Wyświetlanie 1–10 z 66 wyników

DO WNĘTRZA GUJANY FRANCUSKIEJ

Tomasz Owsiany
5 kwietnia 2024 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.

Tomasz Owsiany, pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.
Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.

Tomasz Owsiany – (1984)
Dawniej romanista, dzisiaj podróżujący reportażysta, zajmujący się także konserwacją zabytków. Autor książek, artykułów oraz pokazów reporterskich.
Swoje teksty i fotografie publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, w „Podróżach”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Kontynentach”.
Jego dwie ostatnie książki: „Pod ciemną skórą Filipin” oraz „Kraj naprawdę i na niby.
Reportaże z Gujany Francuskiej” uhonorowano w 2018 i 2021 roku Nagrodą Magellana.
Za swoje projekty i przedsięwzięcia podróżnicze otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady
oraz Nagrodę Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015),
a także dwukrotnie wyróżnienie na Kolosach w kategorii „Podróż”.

Tomasz Owsiany w swoich podróżach stawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i na zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych.
Przed wyjazdem uczy się lokalnych języków.
Na prowincji Madagaskaru, wśród rdzennych mieszkańców Filipin,
w amazońskim interiorze Gujany Francuskiej czy na rubieżach Paragwaju, zawsze stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń.
Z pobytów w plemiennych wsiach i w rodzinach milionerów, z wizyt u więźniów i szabrowników złota, ze spotkań z ważnymi postaciami i najzwyklejszymi mieszkańcami – przywozi pasjonujące opowieści o miejscach, ludziach i o tym, co dla nich ważne.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


JAK ZOSTAĆ PIRATEM Z KARAIBÓW

Piotr Kilian
15 marca 2024 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Zapraszamy gorąco na szybki kurs: Jak zostać piratem z Karaibów?
W programie: sztorm na środku oceanu, zabójcza flora i fauna oraz poradnik, co zrobić, gdy zostanie się nielegalnym imigrantem z pustą sakiewką w państwie wyspiarskim.

W drugiej części spotkania pozostaniemy w rejonie Morza Karaibskiego.
Opowiemy sobie trochę o życiu w najtańszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy Mexico City,
kulcie Santa Muerte, meksykańskich wiedźmach, robieniu tatuaży w dżungli i nauce surfingu.
Co może pójść nie tak?

Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata” – góral z Beskidów, który przypadkiem został piratem z Karaibów. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę,
przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za “Najdzikszy Szlak w Polsce”.
Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy (1045 km – w tym pustynię Negev), Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii.
Przez ostatnie 4 lata odwiedził 40 państw.
Z wykształcenia specjalista od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


NORGE PÅ LANGS – 3000 KM PIESZO PRZEZ CAŁĄ NORWEGIĘ

Agnieszka Dziadek
2 lutego 2024 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Ani rekordowa pokrywa śnieżna, ani najbardziej deszczowe lato od 100 lat nie przeszkodziły Agnieszce Dziadek w realizacji kolejnego długodystansowego projektu. W 104 dni przeszła wzdłuż Norwegię, najdłuższy kraj Europy. Norge på langs to wyjątkowa trasa, bo nie ma standardowego przebiegu i każdy, kto chce go przejść, marszrutę musi zaplanować samodzielnie. W przypadku Agnieszki trasa liczyła 3000 kilometrów i wiodła ze skały Nesvarden na południu aż na północny kraniec kontynentu: cypel Knivskjelodden. Po drodze były skaliste góry, bezkresne mokradła, pokonywanie w bród rzek (bo mosty w Norwegii wcale nie są zbyt popularne), nieustający deszcz i dużo problemów – ale i tak było warto.

Agnieszka Dziadek, wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżniczka i specjalistka od sprzętu ultralight. Od 10 lat wędruje samotnie na długich dystansach. W 2023 jako druga Europejka pokonała pieszo z plecakiem dystans równy obwodowi Ziemi. Aktualnie ma w nogach 41 500 km. Pokonała trzy szlaki amerykańskiej Triple Crown of Hiking, przeszła wzdłuż Nową Zelandię, Szwecję, Chorwację, Norwegię i Japonię. Swoje doświadczenia opisuje w artykułach publikowanych w czasopismach podróżniczych oraz wygłaszając prelekcje w instytucjach kultury. Realizuje projekt przejścia wszystkich polskich szlaków pieszych PTTK o długości powyżej 100 km.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


Trawers Grenlandii

Łukasz Supergan
8 grudnia 2023 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia największej wyspy na świecie z zachodu na wschód. 35 dni i 622 kilometry później polscy podróżnicy zakończyli wyprawę sukcesem. Tym samym dołączyli do grona 14 Polek i Polaków, którzy dokonali tego wyczynu.

Wyprawa Polish Greenland Expedition trwała dokładnie pięć tygodni. Waligóra i Supergan zaczynali na zachodzie wyspy w Kangerluusuaq. Po drodze dotarli do opuszczonej stacji radarowej DYE-2, która została wybudowana w zimnej wojnie. Mieli ze sobą broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym, ale na szczęście nie musieli z niej skorzystać. Grenlandia zaskoczyła ich za to różnorodnością – także śniegu.

Okazała się też niezwykle wymagającym miejscem. W trakcie wyprawy temperatura sięgała -30°C, a prędkość wiatru – powyżej 80 km/u. Podróżnicy wędrowali w white-oucie – kompletnej bieli, gdy chmury, niebo i śnieg zlewają się w ogromną białą pustkę. Okazała się też miejsc niezwykle pięknym, którego kształt zmienia się na naszych oczach, wraz z ocieplającą się Arktyką.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie).
Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


ZIMĄ W GÓRY PÓŁNOCNEJ SZWECJI Z PULKĄ

Krzysztof Lewicki
23 listopada 2023 / czwartek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Wyprawa przez najdziksze i niebezpieczne góry północnej Szwecji w Parku Narodowym Sarek.
Zima, narty biegowe i sanie transportowe o wadze 70 kilogramów, gdy waga właściciela sięga… 60 kg!

Dwa tygodnie zimowej wędrówki przez najtrudniejsze miejsca, zdradliwe góry i pułapki terenowe dzikiego obszaru szwedzkiej Laponii.
Samotny człowiek w zamieciach śnieżnych, wietrze dochodzącym do 150 km/h oraz mrozie tak silnym,
że trudno było nawet pomyśleć o toalecie.
Starcie z żywiołem, wobec którego człowiek jest bezradny.
W zupełnej izolacji, bezkresie bieli, gdzie horyzont się zaciera i nie sposób wiedzieć,
czy to wciąż ziemia, czy już niebo.

O czym człowiek myśli, słysząc pękający lód pod nartami przemierzając zamarzniętą rzekę?
Jak samodzielnie rozłożyć namiot, którego wiatr bezlitośnie próbuje porwać w serce lodowej Laponii?
Jak trudno jest wpatrywać się w topniejące kryształki lodu gotujące się w menażce,
gdy żołądek zakręca trzeci supeł z głodu i wyczerpania?
Jak zwyciężyć z przerażeniem tak pierwotnym i dogłębnym, że zmysły wytężają się do granic możliwości?

Krzysztof Lewicki, ekstremalny podróżnik tym razem odbył szkolenie polarne,
by być gotowym do jeszcze trudniejszych kierunków.
Wyprawa, która miała być szkoleniem w towarzystwie ekipy polsko-francuskiej,
okazała się prawdziwą walką o przetrwanie.
Jak zmienia się umysł w białej gorączce?
Kolejna mroźna opowieść o 200 kilometrowej przeprawie górskich terenów północnej Szwecji z pulką.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


PODRÓŻ TOTALNA AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023

Wojciech Ganczarek
6 października 2023 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej.
Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszy nie jest jednak dystans, a, wręcz przeciwnie, zbliżenie.
Stopniową transformację podróży widać po działalnościach podejmowanych w drodze: między niewielkimi koncertami muzyki z Europy Środkowej zapoczątkowanymi w Nikaragui a filmami dokumentalnymi skupionymi na miejscowych problemach i mającymi wywołać dyskusję właśnie tam, na miejscu, prowadzi dość naturalna, ale długa ścieżka zmiany własnego postrzegania.

Powolne, niezaplanowane i nieintencjonalne zrastanie się z otoczeniem karmione —kto wie— pewnie prostą potrzebą przynależności. Jak chwast, jak drzewo. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży na pewno da się wrócić.

Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej;
w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej.
Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne)
a także książek:
“Upały, mango i ropa naftowa” (2017)
“Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020)
“Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022),(Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022).
Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


AMERYKA POŁUDNIOWA NA MOTOCYKLACH I… SKITURACH

Izabela Handerek i Nicolas Castermans
15 września 2023 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Miała być tylko Kolumbia – bo jako pierwsza otworzyła swoje granice po pandemii – raczej na krótko i wcale nie na motocyklach.
Pomysł na taki środek transportu pojawił się dopiero w trakcie podróży.
Jak sami mówią – tak im się spodobała podróż motocyklowa po Kolumbii, że zadecydowali nie kończyć na tym kraju, ale jechać dalej na południe.
I tak podróż która miała trwać 2 miesiące, skończyła się dopiero po dwóch latach.
Izabela i Nicolas w trakcie całej wyprawy przemierzyli ponad 23 tysiące kilometrów.
Jazdę na motocyklach przez Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię,Chile aż do Argentyny urozmaicali sobie wspinaczką na niektóre andyjskie szczyty oraz zjazdami na skiturach.
Udało im się to na paru szczytach w Patagonii, Boliwii oraz Peru.

Iza oraz Nico – poznali się w Chinach na studiach magisterkich.
Od tamtej pory podróżują we dwojkę głównie po Ameryce Południowej.
Nicolas jest zakochany w fotografii podróżniczej, a Iza robi filmy z podróży.
Obydwoje kochają wychodzić ze swoich stref komfortu, uwielbiają wyzwania, podróże motocyklem oraz skitury.
W Andach zrobili wiele trekkingów, gdzie spali u miejscowej ludności i o tym również będą nam opowiadać na prezentacji.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


DZIECI ŚWIATA

Ola i Bartek Drożdżalowie
29 maja 2023 / poniedziałek / godz. 11:00 i 12:00
wstęp wolny

Zapraszamy Was na prezentację kierowaną do najmłodszych odbiorców,
podczas której będą mogli zobaczyć jak wygląda życie ich rówieśników w różnych częściach świata:
od mroźnej Arktyki, przez gorącą Afrykę po azjatyckie stepy.

Podczas prezentacji młodzi poznają różne oblicza dzieciństwa: pełne radości i zabawy, ale często również bardzo trudne.
Przekonają się, że nie dla wszystkich jest to okres w życiu kojarzący się z beztroską i brakiem obowiązków.

Dzieci świata pracują aby pomóc swoim rodzicom, opiekują się rodzeństwem, handlują na bazarach.
Ich życie często jest niezwykle wymagające.
Wszystkie dzieci łączy jednak to, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach potrafią znaleźć chwilę na podzielenie się uśmiechem i zabawę z rówieśnikami, nawet jeżeli jedyną zabawką jest stara puszka czy kilka patyków.

Opowieść o życiu dzieci na świecie to jednocześnie podróż przez kraje, które zamieszkują, ich tradycje i kulturę.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


Dzieci świata

Ola i Bartek Drożdżalowie
29 maja 2023 / poniedziałek / godz. 9:00 i 10:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Zapraszamy Was na prezentację kierowaną do najmłodszych odbiorców,
podczas której będą mogli zobaczyć jak wygląda życie ich rówieśników w różnych częściach świata:
od mroźnej Arktyki, przez gorącą Afrykę po azjatyckie stepy.

Podczas prezentacji młodzi poznają różne oblicza dzieciństwa: pełne radości i zabawy, ale często również bardzo trudne.
Przekonają się, że nie dla wszystkich jest to okres w życiu kojarzący się z beztroską i brakiem obowiązków.

Dzieci świata pracują aby pomóc swoim rodzicom, opiekują się rodzeństwem, handlują na bazarach.
Ich życie często jest niezwykle wymagające.
Wszystkie dzieci łączy jednak to, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach potrafią znaleźć chwilę na podzielenie się uśmiechem i zabawę z rówieśnikami, nawet jeżeli jedyną zabawką jest stara puszka czy kilka patyków.

Opowieść o życiu dzieci na świecie to jednocześnie podróż przez kraje, które zamieszkują, ich tradycje i kulturę.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie


SRI LANKA OCZAMI MAŁEJ BLONDYNECZKI

Marta Błaszczak
12 maja 2023 / piątek / godz. 18:00
GCKSTiR ul. Ratuszowa 10 a
wstęp wolny

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach.
Przez pięć miesięcy podróżowałam po Azji. Tyle o mnie.

Teraz o Sri Lance, od której swoją podróż rozpoczęłam, i o której pragnę Państwu opowiedzieć.
Będzie o:
Kraju z burzliwą przeszłością, chaotyczną teraźniejszością i niepewną przyszłością.
Wyspie pełnej bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niekończących się polach cejlońskiej herbaty. Pięknych widokach i miejscach wpisanych na listę UNESCO.
Regionie tak bardzo uzależnionym od zagranicznych turystów jak od wpływów innych państw.
Sri Lance pełnej skrajności, gdzie uśmiech i dobroć lokalnych mieszkańców przeplatają się z oszustwami czy korupcją rządzących, bieda z bogactwem, a kolorowa buddyjska filozofia z często smutną codziennością.
Zapraszam serdecznie,
Marta

organizatorzy:

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie