Żyjemy w epoce zmian. Codziennie jesteśmy świadkami zanikania kultur i narodów, zanikania różnorodności i tradycji.
W Tuwie zachwyca mnie przestrzeń i naturalny rym życia. Wjeżdżając w jej granice mam wrażenie że przenoszę się do innej rzeczywistości. Mój organizm i umysł zaczynają pracować inaczej.
Podczas spotkania opowiem o unikalnej kulturze koczowników. Opowiem o zmianach, które obserwowałem przez ostatnie 6 lat, które z każdym rokiem nabierają tempa, zagarniając coraz więcej przestrzeni dla przenikającej zewsząd globalizacji.
Tomasz Deko jest absolwentem Wyższego studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Jego zainteresowania skupiają się wokół człowieka i wpływu jaki wywierają na jego egzystencję zmiany zachodzące w nieustannie ewoluującym świecie.
Technologia informatyczna i agresywna ekspansja polityczno-gospodarczych ideologii docierają do najdalszych zakątków naszej planety i wywierają znaczący wpływ na każdą kulturę i każdego człowieka. Aby dostrzec te zmiany, uchwycić ich charakter oraz ocenić znaczenie Tomasz Deko wyrusza w podróż z aparatem fotograficznym poszukując miejsc, a przede wszystkim ludzi żyjących na obrzeżach technokratycznej cywilizacji. W swoich podróżach dotarł do ludów żyjących na Syberii, wiosek zagubionych na ukraińskich stepach, górach Rumunii i Albanii, a także do Afryki.
Jego podróże mają na celu nie tylko dokumentację kultur znikających pod wpływem cywilizacyjnych przemian lecz także wzbudzenie zainteresowania i wspieranie tych niepowtarzalnych zjawisk wraz z całą ich różnorodnością, kolorem i muzyką. Tomasz Deko poszukuje takiego człowieczeństwa, którego siła leży w akceptacji, tolerancji i umiejętności zachwytu nad różnorodnością i wielobarwnością naszego wielokulturowego świata.