Wyświetlanie wszystkich 3 wyników

JACHTOSTOPEM NA KARAIBY I DALEJ, PRZEZ PACYFIK

Marek Kramarczyk
27 listopada 2019 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Marek Kramarczyk, podróżnik i żeglarz. Nie lubi zimy i gdy tylko może, spędza ją w tropikach. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach.
Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.

Na prezentacji usłyszycie między innymi o tym jak bez żadnego doświadczenia żeglarskiego złapałem pierwszy jacht na stopa w 5 minut. Opowiem o żeglowaniu na Karaibach łódką, którą opiekował się inny polski jachtostopowicz. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy gdzie ludzie wyglądają jak z bajki „Moana” i kilka innych rzeczy. Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury


Zamarzenia, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę

Piotr Strzeżysz
6 listopada 2019 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Podczas podróży Piotr Strzeżysz jest odrywającym się poetycko od szarej rzeczywistości motylem.          Czy to zdanie jest zgodne z faktami ? – zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu “Spotkania z podróżnikami” w Krotoszynie.

O czym będzie ? :

Gdy w dwa tysiące piętnastym roku Piotr dotarł do Patagonii, nie sądził, że kilkanaście miesięcy później zjawi się w tym miejscu ponownie. Coś jednak pchnęło go w niemal tę samą drogę, tyle, że w przeciwnym kierunku. Patagońską zimą, dwa tysiące szesnastego roku przyleciał prosto do Ushuaya – leżącego na południowym krańcu Ziemi Ognistej miasteczka, uważanego za przysłowiowy koniec świata i z niego rozpoczął swoją podróż.
Chociaż jechał po znanych miejscach, przemierzając wydeptane przez siebie ślady, nic nie było jednakie. Nie tylko miejsca się zmieniały, ale również ludzie, którzy widząc Piotra ponownie, nieco inaczej się zachowywali, jakby swobodniej, a zdarzało się, że niektórych niestety już nie było.
Część drogi Piotr odbył w towarzystwie Fidrygałki, poznanej w Boliwii dziewczyny, która towarzyszyła mu aż do Kolumbii. Wspólnie przemierzyli jeden z najpiękniejszych fragmentów drogi, czyli peruwiańską dżunglę, gdzie doświadczali życzliwości i serdeczności ze strony mieszkańców. Nie zawsze jednak było miło i bezpiecznie. Zdarzało się, że ludzie wiedzieli w nich zagrożenie, co wiązało się z legendą o tak zwanym pisthaco – krwiożerczym wampirze grasującym na drogach i porywającym ludzi aby wyssać z nich krew.
Co jeszcze wydarzyło się podczas podróży, która wiodła przez piętnaście krajów, kończąc się na Alasce, dowiemy się podczas spotkania, na które bardzo serdecznie zapraszamy.

 

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury


Bangladesz, kraj opowieści

Mariia Dubyna
24 października 2019 / czwartek / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Planując na jesień tego roku trzy “Spotkania z podróżnikami” jako gości wybraliśmy podróżników, którzy pasują do skojarzeń ze słowami: entuzjazm, poezja podróżowania, rzucam wszystko jadę w świat. Niezwykła lekkość prowadzenia narracji to jeden z atutów Marii, która będzie prelegentką pierwszego spotkania.

O czy będzie opowieść? Tak oto autorka wprowadza nas, zaprasza:

“Szybko zrozumiałam, że podróż do Bangladeszu nie będzie się liczyła ilością przebytych kilometrów, czy też liczbą odwiedzonych miejsc. Największą wartość po powrocie miało to, że dzięki czasowi spędzonemu z lokalnymi mieszkańcami, udało mi się zobaczyć to życie od kuchni, a moja kolekcja opowieści wzbogaciła się o kolejne ciekawe historie z różnych zakątków tego kraju…”

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Krotoszyński Ośrodek Kultury

Refektarz – Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury