ŁUKASZ SUPERGAN – PASJA PODRÓŻOWANIA

Łukasz Supergan
9 grudnia 2022 / piątek / godz. 08:55
Szlichtyngowa
wstęp wolny

Łukasz Supergan to facet, który uwielbia chodzić.
Jest podróżnikiem, który wyróżnia się stylem podróżowania składającym się z trzech filarów:
– podróżuje samotnie
– podróżuje pieszo
– są szlaki długodystansowe a dopiero ostatnio również góry wysokie

Łukasz sam opisuje swoją pasję tak oto:

Niektórzy nazywają mnie podróżnikiem, choć sam się tak nie przedstawiam. Wolę mówić, że jestem człowiekiem, który spełnia swoje marzenia, nie dbając czy pasuje do jakiejkolwiek definicji.
Moją pasją są długodystansowe wyprawy, podczas których pokonuję setki lub tysiące kilometrów, zazwyczaj samotnie.

Często jestem w drodze, ponieważ szukam odpowiedzi na najważniejsze pytania. Podróżowanie jest dla mnie próbą zrozumienia świata, poznania go z bliska, bez pośpiechu i powierzchowności, konfrontowaniem umysłu z „innym”. Wędrówka przez góry – szukaniem odpowiedzi o siebie samego i próbą uchwycenia tego, co niematerialne.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 23 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

Moja przygoda z górami zaczęła się ponad 25 lat temu. Momentem, który do dziś uważam za przełomowy, była samotna wyprawa Łukiem Karpat w 2004 roku – pierwsze w historii samotne przejście tego łańcucha górskiego. Od tamtej pory przeszedłem 23 000 km przez trudno dostępne tereny górskie Europy i Azji. Za moje najważniejsze przedsięwzięcia uważam Trawers Grenlandii, zimowy trawers Islandii wschód-zachód, przejście irańskiego łańcucha gór Zagros i dwukrotne przejście Łuku Karpat. Wędrowałem w Himalajach, Karakorum, Tien-Szanie i Pamirze, przeszedłem grań Pirenejów, trawers Alp, Izraelski Szlak Narodowy, palestyński Szlak Abrahama. W moich podróżach doceniam nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim zrozumienie, jakie przynoszą.

Osobno realizuję pasję jaką są góry wysokie. Zaowocowała ona wejściami na Pik Lenina (7134 m) i Chan Tengri (7010 m), szczyty należące do trofeum Śnieżnej Pantery.

Organizatorzy:

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa

Inicjatywa dofinansowana ze środków  Powiatu Wschowskiego

mecenat: Bank Spółdzielczy we Wschowie
wsparcie: Piekarnia Gierczak