Czy najstarsze państwa chrześcijańskie na Kaukazie Południowym – Armenia i Gruzja – to jeszcze Europa czy już Azja? Kaukaz to mieszanka kultur, tradycji i wierzeń.
Chciałabym opowiedzieć o tym terenie z punktu widzenia religii: podejścia do niej, łączenia ze sobą elementów islamu lub chrześcijaństwa z wszechobecnymi kultami tradycyjnymi.
Pojedziemy do Abchazji, gdzie znajduje się sześć swiatiliszcz, do Soczi, gdzie na Krasej Polanie Putin zorganizował Igrzyska i Abchazowie wierzą, że ta decyzja przekreśliła możliwość istnienia Rosji. Jej dni są (ponoć) policzone. Zatrzymamy się w islamskim Dagestanie, w którym znajduje się jeden z najwyższych odsetek magów i wiedźm (nie licząc Syberii) w Rosji. Wreszcie do Armenii, która słynie z wróżenia z fusów i do Czeczenii, gdzie islamski duchowny zaprowadził mnie do kamienia mocy. W imię Allacha.
Będzie też o Gruzji z punktu widzenia synkretyzmu religijnego oraz tego, w jaki sposób wpływa na codzienność mieszkańców tego kraju.
Opowiem o tradycyjnych obrządkach funeralnych i ich znaczenia dziś.
O wierzeniach, tradycji i współczesności na Kaukazie. I pokażę, że na polskich Kaszubach religia i kulty tradycyjne mieszają się do dziś.
Organizator – Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Mecenat – Bank Spółdzielczy we Wschowie
Wsparcie – Piekarnia Gierczak
Mareo
Elektrobud
Kaja Komputer
Spółka Komunalna Wschowa sp. z o.o.
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im, T. Zana we Wschowie
Inicjatywa dofinansowana ze środków Gminy Wschowa
TH