TH, Wielki Kanion i letnie Spotkanie z Podróżnikiem

Tomasz Jakubiec
12 lipca 2014 / sobota / godz. 18:30
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1
3 zł

Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy” to tytuł historii, którą zaprezentuje w sobotę 12 lipca o godz. 18:30 Tomasz Jakubiec z Krakowa.

Mówią „do trzech razy sztuka”. Coś w tym jest. Pierwszymi polskimi kajakarzami, którzy próbowali spłynąć odcinek Kolorado płynący przez Wielki Kanion, byli członkowie legendarnej wyprawy kajakowej Canoandes ’79. Jako pierwsi na świecie pokonali 13 rzek od Meksyku do Ziemi Ognistej (w tym najgłębszy kanion na naszym globie), ale w 1980 roku polegli przed przepisami regulującymi dostęp do tego cudu natury. Drugie polskie podejście, w 1994 roku, również się nie udało. Spłynęliśmy odcinki poza jurysdykcją władz Parku Narodowego i zapisaliśmy się do kolejki. Na pozwolenie czekaliśmy 19 lat.

Warto było. Co roku na krawędzi Wielkiego Kanionu staje prawie 5 mln turystów. Z zapartym tchem chłoną widoki rozciągające się u ich stóp. Lecz tylko ułamek z nich może podziwiać go od środka. Byliśmy nielicznymi, którym dane było zobaczyć nieznane oblicze tego miejsca i pierwszą polską wyprawą kajakową, która tego dokonała. Przemierzyliśmy 450 km rzeki, pokonaliśmy prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych. Widzieliśmy gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blacktail, Matkatamiba, Deer Creek i dziesiątki innych z pośród prawie setki łączących się z Kolorado. Mogliśmy na własne oczy podziwiać niewiarygodną różnorodność form i kolorów ścian otaczającego nas kanionu, zmieniające się niemal każdego dnia. Przez 18 dni, odcięci od cywilizacji, każdą cząstką wchłanialiśmy otaczającą nas rzeczywistość. Nie da się opisać gigantycznej pracy wykonanej przez siły natury wobec której czuliśmy się jak pyłek na drodze. Po stokroć warto było czekać tak długo żeby TO zobaczyć.

Tomasz Jakubiec „Tomanek”

Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Wschowskiego

Mecenat : Bank Spółdzielczy we Wschowie

Wsparcie:

Piekarnia Gierczak

KAJA Komputer

Elektrobud

Energo-expert

Bricomarche

NZOZ Certus Gostyń – Przemysław Woźny

Eurotop – biuro podróży

Marco

Kmito – stacje paliw płynnych

Protekst Komputer

Jarom s.c.

Centrum Kultury i Rekreacji dziękujemy za użyczenie Sali.