“Portrety Ziemi”, czyli cykl “Spotkań z podróżnikami” w Lesznie


Portrety Ziemi w nowej odsłonie
Od kilkunastu lat (idzie 14-ty rok) na auli I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, jesienią (wybór pory roku był przed laty podyktowany wcześniejszym zmierzchem, teraz mamy profesjonalne zaciemnienie, ale termin pozostał do dziś) dokonywał się cykl spotkań z podróżnikami, którym towarzyszyły pokazy przezroczy. Sam nie wiem (GL) czy to ja je tak nazwałem: „Portrety Ziemi”. Zostało tak do dziś. Ojcem tego cyklu było raczej zdanie „bez podróży trudno ten świat pojąć.” Gościliśmy różnych Ludzi, zawsze jednak szło o ciekawość świata i o ciekawość człowieka. I o jego Opowieść. No i o filozofię, że to nie aparaty fotograficzne robią zdjęcia, tylko ludzie. Więc dane nam było oglądać nie tylko Świat, ale i wnętrza naszych prelegentów.

Po latach okazało się, że pokazy są swoistą wodą na młyn młodzieńczego głodu świata i jednoczesnych zmagań z pewną mizerią ludzi spotykanych czasem co dnia. Ludzie ciągnący swoje pulki przez torosy, pchający rowery przez pustynie, wyłaniający się zmrożeni ze śpiworów jakby z samych mięśni i myśli utkani, przemawiali mocno zwłaszcza w czasach transferów miliardów bitów, gdzie z plątaniny kabli rzadko ktoś się wyłania.

W międzyczasie cyfrowy wyścig zabrał nam slajdy w ramkach i dał rzutniki podpinane do laptopów. Nie obraziliśmy się na to. Do tej pory udało się przygotować 152 pokazy (a może więcej ?), które obejrzało ponad 6000 osób. Bywało nas na auli od 40 do 230. Wygląda na to, że pokazy wpisały się w kalendarz wydarzeń nie tylko szkoły, ale i całego miasta.

W tym roku zaglądamy w Świat szerzej. „Nie palimy cudzych komitetów, zakładamy własne”. Koło Turystyczne przy I LO w Lesznie połączyło siły ze Stowarzyszeniem „Twórcze Horyzonty” ze Wschwoy i nie dość, że pokazów więcej to i kontynentów więcej. I jakby szerzej wszystko.

Ku końcowi: nie bardzo sobie wyobrażamy, by ciekawi świata mieszkańcy Leszna i okolic nie stawiali się regularnie na auli I LO w Lesznie o 18.00 tej. Oczekujemy przez cały październik i listopad. Zapraszamy !

Grzegorz Lorek – I LO W Lesznie
Tomasz Szwarc – Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Inicjatywa jest dofinansowana dzięki wsparciu firm:

Grand Aspen, Bank Spółdzielczy we Wschowie, Toyota Mikołajczak Leszno, Energo-expert, Olympus, Peamco, Piekarnia Gierczak, Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży – Przemysław Woźny, Kompas Travel, Konstruktor, Jamalex, Transport Kępka, Restauracja Olimp, 2 pik oraz środkom Miasta Leszna.