Ogród zielony w zimie, czyli rowerem z Alaski do Patagonii.

Piotr Strzeżysz
8 listopada 2019 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Liczącą niemal trzydzieści tysięcy kilometrów drogę przez obie Ameryki Piotr próbował przejechać trzykrotnie. Po raz pierwszy w 2011 roku, gdy ruszył zimą przez Alaskę i kanadyjski Jukon. Dojechał do Las Vegas i wrócił do Polski. Dwa lata później próbował po raz drugi, ale kuriozalny upadek w Stanach Zjednoczonych, podczas którego pękła rzepka kolanowa, uniemożliwił dalszą jazdę. Wiosną, dwa tysiące czternastego roku rozpoczął ponownie i rok później dojechał do Patagonii.
Zapraszamy na pokaz, podczas którego posłuchamy o perypetiach i przygodach przeżytych podczas podroży. Dowiemy się, jak to jest pedałować z kilkunastostopniowym mrozie, spojrzymy w oczy niedźwiedziom, niemal poczujemy smak egzotycznych owoców, pozachwycamy się widokami, obrazami, słowami, zajrzymy na podwórka gościnnych mieszkańców i może choć przez chwilę poczujemy się jakbyśmy to my sami przemierzali świat rowerem, albo Piotrowi w tej podróży towarzyszyli.

Obejrzymy zdjęcia i posłuchamy opowieści o drodze z Patagonii na Alaskę, a rozpoczniemy od filmu – kilku przepięknych migawek i monologów z życia współczesnego nomady, który włóczy się po świecie, szukając w nim swojego miejsca. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, rude koty, bezdomne psy i przemożne pragnienie niedojechania do celu – to wszystko składa się na portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, autora m.in. „Snu powrotu” i „Powidoków” (wyróżnionych nagrodą Magellana i Bursztynowym Motylem za najlepszą książkę podróżniczą roku), który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.

 

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie