„(Nie)straszny Bliski Wschód – o samotnej podróży autostopem”

Zdzich Rabenda
11 czerwca 2016 / sobota / godz. 18:00
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1
5 zł / młodzież free

W ramach “Spotkań z podróżnikami” gościem będzie Zdzich Rabenda,
podróżnik z którym we Wschowie jeszcze nie mieliśmy okazji się spotkać.
Pochodzący ze Sląska prelegent zaprezentuje historię pt:

(Nie)straszny Bliski Wschód – o samotnej podróży autostopem 

opis pokazu:

“Pielgrzymowanie jest jedną z najstarszych istniejących form turystyki występującą niemal na każdym zakątku naszego globu. Zazwyczaj ma wymiar religijny – chrześcijanie od setek lat pieszo pokonują drogę do Santiago de Compostela, muzułmanie tłumnie przybywają do Mekki, a żydzi do Jerozolimy. Jest jeszcze inny rodzaj pielgrzymki, która choć nie wiąże się z konkretną religią również wymaga wiary, samozaparcia i wielu wyrzeczeń. Tym czymś jest samotna podróż w nieznane.

W trakcie spotkania Zdzich Rabenda opowie o kilku miesiącach podróży autostopem przez kraje Bliskiego Wschodu.
Po drodze poznamy nieznaną stronę Kapadocji, przyjrzymy się tajemniczym Alawitom, odwiedzimy kurdyjską szkołę, będziemy wędrowali z bronią przez góry północnego Iraku, trafimy do najświętszego miejsca kultu Jazydów, zgubimy namiot w Iranie, nieoczekiwanie poznamy przemytników w Zatoce Perskiej, by na koniec przetrwać burze piaskową w Omanie na pustyni znanej z baśni 1000 i jednej nocy oraz zgubić się w drodze na najwyższy szczyt Półwyspu Arabskiego. ”

Sam o sobie:
Choć szczegółowo planuje każdy wyjazd, w podróży staram się omijać udeptane ścieżki wyznając zasadę „miej koniec języka za przewodnika”. Zawsze przekraczam własną strefę komfortu szukając autentycznych spotkań z ludźmi i ich kulturą oraz miejscami, w których żyją. W tym celu zazwyczaj jako środek transportu wybieram autostop, rower, lub piesze wędrówki. Obecnie mam za sobą ponad 50 odwiedzonych krajów na trzech kontynentach i sporo ciekawych planów na przyszłość. Uwielbiam jazdę na rowerze, wspinaczkę wysokogórską, fotografię, piłkę nożną, street art, gotowanie i dziką przyrodę.