Zagros to potężny łańcuch górski, ciągnący się przez całe terytorium Iranu, od granicy z Turcją po Ocean Indyjski. To największe góry między Alpami, a Himalajami, sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie. Łukasz Supergan wyruszył w wyjątkową drogę: ponad 2300 kilometrów pieszo przez irańskie góry Zagros.
Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów szedł, chcąc dotrzeć do mieszkańców tych gór – ostatnich irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Wędrując przez pustynie i wysokie góry, zmagał się z upałem, śniegiem, mrozami, psami pasterskimi i… irańską bezpieką. Po drodze przyglądał się życiu codziennemu Irańczyków, słuchał ich opowieści o religii, polityce i historii, a w odległych dolinach górskich szukał ostatnich irańskich koczowników.
Iran z perspektywy pieszego to kraj niezwykły, pełen sprzeczności i zaskoczeń, bardzo odmienny od stereotypów, jakie znamy z głównych mediów. Po 76 dniach wędrówki Łukasz stanął na wybrzeżu oceanu, jako pierwszy człowiek w historii przechodząc cały łańcuch Zagrosu.
Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, przewodnik, autor 4 książek. Ukończył pierwsze w historii samotne przejście Karpat, przeszedł 2300 km przez irańskie góry Zagros, zrealizował zimowy i letni trawers Islandii, przeszedł grań Alpy, Pireneje i Izraelski Szlak Narodowy. Spędził łącznie 3 lata w Azji i na Bliskim Wschodzie.
organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie