Wyświetlanie wszystkich 9 wyników

Do wnętrza Gujany Francuskiej

Tomasz Owsiany
15 września 2021 / środa / godz. 19:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.

Tomasz Owsiany, pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.
Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Na poboczach Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady

Ola Synowiec i Arek Winiatorski
17 listopada 2021 / środa / godz. 19:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Prawie 12 000 km przemierzonych pieszo, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go… PIESZO! Przeszedł Amerykę Centralną zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą dotarł pieszo aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

Ola i Arek słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z rolnikami na polach, protestującymi blokującymi drogi i migrantami przemierzającymi tę samą trasę co oni. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. To, co na poboczu Ameryk. Podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 5km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie.

Arkadiusz Winiatorski – edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, autor artykułów podróżniczych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

Ola Synowiec – latynoamerykanistka, dziennikarka pisząca dla polskiej prasy o Meksyku. Autorka przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog i książki “Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne, 2018)

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty


Pod ciemną skórą Filipin

Tomasz Owsiany
25 listopada 2020 / środa / godz. 18:00
online - profil facebook KOK
wstęp wolny

„Pod ciemną skórą Filipin” – W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedził sześć plemion i wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Celem jego wyprawy było doświadczenie próbek z pełnego przekroju Filipin, poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności.

Tomasz Owsiany – (1984) urodzony w Toruniu, filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Kontynentach”. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”, uhonorowanej w 2018 roku Nagrodą Magellana oraz nominowanej do Nagrody im. Beaty Pawlak. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”, wyróżnioną także w kategorii Podróż. Jego ostatni projekt reporterski „Do wnętrza Gujany Francuskiej” otrzymał wyróżnienie na Kolosach (za rok) 2018. Najnowsza książka autora, „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” ukazała się w listopadzie 2020 roku.

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

 

 


Mount Everest – mity i fakty

Monika Witkowska
4 listopada 2020 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Na temat zdobywania najwyższej góry świata krążą legendy. Co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą opowie zdobywczyni tej góry, a zarazem Korony Ziemi – Monika Witkowska. Dowiemy się na przykład, co oznacza termin “strefa śmierci” i dlaczego wspinacze korzystają z butli z tlenem? Co się jada w wysokogórskich obozach i jak wygląda codzienność wspinacza na dwumiesięcznej wyprawie? Czy w Himalajach można spotkać yeti? Co to jest pudża i czemu ma służyć? Na czym polega trudność w zdobywaniu ośmiotysięczników i co robić aby zminimalizować ryzyko choroby wysokościowej? Po prelekcji będzie możliwość zakupienia górskich i podróżniczych książek Moniki.

Monika Witkowska – podróżniczka (na koncie ponad 180 krajów), przy czym jej ulubione podróże to te na własną rękę, z namiotem i autostopem. Z licznych swoich pasji najwyżej stawia żeglarstwo morsko-oceaniczne (dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie) oraz góry, w tym tzw. góry wysokie (zdobyła Koronę Ziemi i trzy ośmiotysięczniki, w tym Mt Everest). Jeśli nie jest w podróży, to pisze książki, które po pokazie można będzie zakupić.

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Regulamin uczestnictwa COVID-19

https://kok.krotoszyn.pl/wydarzenie-558-mount_everest_mity_i_fakty_monika-szczegoly-8460.html


Islandia. Przez wyspę lodu i wiatru

Łukasz Supergan
21 października 2020 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po Ponad 3 latach stało się to faktem.

Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Regulamin uczestnictwa COVID-19

https://kok.krotoszyn.pl/wydarzenie-558-mount_everest_mity_i_fakty_monika-szczegoly-8460.html


Szerpowie. Opowieść o bohaterach Himalajów

Magda Jończyk
23 września 2020 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża Mt. Everestu.
Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie.
Ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, z regionu Kham, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu.

Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich, często wysokobudżetowych ekspedycji? Jak wygląda legendarne miejsce położone u stóp Mt. Everestu, które Szerpowie wybrali sobie na swój dom?

Magda Jończyk od 10 lat wędruje w Himalajach. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. A potem, co nie co opowiada.

Zapraszamy na niezwykłą opowieść ilustrowaną fotografiami z pobytu w rejonie Solukhumbu w Nepalu, który stał się domem Szerpów.

 

organizatorzy:
“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

https://kok.krotoszyn.pl/wydarzenie-558-mount_everest_mity_i_fakty_monika-szczegoly-8460.html

 


JACHTOSTOPEM NA KARAIBY I DALEJ, PRZEZ PACYFIK

Marek Kramarczyk
27 listopada 2019 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Marek Kramarczyk, podróżnik i żeglarz. Nie lubi zimy i gdy tylko może, spędza ją w tropikach. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach.
Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.

Na prezentacji usłyszycie między innymi o tym jak bez żadnego doświadczenia żeglarskiego złapałem pierwszy jacht na stopa w 5 minut. Opowiem o żeglowaniu na Karaibach łódką, którą opiekował się inny polski jachtostopowicz. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy gdzie ludzie wyglądają jak z bajki „Moana” i kilka innych rzeczy. Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury


Zamarzenia, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę

Piotr Strzeżysz
6 listopada 2019 / środa / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Podczas podróży Piotr Strzeżysz jest odrywającym się poetycko od szarej rzeczywistości motylem.          Czy to zdanie jest zgodne z faktami ? – zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu “Spotkania z podróżnikami” w Krotoszynie.

O czym będzie ? :

Gdy w dwa tysiące piętnastym roku Piotr dotarł do Patagonii, nie sądził, że kilkanaście miesięcy później zjawi się w tym miejscu ponownie. Coś jednak pchnęło go w niemal tę samą drogę, tyle, że w przeciwnym kierunku. Patagońską zimą, dwa tysiące szesnastego roku przyleciał prosto do Ushuaya – leżącego na południowym krańcu Ziemi Ognistej miasteczka, uważanego za przysłowiowy koniec świata i z niego rozpoczął swoją podróż.
Chociaż jechał po znanych miejscach, przemierzając wydeptane przez siebie ślady, nic nie było jednakie. Nie tylko miejsca się zmieniały, ale również ludzie, którzy widząc Piotra ponownie, nieco inaczej się zachowywali, jakby swobodniej, a zdarzało się, że niektórych niestety już nie było.
Część drogi Piotr odbył w towarzystwie Fidrygałki, poznanej w Boliwii dziewczyny, która towarzyszyła mu aż do Kolumbii. Wspólnie przemierzyli jeden z najpiękniejszych fragmentów drogi, czyli peruwiańską dżunglę, gdzie doświadczali życzliwości i serdeczności ze strony mieszkańców. Nie zawsze jednak było miło i bezpiecznie. Zdarzało się, że ludzie wiedzieli w nich zagrożenie, co wiązało się z legendą o tak zwanym pisthaco – krwiożerczym wampirze grasującym na drogach i porywającym ludzi aby wyssać z nich krew.
Co jeszcze wydarzyło się podczas podróży, która wiodła przez piętnaście krajów, kończąc się na Alasce, dowiemy się podczas spotkania, na które bardzo serdecznie zapraszamy.

 

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

“Refektarz” Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury


Bangladesz, kraj opowieści

Mariia Dubyna
24 października 2019 / czwartek / godz. 18:00
Galeria Refektarz / Mały Rynek 1
wstęp wolny

Planując na jesień tego roku trzy “Spotkania z podróżnikami” jako gości wybraliśmy podróżników, którzy pasują do skojarzeń ze słowami: entuzjazm, poezja podróżowania, rzucam wszystko jadę w świat. Niezwykła lekkość prowadzenia narracji to jeden z atutów Marii, która będzie prelegentką pierwszego spotkania.

O czy będzie opowieść? Tak oto autorka wprowadza nas, zaprasza:

“Szybko zrozumiałam, że podróż do Bangladeszu nie będzie się liczyła ilością przebytych kilometrów, czy też liczbą odwiedzonych miejsc. Największą wartość po powrocie miało to, że dzięki czasowi spędzonemu z lokalnymi mieszkańcami, udało mi się zobaczyć to życie od kuchni, a moja kolekcja opowieści wzbogaciła się o kolejne ciekawe historie z różnych zakątków tego kraju…”

organizatorzy:

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Krotoszyński Ośrodek Kultury

Refektarz – Galeria Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury