100Droga 2 Dzień II (09.02.) – Dominik Włoch, Daniel Kasprowicz: Dzieci Madagaskaru


Dzieci Madagaskaru

Na przełomie sierpnia i października 2012 roku terapeuta manualny Dominik Włoch i dietetyk Daniel Kasprowicz po raz kolejny pojechali na Madagaskar. W odpowiedzi na zaproszenie zaprzyjaźnionych polskich misjonarzy odwiedzili miasteczko Mampikony, gdzie przeprowadzali badanie dot. oceny stanu odżywienia Malgaszów.

Mieli okazję zetknąć się z wiecznie zielonymi lasami tropikalnymi na północy kraju u Sakalawów, zamieszkujących dolinę rzeki Sambirano. Korzystne warunki klimatyczne warunkują urodzajność tych terenów, które bogate są w lasy kakaowe, kawowce, ryżowiska, drzewa ylangy-ylangy a także szereg gatunków warzyw i owoców. Skrajnie inną sytuację prezentuje spalona przez słońce sawanna w centrum wyspy, gdzie żyją Tsymihety. Rośnie tam zaledwie maniok i cebula, a ludzie w pamięci nadal mają lata, podczas których nie uprawiali ryżu. Susza przyczynia się do niedoboru żywności, a tym samym do widocznego niedożywienia wśród dzieci.

Zaprezentują nie tylko przepiękne widoki, kameleony, lemury i baobaby. Opowiedzą historie pisane przez samo życie. Każdego dnia uczyli się malgaskiej rzeczywistości, a najlepsze lekcje udzielały im dzieci.

Comments are closed.