“ANTARKTYKA – Dom? Praca? Pingwiny?” – Spotkanie z podróżnikiem we Wschowie

Piotr Horzela
9 maja 2015 / sobota / godz. 18:00
sala widowiskowa / ul. Niepodległości 1
dorośli - 5 zł

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Przygotowaliśmy dla Państwa kolejne “Spotkanie z podróżnikiem”, które (jak na sobotni majowy wieczór przystało) będzie pełne ciepła, humoru i bardzo dobrych zdjęć natury. Jedyne co w tym wszystkim nie pasuje do całości to temat opowieści, jaką Piotr Horzela pragnie zaprezentować :ANTARKTYKA   DOM ? PRACA ? PINGWINY” – ale nie sądźmy po pozorach.
W szczególności zapraszamy młodszych i najmłodszych bywalców naszych spotkań (dzieci zawsze wpuszczamy bez biletów) – bo będzie o tym, co pingwiny lubią najbardziej.
Piotr Horzela

opis:
Wszystko zaczęło się w Gdyni.


Rosyjski statek turystyczny czarterowany przez Zakład Biologii Antarktyki zabrał na pokład ekipę techniczną, zapas jedzenia na najbliższy rok, sprzęt naukowy i ruszył w rejs na południe. Po trzydziestu dniach dotarliśmy do Argentyny, gdzie dołączyła do nas grupa naukowa. Kolejnych dziesięć dni i na horyzoncie ukazała się Wyspa Króla Jerzego. Wiatr, śnieg i wyjątkowo duże tego roku zaspy nie ułatwiały nam rozładunku statku. Po pięciu dniach było po wszystkim, statek odpłynął. Można było usiąść w kuchni Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i w spokoju napić się herbaty.

Nigdy wcześniej nie widziałem nawet góry lodowej a tutaj wszystko było nowe. Na krach pływały krabojady, pingwiny śmigały po dachu zasypanej śniegiem stacji. Głuche pomruki dochodzące z oddali – które człowiek wychowany w naszych szerokościach geograficznych automatycznie brał za odgłosy burzy – były dźwiękami powstającymi podczas cielenia się lodowców (tak cielą się, cielą).

W antarktycznym klimacie spędziłem blisko półtora roku. Pracowałem na lodowcach, pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, zajmowałem się obserwacjami zwierząt – z trzema gatunkami pingwinów na czele. Poza tym, gotowałem, pomagałem w remontach i utrzymaniu stacji. Nie da się tego wszystkiego dokładnie opisać, ale będzie można trochę  posłuchać i popatrzeć.

 

 

 Inicjatywa jest realizowana dzięki dotacji Gminy Wschowa

Mecenat : Bank Spółdzielczy we Wschowie

Wsparcie:

Piekarnia Gierczak

Kaja Komputer

Grand Aspen

Energo-Expert

NZOZ Certus Gostyń – Przemysław Woźny

Bricomarche

Marco

Kmito – Stacje Paliw Płynnych