“Lewiatan” – THe KINO

30 stycznia 2015 / piątek / godz. 19:00
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1
5 zł

THe KINO w drugiej odsłonie inicjatywy filmowej zaprasza na kolejny europejski film. “Lwiatan” (reż. Andriej Zwiagincew ) zdobył statuetkę Złotego Globu za najlepszy film nieanglojęzyczny wygrywając z “Idą” P. Pawlikowskiego.

Serdecznie zapraszamy!

krytycy o filmie:

Lewiatan to nie tylko arcydzieło filmowe; to również polemika ze współczesną kremlowską administracją. (…) Korupcja jest tu na porządku dziennym, a ludzie stracili zupełnie wiarę w Boga.”

                                                                                    „The Guardian”

„Wspaniale spuentowany, pełen głębokiej ironii, uderzający falą muzyki Philippa Glassa z jego opery Echnaton. Ten film robi kolejny wyłom w sposobie ukazywania Rosji.”

                                                                                                              Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”

 

o filmie

Lewiatan to czwarty, ale uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z takich filmów, jak: PowrótWygnanie i Elena. To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. Tytuł filmu to świadome nawiązanie do fundamentalnego traktatu filozoficznego Tomasa Hobbesa p.t. Lewiatan, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego, albo po prostu Lewiatan, opublikowanego w 1651 roku.

Film zadaje pytanie jak daleko może posunąć się człowiek, wierzący w system, który tak naprawdę nie oferuje ludziom niczego dobrego. Lewiatan konfrontuje widza z odwiecznymi pytaniami na temat życia i śmierci, a jednocześnie pozwala pokazać główną ideę naszych czasów: przetrwanie najsilniejszych, bez względu na cenę. Jest to również kolejna w dorobku Zwiagincewa próba filmowego spojrzenia na społeczno-ekonomiczne zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w Rosji.

inicjatywę Stowarzyszenia Twórcze Horyzonty wspiera:

Spółka Komunalna we Wschowie