Spotkanie w Sławie: Droga. 4000 km pieszo do Santiago de Compostela

Łukasz Supergan
5 kwietnia 2014 / sobota / godz. 18:00
Dom Kultury / ul. Głogowska 5

Stowarzyszenie “Twórcze Horyzonty” oraz Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie zapraszają na drugie spotkanie z cyklu “Spotkania z Podróżnikami”.
W sobotnie popołudnie, 05 kwietnia o godz. 18:00 w sali kameralnej Domu Kultury w Sławie, przy kawie i pysznych wypiekach z Piekarni Gierczak, będziemy mogli posłuchać opowieści zilustrowanej slajdami z pielgrzymki, jakiej podjął się Łukasz Supergan – podróżnik z Warszawy.


“Droga. 4000 km pieszo do Santiago de Compostela”

Od ponad tysiąca lat pielgrzymi ze wszystkich zakątków Europy wyruszają w drogę do północno-zachodniej Hiszpanii. Wielu z nich wierzy, że to tam, w mieście Santiago de Compostela, złożone są doczesne szczątki Świętego Jakuba, apostoła Chrystusa. Wędrują kilkaset kilometrów przez Hiszpanię, by zanieść do grobu świętego podziękowania, prośby i modlitwy. Wielu innych podąża tam z ciekawości, by poznać kraj i jego kulturę, niekoniecznie z powodów religijnych. W szlakach wiodących do Santiago tkwi magia, która sprawia, że co roku dziesiątki tysięcy ludzi ruszają, by odbyć trudny marsz do tego miejsca.

W kwietniu 2013 roku Łukasz rozpoczął najdłuższą drogę swojego życia. Na podobieństwo średniowiecznych pątników, wyruszył pieszo do Hiszpanii wprost spod drzwi swojego domu, z Warszawy. Wędrując przez 5 krajów Europy, po 111 dniach dotarł do Santiago, przechodząc około 4000 kilometrów.

Jak wygląda Stary Kontynent z perspektywy pieszego? Kim są ludzie, którzy decydują się na długą wędrówkę do Santiago? Jak zmienia się człowiek u kresu takiej wędrówki? I czy niewierzący może iść na pielgrzymkę? „Droga” to opowieść o najdłuższej wędrówce życia, emocjach jakie jej towarzyszyły i ludziach spotkanych na szlaku.

Inicjatywa jest realizowana dzięki dotacji Powiatu Wschowskiego jak również dzięki wsparciu firm: Bank Spółdzielczy we Wschowie, Piekarnia Gierczak, KAJA Komputer.