THe KINO – “Kapitał ludzki”

23 stycznia 2015 / piątek / godz. 19:00
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1
5 zł

He KINO – “Kapitał ludzki”

Inicjatywy filmowe, zaplanowane przez TH na ten rok, rozpoczynamy

Zapraszamy na najlepszy włoski film roku
“Kapitał ludzki” – więcej na temat filmu w opisie poniżej.

Inicjatywę wspiera Spółka Komunalna we Wschowie,

serdecznie zapraszamy!

opis:

Oparty na powieści Stephena Amidona o tym samym tytule, opowiadający o dwóch włoskich rodzinach, których losy połączył tragiczny wypadek samochodowy. Wieczór przed Wigilią w jednym z miasteczek w północnych Włoszech. Impreza szkolna dobiegła końca. Kelnerzy sprzątają jedzenie ze stołów. Jeden z nich wsiada na rower i jedzie do domu, a po drodze potrąca go samochód. Kierowca zostawia go w rowie i ucieka. Wypadek jest wynikiem serii niefortunnych zdarzeń, prowadzących do tragedii, w którą uwikłanych jest kilka osób.

PREMIERA – 24 PAŹDZIERNIKA 2014

Dino (Fabrizio Bentivoglio) stara się o awans społeczny i za wszelką cenę chce zaprzyjaźnić się z Giovannim – bogatym ojcem chłopaka swej nastoletniej córki Sereny. Dzieli ich przepaść, ale Dino zdaje się tego nie zauważać, bo wierzy, że bogactwo to pełnia szczęścia. Decyduje się na bardzo ryzykowny interes, który przynosi mu kłopoty. Żona Giovanniego – Carla (Valeria Bruni-Tedeschi) przez całe życie wspierała męża w budowaniu fortuny. Przyjemność i blichtr to cały jej świat, ale czuje się niedoceniana i pomijana. Postanawia reaktywować istniejący w mieście teatr. Uniesiona emocjami angażuje się w krótki romans z profesorem teatrologii, a gdy sprawa wychodzi na jaw, ucina go w obawie, że może stracić wszystko. Jej syn Massimiliano żyje w beztroski sposób. Ma wszystko, o czym marzy, prócz Sereny, bo ta spotyka się z nim tylko z powodu ojca. Znacznie bardziej interesuje ją młody artysta Luca, który jest równie wrażliwy, jak ona. Serena wie, co jest w życiu najważniejsze i wydaje się dojrzalsza od dorosłych. Gdy podejrzenia w sprawie śmierci kelnera padają na Massimiliano, sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót. Wychodzi na jaw, czym tak naprawdę jest pojęcie kapitału ludzkiego i ile w rzeczywistości jest warte życie człowieka.
“Kapitał ludzki” Paolo Virzìego, jednego z najczęściej nagradzanych przez Europejską Akademię Filmową twórców filmowych, ze znakomitą, wielokrotnie nagradzaną rolą Valerii Bruni Tedeschi otrzymał m.in. 7 nagród David di Donatello (w tym za Najlepszy Film, pokonując “Wielkie piękno” Paolo Sorrentino).

Wybrane festiwale i nagrody:
2014 – Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej David di Donatello dla: Najlepszego Filmu, Najlepszego Scenariusza, Najlepszej Aktorki, Najlepszej Aktorki Drugoplanowej, Najlepszego Aktora  Drugoplanowego, Najlepszego Montażu, Najlepszego Dźwięku
2014 – film zamknięcia Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
2014 – Nagroda za Najlepszą Reżyserię FF Busto Arsizio
2014 – Nagroda Ciak D’Oro za: Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Montaż, Najlepszy Scenariusz, dla Najlepszej Aktorki
2014 – Nagroda Golden Ciaks za: Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Montaż, dla Najlepszej Aktorki
2014 – Nagroda dla Najlepszej Aktorki FF Tribeca