamału, niedaleko wybrzeży Karskiego Morza.

Przyleciałam do nich helikopterem, bo w lecie przez rozmarznięta tundrę inaczej podróżować praktycznie się nie da. Mieszkałam w czumie, jadłam surowe mięso i ryby, chodziłam ubrana w skóry renifera, spałam w legowisku ze skór i wyprawiałam skóry. Dostałam nawet nienieckie imię – Mjagnie Akatteto. Akatteto to nazwisko rodu, które znaczy: “dużo u nich ich reniferów”. Jamał natomiast w języku Nieńców to “koniec ziemi”.
Serdecznie zatem zapraszam na opowiadanie o przygodzie z Końca Ziemi!
Magdalena Skopek

Zapraszamy 8 kwietnia (piątek) na godzinę 18.30 do sali posiedzeń wschowskiego ratusza.

Magdalena Skopek
Absolwentka Politechniki Gdańskiej.· Doktor fizyki.· Związana z Sopockim Klubem· Żeglarskim.
W 2000 roku zdobyła wicemistrzostwo świata w Formule Windsurfing do 21 lat.
Na tegorocznych 13. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni -Kolosach -otrzymała główną nagrodę w kategorii „Podróże” za doświadczenie koczowniczego trybu życia za Kołem Polarnym oraz nagrodę publiczności za najciekawsze zdjęcie i najciekawszą prezentację.
Zakochana w przyrodzie, podróżowaniu, fotografowaniu, książkach, językach i sporcie. Aktualnie planuje następną wyprawę do Nieńców na daleką północ, tym razem zimą, gdzie ma zamiar nakręcić film.

Inicjatywa realizowana dzięki dotacji udzielonej przez powiat wschowski w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego