Kasia Biernacka “O harpiach, ślimakach, jaskiniach i dronach czyli co można spotkać w deszczowym lesie Ameryki Środkowej”


Jak się dostać na dno leja krasowego o głębokości 100 metrów? Jakie są najgroźniejsze stworzenia żyjące w selvie i co jedzą drapieżne harpie? Jak się znajduje nieznane nauce gatunki mikroskopijnych mięczaków? Jak za pomocą kamery termowizyjnej znaleźć wyjce? Kasia Biernacka opowie o wspartej przez National Geographic wyprawie do rezerwatu w południowym Belize.

Kasia Biernacka opowie o wyprawie amerykańskich naukowców do rezerwatu w południowym Belize. Zabrali liny i sprzęt jaskiniowy, laserowe dalmierze, sitka i lupy do zbierania ślimaków, a także drony, kamery termowizyjne i aparaty do zdjęć w podczerwieni. Szukali największych drapieżnych ptaków, mikroskopijnych mięczaków i głębokich studni krasowych, a co udało im się znaleźć?
Kasia jaskiniami zajmuje się od 2000 roku. Co roku jeździ na międzynarodowe wyprawy eksploracyjne do południowego Meksyku oraz w góry Picos de Europa w północnej Hiszpanii. Była także w jaskiniach Austrii, Czech, Grecji, Hawajów, Francji, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Węgier.

Comments are closed.