Wyświetlanie 1–10 z 25 wyników

INDIE. ROK W BOMBAJU

Olga Mytnik
24 kwietnia 2024 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.

To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:

1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna im. Edwarda Stachury w Nowej Soli


“Przebiegłam 1000km przez 4 pustynie świata”

Julita Ilczyszyn
26 czerwca 2024 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

“Wielki Pustynny Szlem” to wydarzenie sportowe podzielone na 4 etapy biegowe w ciągu jednego roku.
Każdy wyścig odbywa się na innym kontynencie w ekstremalnie skrajnych warunkach klimatycznych.
Dystans biegu – 250km podzielony jest na 6 odcinków wyznaczonych chorągiewkami.
Organizator zapewnia jedynie wodę i prowizoryczny namiot.
Zawodnik musi wyposażyć się w plecak, w którym posiada jedzenie, sypialnię,
łazienkę, apteczkę i inne niezbędne artykuły, by przetrwać wyścig.
Julita Ilczyszyn zdobywa tytuł pierwszej Polki, która pokonuje łącznie 1000km po pustyniach
a dodatkowo, dzięki pewnemu przypadkowi, trafia na piątą pustynię,
przez co zdobywa tytuł pierwszej Europejki Wielkiego Pustynnego Szlema!

Julita w swojej prezentacji przedstawi swoją wyścigową wyprawę na 5 kontynentach pod każdym względem autentyczną i bez tajemnic.
Pokaże z jakim bólem się mierzyła i jakie cuda podarowały jej pustynie.
Opowie o swoich przeżyciach, tipach jak się spakować do plecaka,
aby ten jak najmniej ważył, co przydać się może każdemu piechurowi górskich wycieczek.
To opowieść o zrealizowaniu niemożliwego marzenia dla kobiety:
mamy, żony, nauczycielki i … niezłomnej marzycielki.

Julita zabierze Was w pustynny świat pokazując
1 – pustynię Namib w Afryce,
2 – górską samotnię w Gruzji ( Europa),
3 – bezlitosną pustynię Atacamę w Ameryce Pd.,
4 – najserdeczniejszą pustynię Gobi w Mongolii (Azja)
5 – i tę najbardziej intrygującą z całej wyprawy…zimną Antarktydę.

Bio:

Julita Ilczyszyn- rodowita wielkopolanka, matka dwóch córek, żona, nauczycielka wf, instruktorka fitness, nieszablonowa marzycielka, niezwykle barwna, charyzmatyczna i energetyczna kobieta.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna im. Edwarda Stachury w Nowej Soli

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Nowa Sól


AMERYKA POŁUDNIOWA KONNO ŚLADAMI TATY

Wiktoria Kotwicka
27 marca 2024 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.

Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”
– Wiktoria K.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna im. Edwarda Stachury w Nowej Soli

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Nowa Sól


JAK ZOSTAĆ PIRATEM Z KARAIBÓW

Piotr Kilian
28 lutego 2024 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Zapraszamy gorąco na szybki kurs: Jak zostać piratem z Karaibów?
W programie: sztorm na środku oceanu, zabójcza flora i fauna oraz poradnik, co zrobić, gdy zostanie się nielegalnym imigrantem z pustą sakiewką w państwie wyspiarskim.

W drugiej części spotkania pozostaniemy w rejonie Morza Karaibskiego.
Opowiemy sobie trochę o życiu w najtańszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy Mexico City,
kulcie Santa Muerte, meksykańskich wiedźmach, robieniu tatuaży w dżungli i nauce surfingu.
Co może pójść nie tak?

Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata” – góral z Beskidów, który przypadkiem został piratem z Karaibów. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę,
przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za “Najdzikszy Szlak w Polsce”.
Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy (1045 km – w tym pustynię Negev), Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii.
Przez ostatnie 4 lata odwiedził 40 państw.
Z wykształcenia specjalista od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


TRAWERS GRENLANDII

Łukasz Supergan
6 grudnia 2023 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli - ul. Bankowa 3

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia największej wyspy na świecie z zachodu na wschód. 35 dni i 622 kilometry później polscy podróżnicy zakończyli wyprawę sukcesem. Tym samym dołączyli do grona 14 Polek i Polaków, którzy dokonali tego wyczynu.

Wyprawa Polish Greenland Expedition trwała dokładnie pięć tygodni. Waligóra i Supergan zaczynali na zachodzie wyspy w Kangerluusuaq. Po drodze dotarli do opuszczonej stacji radarowej DYE-2, która została wybudowana w zimnej wojnie. Mieli ze sobą broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym, ale na szczęście nie musieli z niej skorzystać. Grenlandia zaskoczyła ich za to różnorodnością – także śniegu.

Okazała się też niezwykle wymagającym miejscem. W trakcie wyprawy temperatura sięgała -30°C, a prędkość wiatru – powyżej 80 km/u. Podróżnicy wędrowali w white-oucie – kompletnej bieli, gdy chmury, niebo i śnieg zlewają się w ogromną białą pustkę. Okazała się też miejsc niezwykle pięknym, którego kształt zmienia się na naszych oczach, wraz z ocieplającą się Arktyką.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


ŁUKASZ SUPERGAN – PASJA PODRÓŻOWANIA

Łukasz Supergan
6 grudnia 2023 / środa / godz. 10:30 i 11:45
Biblioteka w Nowej Soli - ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Warto podążać za marzeniami. Podróż – pasja, praca i lekcja życia

Kiedy mówię o sobie, że jestem podróżnikiem – co to tak naprawdę znaczy? Czy poznawanie świata i przemieszczanie się po nim może być zawodem, pracą? W jaki sposób można żyć z podróży i na czym polega bycie globtroterem na pełny etat?

Przez ostatnich kilkanaście lat przejechałem i przeszedłem ponad 40 krajów na 4 kontynentach. Wędrowałem u stóp najwyższych gór świata i wspinałem się na potężne szczyty Azji i Europy. Żyłem wśród obcych kultur, pisząc książki i artykuły o ludziach i miejscach, które poznałem.

Jak do tego doszedłem? Moja ścieżka kariery była daleka od typowego rozwoju zawodowego. Po ukończeniu studiów i krótkiej przygodzie we własnej firmie, odrzuciłem pracę w biznesie. Chcąc, by moja praca naprawdę miała znaczenie, podjąłem pracę w dużej fundacji działającej na rzecz środowiska naturalnego. Była to praca moich marzeń. A jednak po kilku latach wykonałem krok, który zdawał się zupełnie nieracjonalny: rzuciwszy wszystko opuściłem Europę, by przez 2 lata podróżować po Azji. Poszukując swojego miejsca odrzuciłem stabilne życie, pewność i bezpieczeństwo. Zmiana i ryzyko stały się częścią mojego życia.

Jak prowadziła mnie moja ścieżka życiowa? Co robię jako zawodowy podróżnik i czy jest naprawdę praca? Podczas prezentacji poprowadzę słuchaczy ścieżką, jaka obrałem, podkreślając decydujące momenty, które mnie kształtowały i tłumacząc w jaki sposób zmieniłem podróż w sposób na życie.

W mojej opowieści opiszę też:

• Dlaczego warto warto wychodzić poza utarte szlaki?
• Jaka wiedza i doświadczenie są rzeczywiście ważne?
• Jak zdobywać wiedzę poza systemem nauki szkolnej?
• Jak kierować swoim rozwojem, by rozpocząć życie faktycznie mające znaczenie?

Łukasz Supergan – podróżnik, alpinista, autor książek. Jest specjalistą od pokonywania pieszo długich dystansów. Jako pierwszy człowiek przeszedł samotnie całość Karpat, ma za sobą trawers olbrzymiego lądolodu Grenlandii, zimowe i letnie przejście Islandii, przejście irańskich gór Zagros, Alp, Pirenejów, pustyń Izraela i Palestyny. Wędrował w Himalajach i Karakorum. Wspinał się na wysokie szczyty czy Tien-Szanie.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


GREENLAND ICE TRIP

Jakub Rybicki
11 października 2023 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Greenland Ice Trip to mrożąca krew w żyłach wyprawa rowerowa przez Grenlandię.
Pokaz sponsorują kolory: czarny (jak “czarno to widzę”), biały (jak “nic nie widzę”) i inny niż wszystko (jak “czegoś takiego jeszcze nie wiedziałem”) – Jakub Rybicki

Jakub Rybicki podróżnik i zawodowy fotograf – opowie o mrożących krew w żyłach wyprawach rowerowych w najzimniejsze zakątki planety. Czy jazda rowerem po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata to na pewno dobry pomysł? Czy może lepiej jeździ się po zamarzniętym oceanie? Czy wielkość (kół) ma znaczenie? Pasjonat wypraw opowie o swojej ostatniej wycieczce rowerowej, podczas której jako pierwsi Polacy ( wraz z Pawłem Wichrem) porwali się na zimowy przejazd rowerami przez góry, jeziora i fiordy Grenlandii. W programie również tradycyjne ból, pot i łzy, przepiękne widoki i dobrzy ludzie. Wszystko okraszone porządną dawką znakomitej fotografii i filmu.
Targaliśmy za sobą drona.

Oto efekt:

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


Ameryka Południowa na motocyklach i… skiturach

Izabela Handerek i Nicolas Castermans
13 września 2023 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Miała być tylko Kolumbia – bo jako pierwsza otworzyła swoje granice po pandemii – raczej na krótko i wcale nie na motocyklach.
Pomysł na taki środek transportu pojawił się dopiero w trakcie podróży.
Jak sami mówią – tak im się spodobała podróż motocyklowa po Kolumbii, że zadecydowali nie kończyć na tym kraju, ale jechać dalej na południe.
I tak podróż która miała trwać 2 miesiące, skończyła się dopiero po dwóch latach.
Izabela i Nicolas w trakcie całej wyprawy przemierzyli ponad 23 tysiące kilometrów.
Jazdę na motocyklach przez Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię,Chile aż do Argentyny urozmaicali sobie wspinaczką na niektóre andyjskie szczyty oraz zjazdami na skiturach.
Udało im się to na paru szczytach w Patagonii, Boliwii oraz Peru.

Iza oraz Nico – poznali się w Chinach na studiach magisterkich.
Od tamtej pory podróżują we dwojkę głównie po Ameryce Południowej.
Nicolas jest zakochany w fotografii podróżniczej, a Iza robi filmy z podróży.
Obydwoje kochają wychodzić ze swoich stref komfortu, uwielbiają wyzwania, podróże motocyklem oraz skitury.
W Andach zrobili wiele trekkingów, gdzie spali u miejscowej ludności i o tym również będą nam opowiadać na prezentacji.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


Pod ciemną skórą Filipin

Tomasz Owsiany
28 czerwca 2023 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli - ul. Bankowa 3
wstęp wolny

„Pod ciemną skórą Filipin” – W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedził sześć plemion i wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju.
Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach,
w dżungli i nad brzegiem oceanu.
Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach.
Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię
i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao.
Celem jego wyprawy było doświadczenie próbek z pełnego przekroju Filipin,
poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie,
jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


EGIPT I SUDAN – TEGO NIE ZOBACZYCIE W BIURACH PODRÓŻY

Ola i Bartek Drożdżalowie
31 maja 2023 / środa / godz. 17:30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

W kwietniu 2021 roku zmęczeni natłokiem informacji i przytłoczeni pracą postanowiliśmy na chwilę urwać się od codziennych obowiązków i ruszyliśmy do Afryki.
Spędziliśmy tam równe dwa miesiące pełne przygód i szalonych zwrotów akcji:
– doświadczaliśmy niezwykłej serdeczności mieszkańców Sudanu i odkrywaliśmy nieoczywiste miejsca w Egipcie;
– łapaliśmy autostopa na Saharze w 40-stopniowym upale;
– jedździliśmy tuk-tukiem na polskich blachach po opuszczonym mieście portowym;
– byliśmy przemycani przez posterunki policyjne na Pustyni Arabskiej;
– kąpaliśmy się w basenach solnych w odizolowanej oazie oddalonej o 50 km od Libii;
– spędziliśmy ponad tydzień pływając legendarną feluką po Nilu z prądem… i pod prąd!
Teraz, po powrocie, chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami z szerszą publicznością!
Nasza prezentacja to przeplatanka niesamowitych historii, zdjęć z podróży, ciekawostek na temat odwiedzonych krajów i informacji praktycznych jak samodzielnie zorganizować wyprawę. Podczas organizowanych przez nas spotkań nie tylko dzielimy się naszą wiedzą podróżniczą, ale przede wszystkim pokazujemy, że przy odrobinie chęci spełnianie marzeń przestaje być niemożliwe.
Do zobaczenia!

OPIS PRELEGENTÓW:
Ola i Bartek: – poznaliśmy się w podróży przez Azję.
Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki.
Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!),
ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad,
składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym.
W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki,
ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów.
Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Nowa Sól