Kamila Kielar „Laponia”


O Laponii – krainie ludzi, bogów i zwierząt opowie Kamila Kielar – Bear Girl !!
Więcej od autorki:
“Laponia to jedno z tych miejsc, o których każdy słyszał, ale mało kto powie coś więcej niż “zimno, Mikołaj i zorza”. A przecież opowiadać o Laponii można – wzorem lokalnych tradycji, prawie w nieskończoność. Kamila Kielar podróżuje do Laponii od 11 lat, każdym niemal sposobem: na nartach biegowych, psimi zaprzęgami, na rakietach śnieżnych, autostopem czy pieszo podczas wielodniowych trekkingów.

Pokaz to odwiedziny w Laponii o każdej porze roku: i w tej przykrytą kilkumetrową warstwą śniegu, i tej kiedy przebiera się w szkarłat i żółć na jesień czy też w ponad trzydziestostopniowych upałach. Spotkamy współczesnych lapońskich szamanów oraz weźmiemy udział w lekcji śpiewania joiku, tradycyjnego saamskiego śpiewu. Odwiedzimy Jokkmokk, w którym nieprzerwanie od ponad 400 lat odbywa się zimowy targ, a który jednocześnie jest jądrem odradzania się lokalnej tożsamości. Porozmawiamy z żyjącymi tu od wieków Saamami, ale też z wyznawcami nowożytnych odłamów religijnych. Będziemy stąpać po cienkim lodzie – dosłownie i w przenośni oraz przemierzymy lapońskie góry… z góry na dół. Nauczymy się, które rośliny są jadalne, a które cudownie leczą. I sprawdzimy, czy łatwo jest spotkać w Laponii niedźwiedzia.
Laponia to niezwykły i skompilowany organizm, mityczny, obrośnięty legendami, które tylko się nawarstwiają, ale tez niszczony bardzo współczesnymi problemami. Spotkanie to próba jej zrozumienia.”

Comments are closed.