Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Spotkania z filmowcami

Mateusz Kościukiewicz
25 września 2021 / sobota / godz. 18:00
Małe Kino Społecznościowe ul. Olbrachta Przyjmy-Przyjemskiego 35
wstęp wolny

Jest jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia.

Urodził się w 1982 roku w Nowym Tomyślu. Tam się wychował i ukończył liceum. Następnie został studentem Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Na dużym ekranie zadebiutował w międzynarodowej produkcji “Nightwatching” w reżyserii Petera Greenawaya.
Pierwszą dużą rolą była kreacja zbuntowanego muzyka Janka w filmie “Wszystko, co kocham” (2009) Jacka Borcucha, u boku Jakub Gierszała, Andrzeja Chyry i Anny Radwan. Ten film był dla artysty przełomowy.  Film uznany został niemal za pokoleniowy, na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni nagrodzono go za scenografię, ale otrzymał także Złotego Klakiera – nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu. Trafił także na kilka festiwali zagranicznych, między innymi na Sundance Film Festival, wybrany także został jako polski kandydat do Oscara.

Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w 2010 roku.
W 2013 roku kolejny raz spotkał się z Andrzejem Wajdą na planie filmu “Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

” Razem z Maciejem Bochniakiem napisał scenariusz do muzycznej komedii “Disco Polo” w której również wystąpił. Kolejną rolę zagrał w “Matce Teresie od kotów” (2010) Pawła Sali, gdzie również wcielił się w młodzieńca, który nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością. Jednak w przeciwieństwie do Janka z “Wszystkiego co kocham”, Artur z “Matki Teresy” nie dorasta, nie dojrzewa, ale popada w obłęd, który prowadzi go do nieuchronnej tragedii. Film jest historią dwóch braci, którzy zamordowali swoją matkę. O swojej kreacji, nagrodzonej podczas festiwalu w Karlowych Warach.”

“O ile po premierze “Wszystkiego co kocham” Mateusza Kościukiewicza próbowano porównywać do gwiazd młodego kina, Leonarda Di Caprio czy Roberta Pattisona (“Nienawidzę tego. Mam swoje imię, nazwisko, jestem oryginałem, nie kopią” – broni się w wywiadzie), o tyle po “Matce Teresie” pojawiły się głosy, że przypomina Jamesa Deana czy młodego Zbigniewa Cybulskiego.”

“Aktor zagrał w filmie Małgorzaty Szumowskiej “W imię…”, gdzie gra chłopaka wplątanego w nieoczywistą relację z duchownym (w tej roli Andrzej Chyra). W 2015 roku zagrał w “Paniach Dulskich” Filipa Bajona i “11 minutach” Jerzego Skolimowskiego. Zadebiutował również jako współscenarzysta filmu “Disco Polo” Macieja Bochniaka. Co ciekawe, wcześniej miał już na koncie pracę literacką – napisał libretto do “III Symfonii” Pawła Mykietyna.”

“W 2017 roku na ekrany kin weszły aż trzy obrazy, w których Kościukiewicz zagrał główne role. Sporym wyznaniem była “Twarz” (2017) Szumowskiej – aktor wcielił się w mężczyznę, który po poważnym wypadku przechodzi przeszczep twarzy. W biograficznym filmie “Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego sportretował piłkarza Jana Banasia, zaś w thrillerze “Amok” Kasi Adamik stworzył kreację pisarza, który w swojej twórczości daje upust morderczym instynktom i podejmuje grę z przyglądającym mu się policjantem .”

“Ponownie połączył siły z Maciejem Bochniakiem przy “Magnezji” (2020), do której wspólnie napisali scenariusz. Przy okazji realizacji filmu równie ciekawy duet stworzył z Dawidem Ogrodnikiem – aktorzy grają bowiem w tym awanturniczym easternie zrośniętych żebrami bliźniaków syjamskich.”

Filmografia

2020 – MAGNEZJA, Film fabularny, Scenariusz, (Albin Hudini)
2020 – MARE, Film (Piotr)
2020 – ŻUŻEL, Film (“Riczi”)
2019 – SOLID GOLD, Film  (Solarz, współpracownik Nowickiego)
2018 – THE INFORMER, Film (Staszek Cusik)
2018 – THREE SECONDS, Film (Staszek)
2017 – AMOK, Film (Krystian Bala)
2017 – GWIAZDY, Film (Jan Banaś)
2017 – NAJLEPSZY, Film (Andrzej)
2017 – TWARZ, Film (Jacek Kalisztan)
2015 – 11 MINUT, Film a (były chłopak dziewczyny z psem)
2015 – DISCO POLO Film
2015 – ELIXIR, Fillm (Louis)
2015 – PANIE DULSKIE, Film (Zbyniu, wnuk Anieli, syn Melanii)
2013 – BACZYŃSKI, Film(Krzysztof Kamil Baczyński)
2013 – BILET NA KSIĘŻYC, Film (Antoni Sikora, brat Adama)
2013 – W IMIĘ… Film (Łukasz “Dynia”)
2013 – WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI, Film (Krzysiek)
2012 – BABY BLUES
2012 – BEZ WSTYDU
2011 – KAMFORA, Film (Tadek (A)*)
2010 – MATKA TERESA OD KOTÓW, Film (Artur, syn Teresy (B)*)
2009 – WSZYSTKO CO KOCHAM, Film (Janek (A)*)
2009 – TATARAK, Film (Brydżysta)
2008 – SENNOŚĆ, Film (Wyrostek)
2008 – KRYMINALNI – ODC. 92, Serial TV (Norbert)
2007 – RODZINNY SHOW (P. QUILTER), Teatr TV (Jamie Coogan)
2007 – NIGHTWATCHING, Film (Herman Ooster)
2006 – KRYMINALNI – ODC. 58, Serial TV (Igor, chłopak Pauli)
2006 – FALA ZBRODNI – ODC. 77, Serial TV (Sebastian)

 

W 2014 roku Organizacja European Film Promotion ogłosiła  listę zwycięzców 17 edycji Shooting Stars . W elitarnym gronie 10 najzdolniejszych europejskich aktorów młodego pokolenia znalazł się Mateusz Kościukiewicz – gwiazda wielokrotnie nagradzanego obrazu „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.
W poprzednich latach wyróżnienie EFP zdobywały takie sławy jak Daniel Craig, Carey Mulligan, Moritz Bleibtreu, czy laureatka Oscara Rachel Weisz.
Uzasadniając wybór Polaka, międzynarodowe jury konkursu podkreślało, że: „Mateusz zadziwia intensywnością gry aktorskiej.
W filmie „W imię…” genialnie oddał ewolucję bohatera, który z enigmatycznego wyrzutka staje się osobą o naturze nieobliczalnej, tykającej bomby. Jego występ wypełnia niespotykana energia i czarująca wrażliwość, które nadają odgrywanej postaci rzadko spotykaną wiarygodność.”

żródło/cytaty: wp.pl, Filmweb, film polski.pl, culture.pl


Spotkania z filmowcami

Gabriela Muskała
6 grudnia 2019 / piątek / godz. 18:00
Aleja Powstańców Wielkopolskich 18
20 zł

Program spotkania:

18:00 – seans “Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej

19:40 – rozmowa z aktorką nastąpi zaraz po filmie


życiorys – Gabriela Muskała:

Aktorka filmowa i teatralna. Dramatopisarka. Ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1994 roku. Debiutowała na drugim roku studiów rolą Ani w musicalu “Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W tym samym czasie dostała pierwszą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Wiele sukcesów przyniosła jej współpraca z Mariuszem Grzegorzkiem. W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza zagrała u niego m.in. tytułową “Agnes od Boga”, Laurę w “Szklanej menażerii” czy nagrodzoną Złotą Maską Virginię w “Posprzątanym”. W Warszawie przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym, występowała również w Och Teatrze i Teatrze Narodowym.

Zagrała główne role w filmach “Królowa aniołów”, “Aria diva”, “Podróż”, “Krzysztof”, a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie “Cała zima bez ognia” w reżyserii Grzegorza Zglińskiego.

Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. “Wymyk” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film za film Anny Wieczur-Bluszcz “Być jak Kazimierz Deyna”. Zagrała również w “Serce serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, “Warsaw by night” Natalii Gruz-Korynckiej, u Macieja Pieprzycy w “Chce sie żyć” i w “Wołyniu” Wojtka Smarzowskiego.
Film “Moje córki krowy” Kingi Dębskiej zdobył nagrodę Dziennikarzy na 40. Festiwalu Filmow fabularnych w Gdyni.

Ostatnio zagrała u Marka Koterskiego w filmie “7 uczuć” rolę drugoplanową a u Agnieszki Smoczyńskiej w filmie “Fuga” pierwszoplanową.

Popularność przyniosły jej role w serialach “Londyńczycy” (nominowana do nagrody “Outstanding Actress” na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo), “Głęboka woda”, “Paradoks” , “Wszystko przed nami”, “Krew z krwi” oraz ‘Prokurator”.

Jest autorką dwóch sztuk, pisanych wspólnie z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria. Ich “Podróż do Buenos Aires. Work in Regress” (2001) to wielokrotnie nagradzany monodram z Gabrielą Muskałą w roli Walerki, pokazywany również na festiwalach zagranicą, m.in. w Edynburgu. Premiera ich drugiej sztuki, “Daily Soup” (2007), miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w 2012 roku została pokazana w Teatrze Telewizji na Żywo. Sztuki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, włoski, rumuński i węgierski.


“FUGA”

reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
scenariusz: Gabriela Muskała
gatunek: Thriller psychologiczny
produkcja: Czechy Polska Słowacja
premiera: 7 grudnia 2018 (Polska)

opis :

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

[opis dystrybutora kino]

organizatorzy:

Kino “Przedwiośnie” – Krotoszyński Ośrodek Kultury

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Spotkania z filmowcami

Robert Więckiewicz
16 listopada 2019 / sobota / godz. 16:00
Biblioteka Miejska w Górze, ul. Mickiewicza 1A
wstęp wolny

16 listopada 2019 – o godz. 16:00 – Spotkanie autorskie –  Biblioteka Miejska w Górze (ul. Mickiewicza 1A )

14 listopada 2019 – o godz. 18:00  pokaz filmu “Jak pies z kotem” w reż. Janusza Kondratiuka,
które odbędzie się w Kinie Dom Kultury w Górze  (wstęp wolny)


Robert Więckiewicz

Polski aktor filmowy oraz teatralny.

W polskich produkcjach, z uwagi na wygląd nie kojarzący się ze stereotypem amanta, jest zwykle kojarzony z rolami czarnych charakterów, członków mafijnego półświatka oraz cwaniaczków nastawionych na wygodne życie.

Szkołę średnią ukończył w Legnicy, gdzie uczęszczał do pięcioletniego technikum budowlanego, następnie w 1989 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie do 1993 studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST. Tuż po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally’ego Webba w sztuce “Nasze miasto” Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze pracował do 1998 roku.

Na białym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku, grając w filmie “Ferdydurke” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas był jeszcze studentem.Poważnym występem na dużym ekranie była rola w “Samowolce” Feliksa Falka z 1993 roku. Stawiając coraz częściej kroki jako aktor filmowy, w międzyczasie, nie chcąc zamykać przed sobą innych drzwi do kariery aktorskiej, pojawiał się także na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Montownia i Teatrem Narodowym. Taki obrót sprawy uważał za możliwie najlepszy dla rozwoju swoich losów zawodowych. Przez długi czas grywał epizody lub mało znaczące role drugoplanowe.

Rozgłos przyniosła mu rola “Blachy” w serialu “Odwróceni”. Jako jego pierwszą główną rolę uznaje się postać Roberta Cumińskiego w komedii “Vinci”. Również popularna, choć drugoplanowa, była kreowana przez niego postać Marka Dywanika w “Lejdis”. Natomiast w ostatnich latach postanowiono oderwać go od zwyczajowo przypisywanego mu wizerunku cwaniaka i typa spod ciemnej gwiazdy, dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała Więckiewicza w filmie “W ciemności”, a także dzięki powierzeniu mu roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w głośnej produkcji “Wałęsa. Człowiek z nadziei” będącej dziełem samego mistrza Wajdy. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. Natomiast on sam twierdzi, że nigdy nie jest do końca zadowolony ze swojej roli.

W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie:

2007: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmów Fabularnych(Wszystko będzie dobrze i Świadek koronny)
2007: „Złota Podkowa” za najlepszą rolę męską w serialu sensacyjnym na festiwalu filmowym Wakacyjne kadry (Odwróceni)
2008: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (Wszystko będzie dobrze)
2008: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Wszystko będzie dobrze)
2009: Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską(Ile waży koń trojański?)
2011: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (Różyczka)
2012: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (W ciemności)
2012: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (W ciemności)
2013: „Srebrny Hugo” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (Wałęsa. Człowiek z nadziei)
2014: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Pod Mocnym Aniołem)
2014: Wiktor 2013 w kategorii aktor telewizyjny
W 2014 roku został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

[ źródło: wikipedia, filmweb, FilmPolski ]

“Jak Pies z kotem”
opis filmu:

reżyseria: Janusz Kondratiuk
scenariusz: Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger
gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Polska
premiera: 19 października 2018 (Polska) 2 sierpnia 2018 (świat)

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia.

Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.

Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

[opis dystrybutora kino]

Organizatorzy:

Biblioteka Miejska w Górze
Dom Kultury w Górze
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty