Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Spotkania z filmowcami

Robert Więckiewicz
30 października 2018 / wtorek / godz. 17:00
Dom Kultury w Sławie ul. Głogowska 5
wstęp wolny

Spotkanie autorskie rozpoczniemy seansem “Król życia” w reż. Jerzego Zielińskiego o godz. 17:00.

Po filmie rozpoczniemy spotkanie: około godziny 18:45.

 

życiorys – Robert Więckiewicz

Polski aktor filmowy oraz teatralny.

W polskich produkcjach, z uwagi na wygląd nie kojarzący się ze stereotypem amanta, jest zwykle kojarzony z rolami czarnych charakterów, członków mafijnego półświatka oraz cwaniaczków nastawionych na wygodne życie.

Szkołę średnią ukończył w Legnicy, gdzie uczęszczał do pięcioletniego technikum budowlanego, następnie w 1989 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie do 1993 studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST. Tuż po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally’ego Webba w sztuce “Nasze miasto” Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze pracował do 1998 roku.  

Na białym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku, grając w filmie “Ferdydurke” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas był jeszcze studentem.Poważnym występem na dużym ekranie była rola w  “Samowolce” Feliksa Falka z 1993 roku. Stawiając coraz częściej kroki jako aktor filmowy, w międzyczasie, nie chcąc zamykać przed sobą innych drzwi do kariery aktorskiej, pojawiał się także na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Montownia i Teatrem Narodowym. Taki obrót sprawy uważał za możliwie najlepszy dla rozwoju swoich losów zawodowych. Przez długi czas grywał epizody lub mało znaczące role drugoplanowe.

Rozgłos przyniosła mu rola “Blachy” w serialu “Odwróceni”. Jako jego pierwszą główną rolę uznaje się postać Roberta Cumińskiego w komedii “Vinci”. Również popularna, choć drugoplanowa, była kreowana przez niego postać Marka Dywanika w “Lejdis”. Natomiast w ostatnich latach postanowiono oderwać go od zwyczajowo przypisywanego mu wizerunku cwaniaka i typa spod ciemnej gwiazdy, dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała Więckiewicza w filmie “W ciemności”, a także dzięki powierzeniu mu roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w głośnej produkcji “Wałęsa. Człowiek z nadziei” będącej dziełem samego mistrza Wajdy. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. Natomiast on sam twierdzi, że nigdy nie jest do końca zadowolony ze swojej roli.

W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie:

  • 2007: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmów Fabularnych(Wszystko będzie dobrze i Świadek koronny)
  • 2007: „Złota Podkowa” za najlepszą rolę męską w serialu sensacyjnym na festiwalu filmowym Wakacyjne kadry (Odwróceni)
  • 2008: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (Wszystko będzie dobrze)
  • 2008: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Wszystko będzie dobrze)
  • 2009: Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską(Ile waży koń trojański?)
  • 2011: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (Różyczka)
  • 2012: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (W ciemności)
  • 2012: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (W ciemności)
  • 2013: „Srebrny Hugo” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (Wałęsa. Człowiek z nadziei)
  • 2014: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Pod Mocnym Aniołem)
  • 2014: Wiktor 2013 w kategorii aktor telewizyjny

W 2014 roku został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

[ źródło: wikipedia, filmweb, FilmPolski ]

opis filmu:

reżyseria: Jerzy Zieliński
scenariusz: Fadi Chakkour
gatunek: Komedia
produkcja: Polska

Edward jest najeżony, zaimpregnowany na otaczający go świat. Wszystko go denerwuje. Jakby chodził ciągle w za ciasnych butach. Złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, prawie nie ma czasu dla swego starego ojca.

Któregoś dnia ulega groźnemu wypadkowi. W wyniku niespodziewanych zdarzeń porzuca swoje dotychczasowe życie, by na nowo odkryć żonę, córkę i otaczający go świat. Zaczyna być szczęśliwy i dostrzegać ludzi i rzeczy, które przecież ciągle go otaczały. Podobno szczęście jest zaraźliwe na odległość 800 metrów. Na to wygląda, bo główny bohater roztacza taką pozytywną aurę.

Edward nigdzie nie wyjeżdża, nie ucieka w podróż dookoła świata, nie jedzie do Amazonii. Mieszka w tym samym mieszkaniu, chodzi tym samym chodnikiem, spotyka tych samych ludzi, ale wszystko jest inne.

[opis dystrybutora kino]

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku

inicjatywa dofinansowana ze środków Gminy Sława

mecenat: Bank Spółdzielczy we Wschowie


Spotkania z filmowcami

Kamila Kamińska
12 października 2018 / piątek / godz. 17:00
Dom Kultury w Sławie ul. Głogowska 5
wstęp wolny

Kiedy do kin w kraju wszedł film “Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, otrzymaliśmy kilka sugestii od mieszkańców Sławy, aby zorganizować spotkanie z twórcami obrazu. Film ten  bowiem traktuje o historii Jerzego Górskiego, który jak powszechnie wiadomo jest od lat związany ze Sławą jako  organizator Triathlon Sława.
12 października 2018 rozpoczynamy “Spotkania z filmowcami” w Sławie spotkaniem z Kamilą Kamińską – laureatka Złotych Lwów za profesjonalny debiut aktorski w filmie “Najlepszy” reż. Łukasz Palkowski, 2017 Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zapraszamy do Domu Kultury w Sławie (ul. Głogowska 5)
17.00 – seans filmowy
18:50 – spotkanie autorskie
wstęp wolny
Kamila Kamińskaaktorka teatralna i filmowa.
Absolwentka PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (wydz. aktorski), pedagog (absolwentka APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie). 

Laureatka GRAND PRIX – solo Kobiety Karamazow reż. Jolanta Juszkiewicz, Kropka Theatre, 2017 Miedzynarodowy Festiwal Monodramu “The Parade of Winners” Ulan Bator, Mongolia

Aktorkę obecnie możemy oglądać w serialu „Diagnoza”oraz „Barwy szczęścia”.
W sierpniu skończyła dwa filmy fabularne „Pol wieku poezji później” reż. J. Nurzynski (historie wiedźmińskie)
oraz „Miłość i Miłosierdzie” reż. Michał Kondrat (dokument fabularyzowany o św. Faustynie)
Współzałożycielka Fundacji Teatr Zamiast w Łodzi (zrealizowali m.in.: “Targowisko czyli dzieje pana H.”, “Miasto Ł.” reż. M. Drab, “Parsifal” reż. Jakub Pawłowski. Współpracowała z Teatrami – Imka w Warszawie – ” Król Dramatu” reż. Ł. Kos, “Sztuka kochania wg Dziewczyn” reż. W. Blach , Dramatycznym w Wałbrzychu, Powszechnym w Łodzi, Roma w Warszawie, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie spektakle – Powder her face oraz Umarłe miasto reż. Mariusz Treliński; “Peleas i Melisanda” reż. Katie Mitchell.
organizatorzy:
Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
wsparcie:
Bank Spółdzielczy we Wschowie
zapraszamy
TH